Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Marea ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TMPBluster

Czytelnik



Dołączył: 22 Paź 2012
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Chojnice
Posiadane auto: Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1996r.
Piwa: 0/2
Wysłany: Czw 23 Maj 2013, 19:44
Temat postu:

Wymiana oleju silnikowego?


Witam. Temat był wielokrotnie "wałkowany" na forach, ale chciałbym raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące wymiany oleju silnikowego. Jestem posiadaczem Fiata Marei Weekend 1.6 16V 96 rocznik z przebiegiem 228 tys. km. Poprzedni właściciel zalał silnik olejem mineralnym 15W40 (firmy Lotos). Wg. zaleceń producenta wlany powinien być półsyntetyk 10W40. Chcę wymienić olej wraz z filtrami (oleju, powietrza i gratis paliwa tak kompleksowo). Nie wiem niestety co zalać do "Marysi". Zdania są podzielone, jedni mówią żeby lać to samo, inni że można takiej wymiany dokonać z 15W40 na 10W40, inni że coś jest nie tak z gęstością między jednym a drugim olejem i nie można, ktoś jeszcze pisze o wyciekach z silnika etc. Silnik jest suchy, brak jakichkolwiek wycieków, chociaż ostatnio zauważyłem przy wymianie przedniego zawieszenia po zimie, że uszczelniacze osłony półosi są lekko mokre. Nie wiem jakiego oleju użyć aby czegoś nie popsuć. Dlatego proszę bardziej doświadczonych forumowiczów i użytkowników Fiatów o poradę. Pozdrawiam.
Powrót do góry
gadu-gadu
bezli†osny

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 128
Skąd jesteś (miejscowość / region): UE
Posiadane auto: Fiat Seicento 1.1, Peugeot 206
Piwa: 8/6
Wysłany: Czw 23 Maj 2013, 20:56
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


Mineralny do twojego auta to trochę nieporozumienie. 10W40 to idealny olej do naszych warunków klimatycznych i do współczesnych aut. 5W40 też ok. ale pod warunkiem, że zalany przez fabrykę w nowym aucie i nie zmieniany na inny. Ja mam półsyntetyk w seicento 1.1 i peugeocie, zalane w nowych autach z salonu i na takich olejach cały czas jeżdżę. Nie znamy powodu, dlaczego poprzedni właściciel wlał mineralny. Może były wycieki, więc umył silnik i zalał gęstszy olej w celu sprzedaży? Jeśli jednak jeździsz już dłuższy czas i silnik ok. spokojnie zmień na zalecany przez fabrykę 10W40. Nic złego się nie stanie, w najgorszym razie silnik zacznie się gdzieś pocić, choć wątpię. Między mineralnym a półsyntetykiem nie ma takiej wielkiej różnicy. Zawsze możesz wrócić do mineralnego. Przebieg co prawda masz spory. No ale jeśli silnik suchy... Mokre uszczelniacze osłony półosi nie mają związku z olejem silnikowym. To sączy ci się olej przekładniowy, ze skrzyni. Wymienisz uszczelniacze i będzie spokój
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
petarda

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 1360
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Fiat Bravo 1,9 16V
Piwa: 57/9
Wysłany: Czw 23 Maj 2013, 21:57
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


Wlał Lotos pewnie dlatego że to najtańszy olej, niestety jaka cena taki olej, gorszego już się nie da Wink
_________________
|
Jak opuścić kopary biedakom?
Zajechać na stację limuzyną BMW 745 full wypas, wysiąść z gracją...
... i zatankować gazu za 50 zeta Smile)
full lans Smile)
|
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
TMPBluster

Czytelnik



Dołączył: 22 Paź 2012
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Chojnice
Posiadane auto: Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1996r.
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 24 Maj 2013, 19:29
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


Do bezli†osny:

Też uważam,że to jakieś nieporozumienie skoro sam producent (mam napisane w książce (czyt. manual) od auta o zalecanym oleju SAE 10W40.
Silnik suchy jak już wspominałem. Czy w przypadku wymiany oleju jeśli dojdzie do pocenia, czy lepiej zawczasu nie wymienić uszczelek (miska olejowa. głowica etc.)? Uszczelniacze osłony półosi wymienię i uzupełnię brak oleju (uzupełnić czy lepiej zalać świeżym?). Dzięki za info i pozdrawiam.
Poprzedni właściciel chyba chciał go szybko sprzedać. Można się domyśleć czytając to co napisałem poniżej do petarda.

Do petarda:

Sorry za błąd olej to StatOil PowerWay 15W40. Wg. karty producenta PowerWay jest to mineralny, wielosezonowy olej do silników z zapłonem samoczynnym (Diesla)..... Zalecany jesttakże do stosowania w silnikach z zapłonem iskrowym. Zalecany nie znaczy dobry. Sądzę, że jest on głównie do Diesla. Czyli poprostu syf jeszcze gorszy niż Lotos?
Co teraz? Czy ten olej nie wpłynął jakoś negatywnie na silnik i nie dokonał spustoszeń? Pisałem już wcześniej w jednym z postów o trzęsącym się silniku. Czy to może być jedna z przyczyn tego stanu?

Producent zaleca Selenia 20K SEA 10W40. 5 l tego oleju kosztuje 160 wzwyż. Czy lać tą Selenię czy może stosujecie jakieś inne bardzo dobre oleje, które możecie polecić? Jak z filtrem? Jaki najlepiej kupić (pytanie odnośnie filtrów, gdyż słyszałem o jakiś Filtron-ach , które nie są za dobre)?

Dzięki chłopaki za poradę Smile Piwo do was leci.
Powrót do góry
gadu-gadu
bezli†osny

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 128
Skąd jesteś (miejscowość / region): UE
Posiadane auto: Fiat Seicento 1.1, Peugeot 206
Piwa: 8/6
Wysłany: Pią 24 Maj 2013, 22:01
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


TMPBluster napisał:
Do bezli†osny:

Też uważam,że to jakieś nieporozumienie skoro sam producent (mam napisane w książce (czyt. manual) od auta o zalecanym oleju SAE 10W40.
Silnik suchy jak już wspominałem. Czy w przypadku wymiany oleju jeśli dojdzie do pocenia, czy lepiej zawczasu nie wymienić uszczelek (miska olejowa. głowica etc.)? Uszczelniacze osłony półosi wymienię i uzupełnię brak oleju (uzupełnić czy lepiej zalać świeżym?). Dzięki za info i pozdrawiam.
Poprzedni właściciel chyba chciał go szybko sprzedać. Można się domyśleć czytając to co napisałem poniżej do petarda.

Do petarda:

Sorry za błąd olej to StatOil PowerWay 15W40. Wg. karty producenta PowerWay jest to mineralny, wielosezonowy olej do silników z zapłonem samoczynnym (Diesla)..... Zalecany jesttakże do stosowania w silnikach z zapłonem iskrowym. Zalecany nie znaczy dobry. Sądzę, że jest on głównie do Diesla. Czyli poprostu syf jeszcze gorszy niż Lotos?
Co teraz? Czy ten olej nie wpłynął jakoś negatywnie na silnik i nie dokonał spustoszeń? Pisałem już wcześniej w jednym z postów o trzęsącym się silniku. Czy to może być jedna z przyczyn tego stanu?

Producent zaleca Selenia 20K SEA 10W40. 5 l tego oleju kosztuje 160 wzwyż. Czy lać tą Selenię czy może stosujecie jakieś inne bardzo dobre oleje, które możecie polecić? Jak z filtrem? Jaki najlepiej kupić (pytanie odnośnie filtrów, gdyż słyszałem o jakiś Filtron-ach , które nie są za dobre)?

Dzięki chłopaki za poradę Smile Piwo do was leci.


Raczej nie będzie żadnego pocenia, wymieniaj na 10W 40, nie musi byś selenia, ja w fiacie mam od lat Mobil 10W40, w peugeocie Total 10W40, może byc też Castrol, Elf, co chcesz, byle markowy. W skrzyni wymień na nowy, bo nigdy nie będziesz wiedział na 100% jaki jest w skrzyni w tej chwili i jakiego dolać. Wlej syntetyk z instrukcji obsługi, fiatowski to będzie Tutela Transmissions ZC 75 Synth 75W80, lub o tych samych parametrach peugeotowski Total BV Transmission 75W80. One są dość drogie, ale ja na olejach nie oszczędzam, choc nie jestem zamożny. Przed wymianą oleju dobrze by było wymienić uszczelniacze na półosiach, skoro trochę ciekną. Miałbys luz i spokój na dłuzszy czas. Olej silnikowy raczej nie wpłynął na trzęsący sie silnik. Aż takich spustoszeń na pewno nie zrobił. Olej to olej, coś tam smarował, tylko zmień go jak najszybciej. Nie wiadomo ile auto na nim chodziło. A filtrony to ja stosuję od lat w peugeocie i seicento i wszystko jest w porządku. Nie mam zastrzeżeń do firmy. Ważne tylko, aby filtr był odpowiedniego typu, starannie dobrany, bo jak z jakims luzem lub za ciasny i się trochę zgniecie przy montażu, to bardzo źle. A z takimi przypadkami miałem do czynienia


Ostatnio zmieniony przez bezli†osny dnia Sob 25 Maj 2013, 10:14, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 24 Maj 2013, 22:01
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
petarda

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 1360
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Fiat Bravo 1,9 16V
Piwa: 57/9
Wysłany: Sob 25 Maj 2013, 04:04
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


Selenia to drożyzna, wlałbym Liqui Moly z molibdenem, Millers, Motul.
Jeśli gdzieś jest wyciek to trzeba wymienić uszczelniacze, lanie smoły żeby nie ciekło to nie jest rozwiązanie.

Przykład w dobrej cenie
_________________
|
Jak opuścić kopary biedakom?
Zajechać na stację limuzyną BMW 745 full wypas, wysiąść z gracją...
... i zatankować gazu za 50 zeta Smile)
full lans Smile)
|
Powrót do góry
TMPBluster

Czytelnik



Dołączył: 22 Paź 2012
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Chojnice
Posiadane auto: Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1996r.
Piwa: 0/2
Wysłany: Nie 26 Maj 2013, 11:19
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


Wczoraj rozmawiałem z kumplem, który twierdzi, żebym lał mineralny a nie półsyntetyk, wspominał coś o uszczelniaczach zaworów. Czy to jest to o czym pisze <petarda>? Mówił też że trzeba będzie rozebrać pół silnika, aby dobrze wypłukać stary olej. Czy istnieje inna możliwość niż ta co mówił mi kolega? Słyszałem o jakiś preparatach typu engine flush lub coś takiego. Jak to stosować? W jaki sposób widzielibyście wymianę oleju w moim silniku? Może nie na zasadzie spuścić stary, zalać nowy tylko wersja z płukaniem i może wymianą uszczelniaczy (chociaż wydaje mi się, że nie bierze oleju, gdyż jak sprawdzałem bagnet jest między min a max trochę bardziej w kierunku max)? Tak jak radzi kolega <bezli†osny> wymienię olej w skrzyni na ten Tutela ZC75 Synth ( w skrzynię z mechanizmem różnicowym wchodzi 1.98 litra w przypadku mojego auta wyczytane z książki) ,oczywiście najpierw uszczelniacze półosi. Pozdrawiam.
Powrót do góry
gadu-gadu
bezli&#8224;osny

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 128
Skąd jesteś (miejscowość / region): UE
Posiadane auto: Fiat Seicento 1.1, Peugeot 206
Piwa: 8/6
Wysłany: Nie 26 Maj 2013, 18:07
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


TMPBluster napisał:
Wczoraj rozmawiałem z kumplem, który twierdzi, żebym lał mineralny a nie półsyntetyk

Powiem ci tak. Jeśli na mineralnym twoje auto jeździło długo, powiedzmy - co najmniej 5 lat lub więcej i zrobiło kilkadziesiąt tysięcy albo i sto, to można skłaniać się ku racji twojego kolegi i nie zmieniać oleju na półsyntetyk. Jeśli jeździło 2 - 3 lata to można się zastanowić i zmienić na próbę lub nie. Natomiast jeśli auto na mineralnym jeździło krótko, rok lub mniej, to zmieniaj na 10W40 i się nie zastanawiaj. A płukanie silnika? Jeśli na mineralu auto jeździło krótko to rozgrzej dobrze silnik, ustaw na równiutkiej powierzchni, odkręć korek i niech olej sobie spokojnie ścieka dłuższy czas, aż przestanie kapać. Potem zakręć korek, wlej nowy olej i jeździj bez obaw. Najwyżej dla pewności, jak będzie wszystko ok. zmienisz znów olej na nowy po pół roku i już będziesz miał wszystko ok. Ale jeśli auto jeździło na mineralu długo, no to coś tam może trzeba będzie dokładniej płukać. Nie znam się na płukaniu, bo nie robiłem tego, bo nie było potrzeby.
Powrót do góry
TMPBluster

Czytelnik



Dołączył: 22 Paź 2012
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Chojnice
Posiadane auto: Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1996r.
Piwa: 0/2
Wysłany: Nie 26 Maj 2013, 21:52
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


Spotkałem się z kumplem i tak analizowaliśmy za i przeciw. Olej był wymieniany 26.02.2012 roku. Ja mam auto od maja 2012 roku i zrobiłem na nim tylko 3 tys. km. Facet od końca lutego do maja zrobił też 3 tys. km. Na papierku od oleju (takie jak często przyczepiają gdzieś pod maską , kiedy był wymieniany i na jaki) pisze, że był wymieniany przy 222 tys.km. Jak wiadomo Marea ma wałki rozrządu na górze (poprawcie mnie jak jestem w błędzie - ma dwa wałki) i kanalikami olej płynie do góry, gęstszy olej może mieć ciężej póki się nie rozgrzeje, a na krótkich trasach takie jak ja robię po mieście (w trasę jeszcze raz na miesiąc lup półtora) może słabo dochodzić do klawiatury (piszę co kumpel mi powiedział). Może dojść do jakiegoś zapchania i braku smarowania. Coś podobnego było chyba w silnikach 1.4, ale tam chyba były za wąskie kanaliki i wycierały się wałki rozrządu. Postanowiłem przy pomocy kumpla (to on będzie dokonywał ewentualnych oględzin i wymiany oleju, gdyż ja dopiero się uczę coś więcej o autach Wink ) tak jak radzisz Twoją metodą spuścić olej, po czym dokonać oględzin wałków rozrządu (kupić uszczelki pod obudowę klawiatury), zdjąć miskę olejową i ją wypłukać (uszczelka pod miskę), wymienić filtr i zalać go jednym z olei 10W40, które polecacie (dostęp do tego wszystkiego będzie bardzo dobry, bo wymieniam rozrząd z pompą wody oraz sprzęgło (czyt. wyciągam silnik z auta)). Następnie obserwować co się dzieje i za pół roku (a w przypadku moich przebiegów może i rok) dokonać ponownej wymiany. Dzięki Wam za pomoc, trochę więcej się dowiedziałem oraz nauczyłem a Wasze porady bardzo mi się przydały. Po wymianie za jakiś czas dam znać w tym temacie co i jak. Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam.
Powrót do góry
gadu-gadu
bezli&#8224;osny

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Gru 2012
Posty: 128
Skąd jesteś (miejscowość / region): UE
Posiadane auto: Fiat Seicento 1.1, Peugeot 206
Piwa: 8/6
Wysłany: Pon 27 Maj 2013, 20:41
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


TMPBluster napisał:
gęstszy olej może mieć ciężej póki się nie rozgrzeje, może słabo dochodzić do klawiatury (piszę co kumpel mi powiedział). Może dojść do braku smarowania.

Kumpel ma rację. Tak to właśnie w skrócie wygląda we wszystkich silnikach. Więc jeśli jeździsz na krótkich trasach i w mieście, często uruchamiasz silnik, szczególnie zimny, to z wyżej wymienionych względów gęstszy olej mineralny jest beznadziejny. Dla mnie to w ogóle mineralne są beznadziejne do współczesnych silników. Słabo smarują w czasie rozruchu i początkowej fazie pracy silnika. A w zimie problem ze smarowaniem jeszcze narasta. Silnik zużywa się nieporównywalnie szybciej. Choćby z tego względu powinieneś szybko zmienić olej na nieco rzadszy półsyntetyk. Ja na twoim miejscu nie odejmowałbym miski i nic nie robił przy silniku. Wszystko chodzi, wycieków nie ma, to po co ta zbędna robota? Żeby coś źle zrobić i narobić sobie kłopotów? Zerknij tu, co się zdarza przy remontach. Pierwszy z brzegu i najnowszy post na forum http://fiat.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=188663 Lejesz nowy olej i jeździsz, patrzysz i w razie ewentualnych wycieków, wymieniasz właściwe uszczelnienia
Powrót do góry
TMPBluster

Czytelnik



Dołączył: 22 Paź 2012
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Chojnice
Posiadane auto: Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1996r.
Piwa: 0/2
Wysłany: Sob 31 Sie 2013, 14:54
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


Witam ponownie. Tak jak doradzaliście mi dokonałem wymiany oleju z 15W40 na 10W40. Jestem pozytywnie zaskoczony. Mam narazie trochę mało km przejechane (trochę ponad 200), ale zauważyłem że silnik pracuje ciszej i bardziej równo. Olej jaki wlałem do silnika to oryginał fiatowski Selenia 20K. Rozgrzałem auto i spuściłem prawdopodobnie cały stary olej gdyż wyleciało 3.8 l czyli tyle ile pisze w książce serwisowej. Wymieniłem także filtr oleju. W skrzyni również wymieniłem olej na oryginał fiatowski Tutela ZC 75 Synth. Wymieniłem także uszczelniacze półosi i uszczelniacz w skrzyni biegów. Dokonałem także wymiany kilku elementów, o których wspominałem w tym poście http://fiat.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?p=880475#880475 . Doszło jeszcze kilka elementów m.in. koło zamachowe, wodziki, alternator, paski (klimy, pompy wody i pompy wspomagania) , oringi wtryskiwaczy, rura dolotowa, łapa silnika i tak można by wymieniać jeszcze ale nie o to chodzi w tym poście. Będę nadal obserwował co dzieje się z autem i po przejechaniu większej ilości km ponownie się odezwę. Pozdrawiam.[/url]
Powrót do góry
gadu-gadu
Marcin198

Stały Bywalec



Dołączył: 24 Mar 2008
Posty: 184
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kalisz
Posiadane auto: Laguna I i II 1,8 16v
Piwa: 2/1
Wysłany: Sob 31 Sie 2013, 23:09
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana oleju silnikowego?


Koledzy, ja swoją Mareą zrobiłem już jakieś 130 tyś km, leje olej Mobila mineralny i nie narzekam na olej, leje mineralny bo nie wiedziałem jaki byl lany do momentu zakupu przeze mnie auta a z poprzednich doswiadczeń wiem ze lepiej wlać gęściejszy niż rzadszy. Na chwile obecną trochę cieknie z pokrywy zaworów ale ze wzgledu na prace kierowcy po europie nie mam czasu naprawic, a auto ma przejechane juz przeszło 300 tys km. Chce wszystkich ostrzec przed olejami firmy Platinium, raz wlalem taki, też mineralny i wszystko było ok do przejechania pierwszego tysiąca km po wymianie. Później wymienialem wszystkie uszczelki łacznie z uszczelką głowicy, a trzy razy wymieniałem uszczelniacze wałków rozrządu, krótko mówiąc lecialo z każdego możliwego miejsca. Na tym oleju w sumie przejechałem ok 2,5 tys km i wylałem go, wymieniłem uszczelniacze i juz ok 80 tys km przejechałem i sucho, także odradzam oleje gorszych firm bo są po prostu rzadsze mimo tego że na opakowaniu pisze 15W40
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Marea ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Marea »

Opinie o samochodach Fiat Marea - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Marea ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.


FiatGrande Punto

19 900

2012r.

147 134 km

łódzkie

FiatSedici

23 900

2010r.

137 000 km

małopolskie

FiatPanda

34 800

2016r.

65 000 km

śląskie

FiatBravo

13 900

2009r.

230 000 km

śląskie

FiatQubo

16 900

2009r.

262 000 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System