Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Cinquecento ) wiek opon



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Cinquecento ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adelina

Dyskutant



Dołączył: 25 Kwi 2011
Posty: 92
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: miałam fiaty cc, już nie mam
Piwa: 0/11
Wysłany: Nie 05 Sty 2014, 16:30
Temat postu:

wiek opon


Opony jak przeglądałam wcześniej u wulkanizatora były uznane, że jeszcze są w porządku, ale ostatnio po wizycie w innym zakładzie w celu załatania dziurki w oponie, usłyszałam, że moje opony to zabytek i zasugerowano mi, że powinnam nabyć zupełne nówki. Dwie opony mam z ...1997 roku, a dwie z 2004 (musiałam dokupić dwie zimówki dlatego są różne lata). Auto mam dopiero kilka miesięcy. W necie czytam, że nie powinno się jeździć na oponach starszych niż 10 lat. Zaznaczam, że jeżdżę mało, raczej tylko w weekendy i nigdy autostradami, o ile to ma znaczenie. Czy rzeczywiście trzeba się pobyć tak starych opon, nawet jeśli na oko są w porządku?
Powrót do góry
jacol1826

Dyskutant



Dołączył: 03 Sty 2011
Posty: 96
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jastrzębie Zdrój/Śląsk
Posiadane auto: Fiat Croma kombi 1,9 jtd 150 kM rok 2005
Piwa: 3/1
Wysłany: Nie 05 Sty 2014, 18:26
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) wiek opon


Stare opony są sparciałe i nadają się jedynie do utylizacji nawet przy dobrym bieżniku.Jeżeli jeździsz tylko po mieście to masz większą szansę wpaść do dziury (nawet na przejeździe kolejowym) i rozwalić starą 17 -to letnią oponę.10 lat to max dla opony.Dla bezpieczeństwa wymień.Pozdrawiam. Very Happy
Powrót do góry
gori

Auto Maniak



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1199
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: seat alhambra 1,9 tdi 115KM 2003r......fiat punto I benzyna 99r
Piwa: 87/2
Wysłany: Pon 06 Sty 2014, 15:44
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) wiek opon


opona to guma,a guma niestety się starzeje .... Twisted Evil
można trochę wydłużyć dobry stan gumy opony,jak systematycznie używa się na nią środki konserwujące przeciwko starzeniu i promieniowaniu uv
są takie preparaty do opon...dostępne w sklepach motoryzacyjnych i marketach
opona nie konserwowana,częstokroć jest już lichej jakości w 7 roku użytkowania,nie chodzi tu o niski bieżnik (może on być gruby i wysoki!!!!),lecz o spekania gumy,przez które wnika wilgoć i niszczy wewnętrzną konstrukcję opony...
czym to grozi?grozi to tym że np.w czasie jazdy,może dojść do rozerwania opony i utratę panowania nad pojazdem,a w konsekwencji,doprowadzić do wypadku i obrażeń ciała..zdrowie to rzecz bezcenna i nie należy na nim robić oszczędności Evil or Very Mad
sprawa starzenia gumy,dotyczy również innych elementów gumowych w pojeździe jak np...osłony gumowe przegubów,pasek napędu rozrządu..i tak,producenci samochodów podają,że np.pasek rozrządu,należy wymienić co ileś tam,(ale ogólne pierwsza wymiana po 90 tysiącach,a kolejne po 60 tysiącach przejechanych kilometrów)...lub nie dłużej niż i tu jest różnie....ale ogólnie zakres zawiera się pomiędzy 4 a 7 lat...w przypadku pęknietego paska rozrządu,czeka właściciela kosztowna naprawa silnika.
powracając do tematu opon...jeżeli nie jeździsz dużo,to można się zastanowić nad kupnem jedynego kompletu opon tzw.całorocznych i jeździć cały czas na nich.
mój znajomy jeździ bardzo mało i 3 lata temu wybrał taką właśnie opcję..kupił opony całoroczne Goodyear Vector 4Seasons i jak na razie jest zadowolony (u każdego producenta opon,są oferty opon całorocznych,można sobie polukać popatrzeć na opinie i coś wybrać)
należy jednak pamiętać,że opona całoroczna,to nie jest ani super letnia ani super zimówka.
więc decyzja należy wyłącznie od właściciela samochodu,jaką opcję z oponami wybierze i do niczego tu nie namawiam.
podsumowanie:te opony z 1997 natychmiast do wyrzucenia,a na tych z 2004 roku nie widzę w jakim są stanie...może sezon,albo dwa jeszcze do jazdy i to założone na tył!!! najllepiej jednak pozbyć się tego złomu i kupić 4 nowe,bo na zdrowiu i bezpieczeństwie nie można oszczędzać!!!!
pozdro Cool
_________________
pomoc na forum,
mile widziana
i bardzo wskazana Smile
Powrót do góry
Adelina

Dyskutant



Dołączył: 25 Kwi 2011
Posty: 92
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: miałam fiaty cc, już nie mam
Piwa: 0/11
Wysłany: Pon 06 Sty 2014, 19:56
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) wiek opon


całoroczne chyba nie chcę, bo to takie nijakie. Już chyba wolę cały jeździć rok na zimówkach, przynajmniej tak robiłam w ostatnim aucie i nie odczuwałam specjalnej różnicy w lecie. Jeżdżę poniżej 200 km na miesiąc, także nie wiem czy się by mi opłacało i letnie i zimowe. Postaram się pozbyć tych z 97 na młodsze, chociaż 10-letnie Razz
Powrót do góry
jacol1826

Dyskutant



Dołączył: 03 Sty 2011
Posty: 96
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jastrzębie Zdrój/Śląsk
Posiadane auto: Fiat Croma kombi 1,9 jtd 150 kM rok 2005
Piwa: 3/1
Wysłany: Pon 06 Sty 2014, 21:05
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) wiek opon


Czasami za komplet czteroletnich używanych opon można zapłacić 250 zł.więc warto poszukać na tablicy.Może nawet uda się kupić cały komplet z felgami,warto poszukać.Pozdrawiam. Very Happy
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 06 Sty 2014, 21:05
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
gori

Auto Maniak



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1199
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: seat alhambra 1,9 tdi 115KM 2003r......fiat punto I benzyna 99r
Piwa: 87/2
Wysłany: Pon 06 Sty 2014, 22:59
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) wiek opon


no nie do końca opony z klasy Goodyear są nijakie....
Goodyear to klasa oponiarska premium...
czyli najwyższa półka..
są również jeszcze inne firmy oponiarskie w tej klasie
i tak w lecie będą dużo lepsze od zimówek...
a w zimie będą nieporównywalnie lepsze od letnich
....popatrz sobie na testy np. ADAC
zimówka w lecie ?? nie wiem czy wiesz że zimówka nadaje się do temperetury max +5 st celciusza,potem to należy niezwłocznie zakładać oponę letnią..
zasada używania zimówek to:zakładać jak najpóźniej i ściągać jaknajwcześniej jeśli jest taka możliwość...
przy wyższych temperaturach,na zimówce zwiększa się znacznie droga hamowania...zwiększają się opory jazdy,zwiększa się zużycie paliwa i zimówka ulega bardzo szybkiemu zużyciu...
zimówka w zimie,która ma niższą głębokość rzeźby bieżnika niż 4 mm nie nadaje się na zimę....
nie wnikam dalej w twoją strategię działania,bo decyzja należy do ciebie i to tyle na ten temat...
pozdro Rolling Eyes
_________________
pomoc na forum,
mile widziana
i bardzo wskazana Smile
Powrót do góry
Adelina

Dyskutant



Dołączył: 25 Kwi 2011
Posty: 92
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: miałam fiaty cc, już nie mam
Piwa: 0/11
Wysłany: Wto 07 Sty 2014, 18:13
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) wiek opon


sprawę nie używania zimówek w lecie przemyślę, bo na pewno jest racja w tym co piszesz. Na pewno się pozbędę tych z 97, bo się boję po tym co naczytałam i nasłuchałam na takich jeździć., narazie mam zarezerwowane zamiast tych dwóch staroci takie z 2007.
Powrót do góry
Adelina

Dyskutant



Dołączył: 25 Kwi 2011
Posty: 92
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: miałam fiaty cc, już nie mam
Piwa: 0/11
Wysłany: Nie 12 Sty 2014, 11:53
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) wiek opon


już się pozbyłam tych dwóch opon z 1997 roku, tylko że się okazało, że jedna z nich nie była rocznik 97 tylko...95 Shocked
Jeszcze jedno pytanie - jak jest z felgami, czy je też powinno się co pewien okres czasu jak opony zmieniać?
Powrót do góry
kobramir

Auto Maniak



Dołączył: 28 Maj 2011
Posty: 887
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bielsko-Biała
Posiadane auto: Brava Grande Tipo
Piwa: 107/0
Wysłany: Nie 12 Sty 2014, 14:03
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) wiek opon


Felgi jeżeli nie są przerdzewiałe ani pokrzywione to nie trzeba wymieniać.
Zawsze ponadto można je odnowić (piaskowanie,prostowanie,malowanie).
No chyba że są już tak przerdzewiałe że zagrażają bezpieczeństwu ,lub tak mocno pokrzywione ,że nawet prostowanie nie pozwala na odpowiednie wyważenie.
Felgi to nie guma i tak szybko się nie zużywają.
_________________
NIE PIJĘ BO JEŻDŻĘ ALE ZA POMOC PIWKO PRZYJMĘ
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Cinquecento ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Cinquecento »

Opinie o samochodach Fiat Cinquecento - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Cinquecento ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.


FiatUno

7 777

1997r.

60 000 km

śląskie

FiatScudo

34 900

2009r.

306 683 km

mazowieckie

FiatTipo

41 900

2018r.

56 000 km

mazowieckie

FiatBravo

13 900

2009r.

230 000 km

śląskie

FiatPanda

9 999

2005r.

242 000 km

warmińsko-mazurskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System