Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Panda ) Nadwozie.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kubasruba

Czytelnik



Dołączył: 20 Mar 2010
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Będzin
Posiadane auto: Fiat Panda
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 20 Mar 2010, 23:16
Temat postu:

Wymiana amortyzatorów


Dobry wieczór mam problem z wymianą amortyzatorów przód do samochodu fiat panda czy mógł by mi dać ktoś jakieś wskazówki albo napisać wszystko po kolei jak to trzeba zrobić.naprawdę jestem w takich sprawach laikiem

z góry dziękuje za pomoc Very Happy
Powrót do góry
dar999

Auto Maniak



Dołączył: 20 Lis 2009
Posty: 565
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: mercedes
Piwa: 42/13
Wysłany: Sob 20 Mar 2010, 23:31
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


masz sciski do sprezyn ???
Powrót do góry
prezes77

Debiutant



Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 29
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Fiat Panda Dynamic 2003 r.
Piwa: 2/0
Wysłany: Nie 21 Mar 2010, 09:27
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


naprawdę jestem w takich sprawach laikiem

....no to mogą być problemy Smile
To nie jest takie proste,podstawowa rzecz to ściski do sprężyn bez tego nic nie zrobisz,pewnie zaraz znajdzie się ktoś kto napiszę że nie trzeba bo jest dwa miliony innych sposobów,ja nie polecam "innych" sposobów.No a co do reszty to trochę pojęcia o mechanice,dobre klucze no co jeszcze mogę powiedzieć? moja rada jest taka jeśli nie czujesz się na siłach powierz to mechanikowi.
pozdro.
Powrót do góry
gadu-gadu Wystawiono 1 piw(a)
mapinfo

Debiutant



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 22
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Panda 1.1 van 4os. 2004
Piwa: 1/0
Wysłany: Nie 21 Mar 2010, 11:30
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


wymiana amortyzatorów to nie wymiana żarówek,
laik powinien udać się do mechanika czy serwisu,
bo w przypadku błędu stworzysz zagrożenie dla siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego
pozdro
Powrót do góry
komunikator tlen - status
12pawel

Stały Bywalec



Dołączył: 15 Sty 2009
Posty: 155

Posiadane auto: Fiat panda
Piwa: 7/2
Wysłany: Nie 21 Mar 2010, 11:35
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


Jedynym ale za to bardzo poważnym problemem przy wymianie amortyzatorów jest bezpieczne ściśnięcie i wyciągnięcię sprężyny. Reszta to raptem 3 lub 4 śróbki w zależności od wersji pandy( w bogatszych wersjach dochodzi stabilizator) Do wymiany trzeba na pewno mieć dobry klucz imbusowy bo te z supermarketów wymiękają i klucz 17 czy 19 już nie pamiętam. Co do sprężyny to tak jak pisał poprzednik najlepiej mieć specjalne zaciski, ale jak tez zauważył sposobów jest mnóstwo trzeba tylko pamiętać o bezpieczeństwie bo taka sprężyna już może zrobić krzywdę. Sam się przyznam że już 4 razy wymieniałem bez zacisków i się dało. Trochę wyobraźni i nic się nie stanie Very Happy
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 21 Mar 2010, 11:35
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
gori

Auto Maniak



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1199
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: seat alhambra 1,9 tdi 115KM 2003r......fiat punto I benzyna 99r
Piwa: 87/2
Wysłany: Nie 21 Mar 2010, 11:54
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


spoko.... Exclamation Exclamation
nie jest to takie trudne jak by sie mogło wydawać....
widzę,że nastał czas wymiany przednich amorów...
czyżby winna temu była wiosna... Question Wink
kolejne forum,na którym zamieszczam tego linka z super zdjęciami i dokładnym opisem jak należy zabrać się za tego amora...
u ciebie jest tak samo...
http://www.punto.org.pl/zrobtosam/model176czylimk1/32
pozdro Rolling Eyes
_________________
pomoc na forum,
mile widziana
i bardzo wskazana Smile
Powrót do góry
Gdan

Czytelnik



Dołączył: 28 Paź 2009
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Trójmiasto
Posiadane auto: Panda 1,2 dynamic
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 21 Mar 2010, 17:48
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


Nie wiem czy opłaca się samemu wymieniać nie posiadając umiejętności i odpowiednich narzędzi.
Za wymianę amortyzatorów w dobrym warsztacie zapłaciłem 80 zł !
Powrót do góry
prezes77

Debiutant



Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 29
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Fiat Panda Dynamic 2003 r.
Piwa: 2/0
Wysłany: Nie 21 Mar 2010, 22:04
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


....widzisz Gori nie do końca jest tak jak piszesz,że na zamieszczonych zdjęciach i opisach jest tak samo jak w Pandzie.Otóż górne mocowanie kolumny w tzw.kielichu nie jest na dwie śruby jak przedstawia zdjęcie,w Pandzie żeby wydobyć całą kolumnę na zewnątrz trzeba odkręcić nakrętkę która znajduje się na szpilce amortyzatora Smile jednocześnie kontrując imbusem szpile:) a tu może nastąpić tak zwane przekręcenie gniazda w którym siedzi kluczyk imbusowy:) co mi się przytrafiło przy wymianie Smile i teraz twierdzisz że to takie proste itd to wyobraź sobie teraz laika któremu przekręca,wyrabia się te gniazdo:) co robi? siedzi i płacze Smile kolega wyżej napisał wymiana 80 dyszek(taniocha) u nas więcej Smile po co kłopoty? zapytania na forum typu ratunku! zerwałem,połamałem itd dla Ciebie jest to proste ale nie oszukujmy się dla człowieka który nie ma pojęcia o mechanice,chęci ,to nie jest takie proste,to nie jest wymiana koła,wlanie płynu i tym podobne Smile
pozdro.
Powrót do góry
gadu-gadu
gori

Auto Maniak



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1199
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: seat alhambra 1,9 tdi 115KM 2003r......fiat punto I benzyna 99r
Piwa: 87/2
Wysłany: Pon 22 Mar 2010, 18:45
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


kolego prezes77
..ktoś kto pyta jak to zrobić.... Question
to myśle,że ma jakieś pojęcie o mechanice i umiejętności...
bo jeśli ich nie ma,to powinien jechać do warsztatu gdzie mu to naprawią...
ja amory wymieniam sam,nie ma z tym problemu i 80 zetów w kieszeni na wachę i na wycieczkę... Smile
pisząc że jest to proste,to mam na myśli właśnie takie połączenia śrubowe (najlepiej było by odkręcać śruby w nowym aucie..a tu stare zgliwiałe i zardzewiałe,gdzie rozrywa się gniazdo imbusa),a nie np,zakładanie panewek na wale silnika..ustawianie luzu na mechaniźmie różnicowym...tu już jest kłopot...
a jest to chyba nieskomplikowane odkręcić śrubunek ...
przygody przy naprawie... Question zerwane śruby....urwane przewody,np hamulcowe...zdarzało mi się to czasami i trzeba było sobie radzić....
nie mogę nikomu zagwarantować,że nie urwie mu sie śruba,albo że coś się nie da rady odkręcić..jeśli się tego ktoś obawia,to niech jedzie do warsztatu....
zwłaszcza w fiatach śruby lubią się często urywać przy odkręcaniu...
czy mój link nie był przydatny...??choć to należało by spytać osoby która zakładała posta..
do wykonania naprawy..jest tam pokazane jak wygląda wymontowanie amora....mój błąd,polega,że napisałem..:"tak samo" a powinienem napisać,że "podobnie"...niestety nie mam linka z demontażu amora w pandzi...
wcześniejszego posta napisałem w dobrej wierze,naświetliłem temat jak to zrobić i jak się do tego zabrać....
każdy człowiek z jakąś niewielką wiedzą mechaniczną,by sobie poradził....a co to za porada...?że najlepiej jedź do warsztatu...???
pozdro Rolling Eyes
_________________
pomoc na forum,
mile widziana
i bardzo wskazana Smile
Powrót do góry
endi_1980

Dyskutant



Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 70
Skąd jesteś (miejscowość / region): Katowice
Posiadane auto: Fiat Panda 1.2 rok 2005
Piwa: 1/0
Wysłany: Nie 02 Maj 2010, 14:45
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


A ja mam pytanie czy po wymianie 1 amortyzatora w Pandzie trzeba ustawiać zbieżność ??

Ostatnio zmieniony przez endi_1980 dnia Pią 02 Lip 2010, 22:06, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
maxikaz

Debiutant



Dołączył: 15 Lis 2009
Posty: 11
Skąd jesteś (miejscowość / region): śląsk
Posiadane auto: Panda
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 02 Maj 2010, 17:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


endi_1980 napisał:
A ja mam pytanie czy po wymianie 1 amortyzatora w Pandzie trzeba ustawiać zbieżność. Bo jak wymieniałem lewy amortyzator we fiacie w Katowicach to mnie skasowali 99 zł za ustawienie zbieżności, a teraz mam do wymiany prawy amortyzator w w Mimarze w Piekarach mówią że nie ma potrzeby ustawiania zbieżności.

Zgłupiałem już od tych mechaników co jeden to co innego gada.


Wymieniałem zimą dwa amortyzatory z przodu. Po wymianie pojechałem do Stacji kontroli pojazdów i powiedzieli mi że na oponach zimowych nie ma sensu ustawiać zbieżności i żeby pojawić się po zmianie opon na letnie. Tak też zrobiłem, za kontrolę (okazała się że nie trzeba nic ustawiać) zapłaciłem 10 zł.

Poza tym amortyzatory wymienia się parami (jest wtedy gwarancja). Trochę to dziwne, że raz wymieniasz lewy, a raz prawy...Ja na twoim miejscu wymieniłbym dwa i pojechał na ewentualne ustawienie zbieżności, ale nie do ASO, bo tam jak widzisz maks zdzierającą, a do Stacji kontroli pojazdów, gdzie zrobisz to o wiele taniej.
Powrót do góry
endi_1980

Dyskutant



Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 70
Skąd jesteś (miejscowość / region): Katowice
Posiadane auto: Fiat Panda 1.2 rok 2005
Piwa: 1/0
Wysłany: Nie 02 Maj 2010, 22:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


Jeśli dobry amortyzator ma wysoką skuteczność to zostawiam a wymieniam tylko to co zepsute.
Powrót do góry
ded

Debiutant



Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ciechanów
Posiadane auto: Panda 1.1 active '03
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 22 Sie 2010, 12:26
Temat postu:

Re: ( Fiat Panda ) Wymiana amortyzatorów


Amory wymienia sie parami i koniec. Co prawda jesli zalozylbys nowe amory a jeden z nich by strzelil to mozesz wymienic tylko ten drugi. Pytanie tylko jakie amortyzatory uwazasz za "nowe". KYB daje 2 lata gwarancji, w tym czasie jesli amor sie zepsuje dostaniesz nowy. Powyzej 2 lat nawet przy minimalnym przebiegu raczej nie odwazylbym sie zakladac jednego amora.

Panda co prawda nie jest demonem predkosci ale amortyzatory sa bajecznie tanie. KYB na tyl dostalem po 98zl a przod kupie pewnie po 130zl. Z tego co wiem sa to jedne z najlepszych. Nie trzeba wymieniac odbojow, oslon ani gniazd wiec to w zasadzie caly koszt.

Wszystkie czesci w zawieszeniu wymienia sie parami!
_________________
Rzeczy niemożliwe robię od ręki, na cuda potrzebuję więcej czasu.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Panda ) Nadwozie. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Panda »

Opinie o samochodach Fiat Panda - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Panda ) Nadwozie.


Fiat500

31 900

2014r.

142 990 km

śląskie

Fiat500L

36 000

2013r.

68 385 km

pomorskie

FiatTipo

58 900

2020r.

51 000 km

mazowieckie

FiatPunto

4 200

2005r.

223 000 km

mazowieckie

FiatPanda

34 800

2016r.

65 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System