Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Punto ) Moje spostrzeżenia itp.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Punto ) Oceń swoje auto - opinie i testy użytkowników
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kozerius

Debiutant



Dołączył: 10 Lip 2010
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Radom
Posiadane auto: Fiat Punto II 1.8HGT Abarth 2002
Piwa: 4/1
Wysłany: Czw 04 Lis 2010, 20:11
Temat postu:

Moje spostrzeżenia itp.


Zauważyłem, że nikt nie opisał tego modelu więc zapewne będę pierwszy. Otóż od dłuższego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem Fiata Punto II HGT w wersji Abarth. Jest to moje pierwsze i jak dotąd jedyne auto. 130-konny silnik o pojemności 1747cm sześciennych, 4 cylindry, 16 zaworów, maksymalny moment obrotowy około 170Nm. Tak z grubsza wyglądają najważniejsze dane techniczne owego autka.

Nie będę tu się rozpisywał odnośnie tego, co podaje producent, bo nie o to tu chodzi. Bardziej chcę się skupić na tym co HGT oferuje w praktyce i jak wyglądają koszty jego utrzymania. Zacznijmy więc od spalania. Nie da się ukryć, że 130-konny silnik lubi "wypić". W mieście normą jest 11 litrów na 100km, w zimę wzrasta do około 13-14 litrów więc różnica nie jest kolosalna. Nieprawdą jest to, iż przy "lekkiej nodze" autko spali 6-7 litrów po mieście. Nie ma takiej opcji, bo po prostu jest granica, poniżej której zejść się nie da. Zbiornik paliwa o pojemności około 49 litrów starcza na przejechanie ponad 400 km po mieście i bliżej 500 na trasie (oba pomiary sprawdzone).

Kolejna sprawa to osiągi. Sprint do 100km/h zajmuje około 8 sekund. Nie będę tu operował dziesiętnymi częściami sekundy, bo nie dysponuję profesjonalnym sprzętem do pomiaru takowej informacji. Przyspiesza się bardzo miło, na każdym biegu auto jest w stanie osiągnąć 6,8-7 tysięcy obrotów więc optymalne przełożenia przedstawiają się na poziomie: I na II - 50km/h, II na III - 90km/h, III na IV - 140km/h, IV na V - 170km/h i tak dojeżdżamy do 200km/h z malutkim hakiem. HGT dysponuje naprawdę żwawym silnikiem, który prezentuje osiągi lepsze od tych jakie mają chociażby BMW E36 318is czy Mercedes C180. Dodatkowo sztywne zawieszenie świetnie trzyma auto na zakrętach.

Ważną kwestią jest komfort jazdy. I niestety tutaj Punto 1.8 kuleje. Trasa długości powyżej 100km po nawierzchni w różnym stanie daje się we znaki. Zawieszenie jest bardzo twarde, fotele aspirują do miana kubełków, do tego dosyć głośny silnik przy wyższych wartościach obrotowych (od 3,5 tys w górę) nie są szczytem wygody. Jednak nie rozmawiamy tu o Mercedesie klasy S więc nie narzekajmy tak bardzo. Głośny silnik można zneutralizować świetnym fabrycznym zestawem audio Blaupunkt. 7 głośników i 100 watowy wzmacniacz spisuję się naprawdę dobrze.

Następna sprawa - wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Ja posiadam wersję Abarth pakietu stylistycznego ("napompowane zderzaki, niższe progi) i emblematy w progach, przy nadkolach, na drążku zmiany biegów i na kierownicy. Wewnątrz jak to w fiacie - plastikowo. Tylko kierownica obszyta jest granatową skórą. Siedziska wykończone tkaniną, cała reszta to średniej jakości plastik. Zegary wyskalowane co 30km/h, kończące się na 240km/h cechują owy model Punto.

Awaryjność i koszty eksploatacji. Tutaj miłe zaskoczenie. Jedyna poważniejsza usterka to wariator, którego koszt sięgnął 600zł. Poza tym naprawa wydechu 160zł i rutynówki (płyny, klocki, filtry itd.). Osobiście nie mogę narzekać, gdyż samochód nie jest szczególnie wielką skarbonką.

Czas na ocenę ostateczną. Fiat Punto HGT jest jednym z lepszych sportowych kompaktów w swojej klasie. Renault Megane Coupe, Golf III GTI czy Seat Ibiza z podobnego rocznika nie dają rady. Lekki samochód z mocnym, wysokoobrotowym silnikiem objedzie niejednego "pana szos". Koszty eksploatacji nie są najwyższe. Jak przy każdym aucie trzeba się liczyć z wydatkami jednak tu nie ma ich ponad normę (o ile taka istnieje). Części u konkurencji są zdecydowanie droższe. Moim zdaniem w tym aucie postawiono przede wszystkim na wygląd i osiągi. Cel w większej części został zrealizowany.


Plusy:
> wygląd;
> bardzo dobry silnik;
> dodatkowe wyposażenie;
> mniejsze koszty utrzymania w stosunku do konkurentów;
> bezawaryjność;
> świetne wrażenia z jazdy po łukach, zakrętach;
> bardzo dobre zawieszenie (pod względem sportowym).

Minusy:
> dosyć głośno w środku przy większych prędkościach;
> twarde zawieszenie (tutaj przez pryzmat komfortu);
> kusi żeby wyżej go skręcić przez co spalanie może wzrosnąć.




W razie pytań, spostrzeżeń itd. zapraszam do komentowania mojej opinii.
Powrót do góry
wesolyromek

Czytelnik



Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Punto 1.2 16V 2003
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 11 Gru 2010, 15:13
Temat postu:

Re: ( Fiat Punto ) Moje spostrzeżenia itp.


dobra recenzja, sam mam nieduzy silnik 1.2 16V i spalanie wynosi max 8l zawsze interesowało mnie jak wygladaja mocne jednostki.

Jak wyglada eksploatacja, czy nic się nie dzieje z silnikiem przy sportowej jeździe?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Kozerius

Debiutant



Dołączył: 10 Lip 2010
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Radom
Posiadane auto: Fiat Punto II 1.8HGT Abarth 2002
Piwa: 4/1
Wysłany: Nie 12 Gru 2010, 15:32
Temat postu:

Re: ( Fiat Punto ) Moje spostrzeżenia itp.


Zależy co rozumiemy pod pojęciem 'sportowej jazdy'. Nie raz widziałem jak 'rajdowcy' piłują jednostki do odcinki a potem żalą się na np. ukręcenie wału. Z taką jazdą jest jak z alkoholem - jest dla ludzi mądrych. Jestem jednak pewien, że mamy podobną definicję sportowej jazdy i na tym skończmy.

Teraz odnośnie Twojego pytania. Producent przewidział, że całe 130KM będzie używane i jak najbardziej przygotował do tego silnik. Osobiście jeżdżę w sposób przede wszystkim bezpieczny, więc przy obecnym zagęszczeniu w ruchu zabawa w Hołowczyca odpada Smile Jednak na dłuższych odcinkach (Radom - Warszawa) można pozwolic sobie na więcej i jak narazie po przejechaniu kilkudziesięciu takich tras przy uzyskaniu pełnej wydajności silnika absolutnie nic się nie dzieje.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Punto ) Oceń swoje auto - opinie i testy użytkowników Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Punto »

Opinie o samochodach Fiat Punto - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Punto ) Oceń swoje auto - opinie i testy użytkowników


FiatUno

7 777

1997r.

60 000 km

śląskie

Fiat500x

59 900

2016r.

100 670 km

warmińsko-mazurskie

FiatTipo

48 900

2021r.

67 000 km

mazowieckie

FiatSedici

23 900

2010r.

137 000 km

małopolskie

FiatTipo

49 900

2021r.

69 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System