Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Brava ) Zawieszenie


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wujaszek

Debiutant



Dołączył: 04 Mar 2011
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Fiat Brava 1.6 16v 2000r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 04 Mar 2011, 17:45
Temat postu:

Zawieszenie


Siemka,

Na pewno powtarzam ale lepiej się czuję jeśli dostaję odpowiedzi konkretnie na moje pytania Smile Poza tym jestem z tych którzy nie śpią po nocach jeśli z ich autkiem jest coś nie tak tylko kombinują jak szybko usunąć usterkę Smile

A więc:

Mimo iż bravy mają twarde i sztywne zawieszenie to odgłosy które się objawiają przy większych nierównościach niepokoją mnie. Na w miarę dobrych drogach jest ok ale gdy jest jakaś większa nierówność to słychać głuchy huk. Nie jest to raczej odgłos walniętego przegubu czy wachacza. Jadąc wolno nie raz przysłuchiwałem się i stwierdziłem, że to przód tak hałasuję mimo iż tylne amorki mam na pewno do wymiany. Nie dawno byłem z czymś w warsztacie i gość posprawdzał przednie zawieszenie przy okazji ale stwierdził, że żadnych luzów nie ma i ogólnie jest git jedynie co to wymienić (nie pamiętam już co) simer coś Razz

Czy przyczyną tego mogą być amortyzatory ?? Wybierałem się na stacje żeby sprawdzili ich wydajność ale zawsze trzeba pozostawić te 30-40 zł a można je dołożyć już do nowych Smile

Jeśli ktoś by mógł to prosiłbym o wypisanie wszystkich części przedniego zawieszenia które można wymienić, chciałbym sobie to przekalkulować.

Powiedzcie mi jeszcze.... jak wyżej wspomniałem muszę wymienić amorki tył i czaje się na KYB bo z wszystkich przyzwoitych firm te lecą obecnie na Allegro po 80 zł szt ale ??? Nie za tanio to trochę ?? Zdarzają się podróby KYB ?? Czy to po prostu przed wiosenna wyprzedaż.

Aha mam jeszcze dylemat między olejowymi a gazowymi, po tych obecnych hukach oczekuję bardziej komfortu niż sportowych wrażeń więc olejówki ale też nie chce przy jakimś większym zakręcie trzymać się fotela Smile

pozdrawiam
Powrót do góry
martin87

Dyskutant



Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 70
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1.9 JTD 100 KM 10.2000r OBD2 wersja Steel :)
Piwa: 0/4
Wysłany: Pią 04 Mar 2011, 19:22
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


Witam kolego,

Jeśli chodzi o KYB na tył to ja montowałem w tamtym roku, teraz przy przeglądzie 91% sprawności, ogólnie dobrze tłumią, nie ma co narzekać a i cena nie jest podejrzana Smile Natomiast przód... temat rzeka. U mnie tak samo głośno wali na dziurach i niby wszsytko jest ok. sprawność przód 84%, wahacze wymieniałem pół roku temu razem z łacznikami stabilizatora oraz końcówkami drążka. Zacząłem drążyć temat i wywnioskowałem że mam do wymiany odboje amortyzatorów lub poduszki (górne mocowanie) amortyzatora. Części dzisiaj kupiłem na wszelki wypadek to i to, co by nie rozbierać kolumny 2 razy no i we wtorek się zajmę wymianą, tak więc dam znać czy stuki znikną Smile Pozdrawiam.
_________________
--=Martinez=--
Powrót do góry
gadu-gadu
wujaszek

Debiutant



Dołączył: 04 Mar 2011
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Fiat Brava 1.6 16v 2000r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 04 Mar 2011, 23:51
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


martin87 napisał:
Witam kolego,

Jeśli chodzi o KYB na tył to ja montowałem w tamtym roku, teraz przy przeglądzie 91% sprawności, ogólnie dobrze tłumią, nie ma co narzekać a i cena nie jest podejrzana Smile Natomiast przód... temat rzeka. U mnie tak samo głośno wali na dziurach i niby wszsytko jest ok. sprawność przód 84%, wahacze wymieniałem pół roku temu razem z łacznikami stabilizatora oraz końcówkami drążka. Zacząłem drążyć temat i wywnioskowałem że mam do wymiany odboje amortyzatorów lub poduszki (górne mocowanie) amortyzatora. Części dzisiaj kupiłem na wszelki wypadek to i to, co by nie rozbierać kolumny 2 razy no i we wtorek się zajmę wymianą, tak więc dam znać czy stuki znikną Smile Pozdrawiam.



Nooo dokładnie kolego możliwe że to odboje bo ten huk jest podczas gdy koło gwałtownie odbija w górę na nierówności albo też wpada w dziurę.

Daj znać koniecznie jakie efekty przyniosła ich wymiana, jakby to było przyczyną to byłoby git.

Dziś jechałem kolegi vectrą b i zawieszenie jest super cichutkie tam gdzie w mojej bravce już byłby łomot to u niego cichutko i miękko amortyzuje.

Skoro mówisz, że te KYB gazówki nieźle tłumią to już zdecyduję się na nie.


Pzdr
Powrót do góry
chudy033

Dyskutant



Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 57
Skąd jesteś (miejscowość / region): o/Grodkowa
Posiadane auto: brava 1.9jtd
Piwa: 1/2
Wysłany: Sob 05 Mar 2011, 14:50
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


martin napisz koniecznie też jestem zainteresowy tematem wymiany tych poduszek
Powrót do góry
gadu-gadu
martin87

Dyskutant



Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 70
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1.9 JTD 100 KM 10.2000r OBD2 wersja Steel :)
Piwa: 0/4
Wysłany: Sob 05 Mar 2011, 17:28
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


Nie martwcie się na pewno dam znać na forum Smile
_________________
--=Martinez=--
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Sob 05 Mar 2011, 17:28
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
tomasz_

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 331
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Fiat Marea Weekend 1.9jtd sx, 2000r
Piwa: 10/5
Wysłany: Sob 05 Mar 2011, 21:49
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


głuche stukanie mogą wydawać łączniki stabilizatorów. koszt 17 zł za jeden, można sprawdzić czy mają luzy organoleptycznie
_________________
daj..
Powrót do góry
gadu-gadu
chudy033

Dyskutant



Dołączył: 05 Lut 2010
Posty: 57
Skąd jesteś (miejscowość / region): o/Grodkowa
Posiadane auto: brava 1.9jtd
Piwa: 1/2
Wysłany: Nie 06 Mar 2011, 17:34
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


stabilizatory raczej to nie sa ale stuki dokładnie takie same ja np wymienilem stabilizatory i wachacz z prawej strony stuki zostaly myslalem ze to amory spr na stacji i maja ponad 80 procent i bardzo mnie ciekawi temat tych odbojnikow
Powrót do góry
gadu-gadu
wujaszek

Debiutant



Dołączył: 04 Mar 2011
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Fiat Brava 1.6 16v 2000r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 06 Mar 2011, 17:48
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


No dziwna właśnie jest to sprawa. Dziś z kolegą jechałem taką polno - kamienną drogą z 20 km/h i można było się przysłuchać dokładnie. Kumpel stwierdził, że to stabilizatory właśnie.
Ale sporo już osób mówiło, że powymieniali wahacze stabilizatory i amorki i dalej to samo.

Odboje mogą być trafnym rozwiązaniem a jeszcze bardziej poduszki amortyzatorów. Tak więc bardzo ciekawe co wyjdzie z tego martinowi87
Powrót do góry
martin87

Dyskutant



Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 70
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1.9 JTD 100 KM 10.2000r OBD2 wersja Steel :)
Piwa: 0/4
Wysłany: Pon 07 Mar 2011, 20:21
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


Panowie, gdzieś jeszcze wyczytałem, że czasem stuki może powodować niedokręcone górne mocowanie amortyzatora, tj to co jutro mam zamiar wymienić, jest ono przytwierdzone do kielicha trzema śrubami i należy sprawdzić to połączenie. U mnie niestety ale trzymało się bardzo dobrze i to nie był trafiony pomysł, tak więc jutro wymieniam i zobaczymy Smile
_________________
--=Martinez=--
Powrót do góry
gadu-gadu
martin87

Dyskutant



Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 70
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1.9 JTD 100 KM 10.2000r OBD2 wersja Steel :)
Piwa: 0/4
Wysłany: Wto 08 Mar 2011, 19:29
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


Moi mili,

jednak wymiana poduszki i odboju okazała się trafna, pomimo że poduszki nie wykazywały zużycia to róznica jest duża, troszke oczywiscie slychac na mega dziurach pukniecie, ale niebo a ziemia Smile Niestety nie wymieniłem z obu stron, gdyż miałem problem z montażem kolumny - nie chciała się zmieścić i musiałem ścisnąć spręŻynę i kombinować na różne sposoby, przez co zajęło mi to pół dnia heh. Z drugiej srtrony to nawet lepiej bo mam porównanie, jak wpadam w dziurę stroną lewą teraz to jest super, a prawa okrutnie łupie i dudni. Pozdro Smile
_________________
--=Martinez=--
Powrót do góry
gadu-gadu
wujaszek

Debiutant



Dołączył: 04 Mar 2011
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Fiat Brava 1.6 16v 2000r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 08 Mar 2011, 21:05
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


No to bardzo dobrze że trafna Very Happy koszta nie będą jakieś wielkie.
A trudno samemu to się wymienia ? W warsztacie ile za taką usługę sobie życzą Smile ?
Powrót do góry
martin87

Dyskutant



Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 70
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1.9 JTD 100 KM 10.2000r OBD2 wersja Steel :)
Piwa: 0/4
Wysłany: Wto 08 Mar 2011, 21:50
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


Hmmm...

tutaj jest link z tutorialem, lecz do punto, pamiętaj że musisz mieć ściągacze do sprężyn, inaczej nie założysz spowrotem sprężyny i przy ściąganiu jej dostaniesz w zęby Wink

http://www.punto.org.pl/zrobtosam/model176czylimk1/32


Ja robilem wedlug tej instrukcji, wiele się one nie różnią, może tym, ze nasza poducha jest mocowana od góry trzema śrubami. Trzeba uważać na przewody hamulcowe i od ABS bo podczas wyciągania kolumny można je zahaczyć.
_________________
--=Martinez=--
Powrót do góry
gadu-gadu
wujaszek

Debiutant



Dołączył: 04 Mar 2011
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Fiat Brava 1.6 16v 2000r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 09 Mar 2011, 02:34
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


u to odpada żebym sam zrobił Smile daj znać kolego jeszcze jakie wrażenia z jazdy po wymianie już obydwu stron Smile moja droga do zlikwidowania tych stuków jeszcze spora, muszę upewnić się czy drażki i końcówki są git oraz amortyzatory bo wachacze napewno są dobre. Ale przynajmniej wiadomo już co wymienić jeśli prawie wszystko podstawowe zostało wymienione. Autko mam od niedawna dlatego nie znam każdej jego części Smile
obecnie inwestuje w amortyzatory tył potem kolej na tarcze i klocki i dopiero zajmę się zawiecha na przodzie.
Przeraża mnie jeszcze wymiana rozrządu. . . Bo 380 zł za dwie roleczki i paseczek z robocizna to masakra. No ale przy zimie dawał niestety znać o sobie. Sporo jeszcze pieniążków popłynie ale lubię mieć w autku wszystko na 100% sprawne :d
Powrót do góry
martin87

Dyskutant



Dołączył: 19 Sty 2010
Posty: 70
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1.9 JTD 100 KM 10.2000r OBD2 wersja Steel :)
Piwa: 0/4
Wysłany: Sro 09 Mar 2011, 19:57
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


To tak jak ja, śmieją się ze mnie, że mam za dużo pieniędzy, ale ja jestem taki że muszę zrobić i już, bo kocham swoje autko Smile U mnie z kolei wymienione zostały:
-wahacze przód
-końcówki drążka
-łączniki strabilizatora
-amortyzatory tył
-no i teraz już częściowo, bo na jednej stronie poduszkę amortyzatora z odbojem i osłoną. Różnica jest taka, że na początku chciałem sprawdzić czy wymiana coś dała i najechalem na sporą dziurę po czym zacząłem wątpić, że w nią "trafiłem" Smile bo jakoś tak miękko i cicho, chociaż nie tak jak w autach francuskich, ale to już urok sztywnego i dosyć przestarzałego konstrukcyjnie zawieszenia

Co do roboty:
-tuleje tylnej belki bo się tłucze tył niemiłosiernie, części już kupione, teraz tylko 200 zł odłożyć na robociznę, bo to cieżka sprawa Wink
-regeneracja wahacza z tyłu, ma już spory luz i chyba słychać jakieś trzeszczenie w łożyskowaniu, również części zakupione, czekam na cieplejsze dni. Pierwsze podejście robiłem w tamtym roku ale śruby za cholerę nie mogłem odkręcić bo kręci się w kółko. Teraz mam już wiecej sprzetu, kupilem zmrażacz do śrub (dobry odrdzewiacz), a gdyby się nadal nie odkręciła to zrobiłem wyciągacz taki do śruby jak tu:

http://www.forum.alfaholicy.org/zrob_sam/33909-naprawa_wahacza_tyl_145_146_155_a.html


Poza tym to autko chodzi pięknie, nic innego w nim nie robiłem Very Happy w rok przejechałem 28 tys. zupełnie bezawaryjnie. Pozdrawiam Razz
_________________
--=Martinez=--
Powrót do góry
gadu-gadu
wujaszek

Debiutant



Dołączył: 04 Mar 2011
Posty: 37
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Fiat Brava 1.6 16v 2000r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 13 Mar 2011, 14:38
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Zawieszenie


no i wymieniłem amortyzatory z tyłu na KYB gazowe i jest bardzo elegancko ;D od teraz polubiłem każdy zakręt na drogach Very Happy różnica kolosalna. Jeśli przednie okażą się też do wymiany to również daje gazówki Smile
Nie drogo nawet wyszło za wymianę - 60 zł. Smile

Pzdr
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Brava »

Opinie o samochodach Fiat Brava - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Brava ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.


FiatPanda

19 990

2006r.

237 561 km

pomorskie

FiatScudo

34 900

2009r.

306 683 km

mazowieckie

FiatSedici

23 900

2010r.

137 000 km

małopolskie

FiatPanda

34 800

2016r.

65 000 km

śląskie

FiatQubo

16 900

2009r.

262 000 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System