Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Nadwozie.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
v-e-g-a

Debiutant



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: STILO Dynamic 1,9JTD 115KM '02
Piwa: 3/0
Wysłany: Czw 23 Gru 2010, 01:32
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Super,

Ja wczoraj kupiłem taki podgrzewacz, był przeznaczony do renault 1.5 ale wyglada identycznie.
http://allegro.pl/podgrzewacz-wody-renault-1-5-dci-clio-kangoo-modus-i1366202390.html
Trosze był brudny, wiec przez noc pomoczył sie w ropie, dzis rozpreciłęm przeczysciłem i chula Smile Po podłączeniu do akumulatora (na działajacym silniku napięcie spadło o 0,5V) - tu test jest mało miarodajny ponieważ samochod był nagrzany.

Jesli chodzi o pomiar napięcia znalazłem cos na elektrodzie:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic609845.html
To jest takie samo urządzonko jakie masz zamontowane. Można wykorzystać jest następująco:
- gdy napięcie zaraz po uruchomieniu przekracza 13V można włączyć 3 świece (1+2)
- gdy napięcie jest mniejsze niz 13V tylko jedna

Zasięgnąłem pomysł z AutoKacik. Fajnie byłoby jeszcze z automatuzowac to na podstawie odczytu temperatury. Powyżej 80st wyłącz dogrzewanie. Ale nie wiem czy da się odczytać temperaturę z bodycomp - oryginalna centralka sterująca dodatkową nagrzewnicą podłączona jest chyba po CAN
_________________
Jazda Stilo to sama przyjemnosc Very Happy
Powrót do góry
Wojtek O.

Stały Bywalec



Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 241
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kossowa Małopolskie
Posiadane auto: Fiat Stilo 1,9 Multijet 140KM 2004
Piwa: 3/1
Wysłany: Czw 23 Gru 2010, 21:28
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


W Multijecie 140Km jest jakaś nagrzewnica. Włącza sie po przekręceniu ogrzewania powyżej 3/4 słychać pstryknięcie i często zauważam przygasanie świateł. Ale marnie mi to grzeje, w porówniau z tym co miałem w 206, za to akumlator pada expresem Smile
_________________
261 600 km i ktoś dalej pojechal w świat nawijać asfalt na koła.
Stilo jest jak kobieta, dbać, pieścić, a da się pokochać. Może czasem kapryśna Wink

Chyba jednak kombi też na F
Powrót do góry
gadu-gadu
Vald

Debiutant



Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 48
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Stilo 1.9 JTD
Piwa: 1/0
Wysłany: Pią 24 Gru 2010, 01:41
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Co do automatyzacji od temperatury to proponował bym wykorzystać 2 cyfrowe termostaty np. DS1821
aplikacja :
http://grzesiek21.republika.pl/termostat_ds1821.htm
Jeden odczytuje temperaturę zewnętrzną i daje zezwolenie na załączenie grzałki a drugi temperaturę płynu i wyłącza grzałki po nagrzaniu do odpowiedniej temperatury. Dodatkowo myślałem wykorzystać jakiś prosty uP do odczytu napięcia zasilania i sterowania grzałkami za pomoca jakichś termostatów. Ale z programowaniem u mnie kiepsko. Jednak gdyby ktoś chciał się pojąć to załączam algorytm i schemat układu.






Zaznaczam iż nie są to jedyne słuszne metody sterowania i załączania grzałek. To tylko moja propozycja i warto byłoby się pokusić o jakiś wyłącznik bezpieczeństwa "na wszelki wypadek" gdyby ktoś podjął się wymyślenia układu i oprogramowania mogę pomóc w opracowaniu takiego ustrojstwa.
Powrót do góry
Sampo0

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Gru 2009
Posty: 139
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Stilo 1,9 JTD, NubiraII 1.6 sx
Piwa: 6/1
Wysłany: Wto 28 Gru 2010, 02:05
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Może warto było by zamontować podgrzewacz "prowizorycznie" aby sprawdzić czy spełnia nasze oczekiwania i jeżeli to będzie strzał w dziesiątkę dopiero myśleć o zautomatyzowaniu czy ew. sterowniku. To tylko taka moja mała dygresja.
_________________
stilo 1.9 JTD, 115 KM , Nubira II 1.6 sx, 105 KM


Ostatnio zmieniony przez Sampo0 dnia Sro 05 Sty 2011, 19:40, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
fteller

Dyskutant



Dołączył: 13 Lis 2008
Posty: 99
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Stilo 1,9 JTD 115KM
Piwa: 3/1
Wysłany: Sro 29 Gru 2010, 19:24
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Cytat:
Zasięgnąłem pomysł z AutoKacik. Fajnie byłoby jeszcze z automatuzowac to na podstawie odczytu temperatury. Powyżej 80st wyłącz dogrzewanie. Ale nie wiem czy da się odczytać temperaturę z bodycomp - oryginalna centralka sterująca dodatkową nagrzewnicą podłączona jest chyba po CAN


To się robi bez problemu.
Robię sobie właśnie drugi "komputer" znaczy się prezentacja informacji, które są na desce rozdzielczej. Czyli m.in. szybkość co do 0,1km/h, temp. wody co do stopnia, napięcie akumulatora (tego akurat nie ma na desce rozdzielczej) do 0,1V, przebieg całkowity (z licznika) co do 0,1km i wszystko to, co jest na desce.

Jak będzie gotowe i zainstalowane to dam znać.

A teraz - żeby zaspokoić ciekawość - konstrukcja banalna na ELM327 (wybebeszony konwerter na USB) + ATmega16 + wyświetlacz 4x20 znaków w kolorze miodowym.

Ale wracając do pytania - da się po CANie przeczytać temperaturę Wink

Pozdrawiam
B.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sro 29 Gru 2010, 19:24
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
v-e-g-a

Debiutant



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: STILO Dynamic 1,9JTD 115KM '02
Piwa: 3/0
Wysłany: Pon 03 Sty 2011, 00:43
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Witam

Z okazji nowego roku Życzę Wszystkim uśmiechu i radości każdego dnia.

Wracając do wątku, to sposób zautomatyzowania naszego podgrzewacza mamy poniekąd rozwiązany. Jeśli chodzi o to czy się opłaca taka przeróbka, spróbuje przeprowadzić test. W wolny weekend oddałem autko do warsztatu (przegląd, papiery, wymiana płynów) to zamontowali mi przy okazji podgrzewacz. Pozostało podłączyć elektrykę, co mam nadzieję że jutro wykonam - jeśli znajdę miejsce gdzie, w przegrodzie miedzy wnętrzem a komora silnika, przechodzą przewody elektryczne zęby przeciągnąć sterowanie Neutral Jak nie znajdę, wykonam testy podłączając na "krótko". Zanotuję temperaturę na zew. oraz czas na postoju jaki potrzeba aby płyn nagrzał sie do 90st.
_________________
Jazda Stilo to sama przyjemnosc Very Happy
Powrót do góry
v-e-g-a

Debiutant



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: STILO Dynamic 1,9JTD 115KM '02
Piwa: 3/0
Wysłany: Pon 03 Sty 2011, 23:47
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


wiec kilka słów:

dziś był niewielki mrozik -2st. Samochód na postoju, załączone 3 świece w podgrzewaczu - czas 15min. 90st. Wskazówka w kolegi Volvo podniosłą się dopiero o grubość wskazówki po takim czasie. Pozostał jeszcze test w czasie drogi. Wykonam go jutro rano, ale 80% drogi to będzie jazda w korku Very Happy Wiem w którym miejscu autko już się nagrzewało więc będę miał punt odniesienia. Podam dystans, czas (no tu to będzie mało miarodajne) i temp. zew.

Nie wiem czy jest to rewelacyjny czas ? Jak jest u Was na postoju ? Może jak sampo0 zasugerował gra nie jest warta świeczki.

Dla ciekawości podam: audi 80 ma taki podgrzewacz zamontowany, widziałem na własne oczy i znajomy sobie chwali.
_________________
Jazda Stilo to sama przyjemnosc Very Happy
Powrót do góry
przemekb22

Stały Bywalec



Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 143
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska zachodnia
Posiadane auto: Fiat Stilo 3d 1.9 JTD 115KM Dynamic, 2002 r.
Piwa: 4/6
Wysłany: Wto 04 Sty 2011, 00:08
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


v-e-g-a napisał:
wiec kilka słów:

dziś był niewielki mrozik -2st. Samochód na postoju, załączone 3 świece w podgrzewaczu - czas 15min. 90st. Wskazówka w kolegi Volvo podniosłą się dopiero o grubość wskazówki po takim czasie. Pozostał jeszcze test w czasie drogi. Wykonam go jutro rano, ale 80% drogi to będzie jazda w korku Very Happy Wiem w którym miejscu autko już się nagrzewało więc będę miał punt odniesienia. Podam dystans, czas (no tu to będzie mało miarodajne) i temp. zew.

Nie wiem czy jest to rewelacyjny czas ? Jak jest u Was na postoju ? Może jak sampo0 zasugerował gra nie jest warta świeczki.

Dla ciekawości podam: audi 80 ma taki podgrzewacz zamontowany, widziałem na własne oczy i znajomy sobie chwali.


Jak dla mnie to bardzo dobry czas. Żeby zagrzać JTD na postoju i wolnych obrotach do temp. optymalnej, to nie wiem ile musiałby stać. Trzeba by go było nieźle piłować, aby temperatura rosła, a to nie o to tutaj chodzi. Podczas jazdy powinno być jeszcze szybciej, gdyż silnik będzie obciążony. Podejrzewam, że po 5-7 km i włączonym ogrzewaniu będzie już 90C* Twój test potwierdził, że warto to sobie zamontować. A mierzyłeś napięcie jakie masz podczas grzania świec? Ciekawi mnie jaki faktycznie jest pobór mocy, bo wydaje mi się, że altek spokojnie powinien dać sobie radę.
Powrót do góry
v-e-g-a

Debiutant



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: STILO Dynamic 1,9JTD 115KM '02
Piwa: 3/0
Wysłany: Wto 04 Sty 2011, 00:38
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Napięcia nie mierzyłem. Dzięki za sugestie, całkowicie wyleciało z głowy. Pobór mocy jest znaczny, światła lekko przygaszają, ale zaraz obroty idą lekko do góry co rekompensuje ten pobór. Jutro porobię w dzień jeszcze kilka fotek jak to wygląda.
_________________
Jazda Stilo to sama przyjemnosc Very Happy
Powrót do góry
v-e-g-a

Debiutant



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: STILO Dynamic 1,9JTD 115KM '02
Piwa: 3/0
Wysłany: Wto 04 Sty 2011, 22:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


kolejne wejście

-test wykonany dziś rano -4st. Czas przejazdu 4,3km w czasie 9min (sami policzcie śr. prędkość Neutral), temperatura płynu 90st. Dla mnie rewelacja. Jeśli brać pod uwagę prostą drogę, brak korków, czas mógłby się skrócić nawet znacznie.

-pomiar napięcia NALEŻY wykonywać. Po 5h postoju zmierzyłem jak zachowuje się napięcie. Podłączanie 1 grzałki jest odczuwalne, spadek o 0,4V (u mnie 14,2V), podłączanie kolejnych dwóch zaraz po pierwszej spowodowało znaczny spadek do 12,1V. Po odczekaniu ok 1 min. i załączaniu ich ponownie napięcie spadło jedynie o 0,3V - 13,9V. To był test wykonywaniu na postoju. Prawdopodobnie w czasie jazdy, gdy obroty będą większe spadki nie będą tak odczuwalne.


Załączam kilka fotem mojej instalacji podgrzewacza.







_________________
Jazda Stilo to sama przyjemnosc Very Happy
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
przemekb22

Stały Bywalec



Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 143
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska zachodnia
Posiadane auto: Fiat Stilo 3d 1.9 JTD 115KM Dynamic, 2002 r.
Piwa: 4/6
Wysłany: Sro 05 Sty 2011, 00:06
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Świetna robota. Twoje zdjęcia posłużą zapewne innym. Ja sam zamierzam zamontować to teraz w styczniu w swoim zmarzlaku. Powiedz, ile cała operacja Cie kosztowała z robocizną i częściami?
Powrót do góry
v-e-g-a

Debiutant



Dołączył: 29 Kwi 2010
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: STILO Dynamic 1,9JTD 115KM '02
Piwa: 3/0
Wysłany: Sro 05 Sty 2011, 00:39
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


ceny kształtowały sie następująco

- koszt podgrzewacza - allegro ok. 80zł
- 3x przekaźniki 12V 40A 3,70zł/szt.
- wsuwki na końcówki styczników, przełącznika - 1zł/10szt x2
- przewód sieciowy 3m 3x1,5mm2, wtyczkę odciąłem (polecałbym jednak grubszy tak dla świętego spokoju) - 7zł
- 6m przewodu do podłączenia przełącznika
- przełącznik 2,5zł (warto kupić podświetlany, na taki sam wyminę)
- opaski zaciskowe - hydrauliczny
- masa podgrzewacza najlepiej szeroka srebrzanka

Wszystkie elementy kupiłem w sklepie elektrycznym (warto kupić jeszcze podstawki pod styczniki - jak kupowałem nie było). Sądzę żę w każdym sklepie z narzędziami, włącznikami, żarówkami takie rzeczy się dostanie.

Koszt montażu podgrzewacza 30zł - jeśli ktoś ma kanał polecam samemu, nie ma w tym nic trudnego.

Trochę wolnego czasu i cierpliwości.
_________________
Jazda Stilo to sama przyjemnosc Very Happy
Powrót do góry
gucioo21

Dyskutant



Dołączył: 22 Maj 2010
Posty: 77
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jelenia Góra
Posiadane auto: Stilo MW JTD 115
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 10 Sty 2011, 20:34
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Fajny układ. U siebie ze względu na obawy o stan akumulatora, zdecydowałem się zamontować grzałkę DEFA. Trochę trudny montaż (instrukcja lekko odbiega od faktycznego stanu), ale efekt dzisiaj rano był miły. Temperatura około 0 lub -1stC. Grzałka chodziła 115 minut. Jak rano otworzyłem maskę, to cała komora silnika była ciepła. Auto zapaliło w zasadzie normalnie, ale wyraźnie lepiej pracowało niż bez podgrzewania przy tej temperaturze otoczenia (bez wyraźnego klekotu).
Wystarczyło przejechać 300-400m (i to z lekkiej górki) z prędkosćią 30-40 km/h i wskazówka teperatury ruszyła do góry.
Co ważne , auto wcześniej (jak było połowicznie nagrzane) pozostawione na parkingu przed sklepem na 10 minut, wyraźnie stygło. Teraz cały blok silnika jest nagrzany, więc stygnięcie na takim postoju w drodze do pracy jest minimalne.
Poniżej dwa zdjęcia z kamery termowizyjnej na silnik na chwilę przed uruchomieniem silnika.





Następnym razem zrobię zdjęcia po zdemontowaniu plastikowej osłony, aby lepiej było widać cały blok silnika
Powrót do góry
Sampo0

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Gru 2009
Posty: 139
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lublin
Posiadane auto: Stilo 1,9 JTD, NubiraII 1.6 sx
Piwa: 6/1
Wysłany: Nie 16 Sty 2011, 23:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Kolego v-e-g-a świetna robota, zapaliłem się z montażem u siebie, nie mam garażu ale zima deko odpuściła to może dam rade na dworze.
Mam mały dylemat, kupić podgrzewacz nowy od rzemieślnika [url] http://allegro.pl/grzalka-12v-1kw-podgrzewacz-lpg-lub-tdi-i1415977317.html [/url] czy używany z renówki 1.9 dci cena praktycznie ta sama.
Mam zamiar zrobić na przełączniku sterowanie ręczne ale do celowo myślałem o zakupie oryginalnego z mjeta i wpięciu w układ o ile jest to możliwe.

Kolego gucioo21 - fotki pierwsza klasa .
_________________
stilo 1.9 JTD, 115 KM , Nubira II 1.6 sx, 105 KM
Powrót do góry
przemekb22

Stały Bywalec



Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 143
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska zachodnia
Posiadane auto: Fiat Stilo 3d 1.9 JTD 115KM Dynamic, 2002 r.
Piwa: 4/6
Wysłany: Wto 18 Sty 2011, 00:29
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Montaż dodatkowej grzałki powietrza PTC.


Zakupiłem dziś na alledrogo taki zestaw http://allegro.pl/podgrzewacz-dogrzewacz-plynu-alfa-156-zestaw-i1416481872.html i teraz czekam na montaż. Jest to podgrzewacz z 2.4 JTD i mam nadzieje, że będzie wszystko pasowało.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Nadwozie. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Stilo »

Opinie o samochodach Fiat Stilo - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Stilo ) Nadwozie.


Fiat500x

59 900

2016r.

100 670 km

warmińsko-mazurskie

FiatFreemont

58 900

2013r.

150 000 km

mazowieckie

FiatDoblo

17 900

2010r.

236 914 km

łódzkie

FiatPanda

7 777

2004r.

164 800 km

śląskie

FiatPunto

4 200

2005r.

223 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System