Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Stilo ) oświetlenie wnętrza LED


Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Elektryka/Elektronika/Komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
petarda

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lut 2011
Posty: 1360
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Fiat Bravo 1,9 16V
Piwa: 57/9
Wysłany: Pią 09 Wrz 2011, 18:22
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) oświetlenie wnętrza LED


WoYtaZ napisał:
Tak jak kolega pisal - najlepiej wbic tam rezystor. A tak w ogole to nie jest przypadlosc fiata tylko kazego samochodu do ktorego wrzuca sie led. To poprostu przypadlosc samoj diody. Dziwi mnie tylko ze producenci nie montuja rezystora w calosc.


Najlepiej to zostawić taką żarówkę jaka jest a za oszczędzone na tym bzdetnym Ledzie kupić piwa albo wódki i w zaoszczędzonym na zabawie czasie wypić to z kumplem przy grillu i dać sobie spokój wymyślaniem nowych teorii.
A jeśli komuś bardzo zależy to najprostszym rozwiązaniem jest podłączyć zamiast żarówki najmniejszy i pobierający najmniej prądu przekaźnik, ograniczyć mu prąd rezystorem.
Led podłączyć tak aby przekaźnik włączał zasilanie Led i po kłopocie.
W wolnej chwili pokombinuje z Ledem w samochodzie i napiszę jak się z tym uporać.
_________________
|
Jak opuścić kopary biedakom?
Zajechać na stację limuzyną BMW 745 full wypas, wysiąść z gracją...
... i zatankować gazu za 50 zeta Smile)
full lans Smile)
|
Powrót do góry
wietkong

Czytelnik



Dołączył: 01 Mar 2010
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): rzeszów
Posiadane auto: alfa romeo
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 11 Wrz 2011, 17:17
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) oświetlenie wnętrza LED


ja chciałem podświetlić tablicę rejstracyjną led'ami i było to samo, nie gasły całkowicie, to samo było z bocznymi kierunkowskazami, pozostawiłem fabryczne żarówki, także nie ma sensu ulepszać po fabryce.
Powrót do góry
RR

Debiutant



Dołączył: 04 Paź 2010
Posty: 45
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Stilo MW 2003 115KM
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 00:33
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) oświetlenie wnętrza LED


WoYtaZ napisał:
Tak, ledy nawet po wylaczeniu beda pobieraly wiecej pradu niz zwykla zarowka, bo ta po wylaczeniu nie pobiera zadnego pradu, bo nie jest taka czula jak led, ktoremu potrzeba znikomego pradu, zeby uzyskac swiatlo.


Apeluję aby na tematy techniczne wypowiadały się jednak osoby które coś wiedzą w danym temacie. A jeśli są to tylko przypuszczenia to niech będzie to wyraźnie zaznaczone. W innym wypadku rodzą się niebezpieczne legendy.

Jak działa zwykła tradycyjna żarówka? Po podłączeniu do żarówki napięcia przez cienkie wolframowe włókno przepływa prąd doprowadzający do nagrzania wspomnianego włókna do temperatury 2500 - 3000 *C. Włókno jest tak gorące, że aż świeci.
Włókno to ma swóją rezystancję którą można wyliczyć, na przykładzie żarówki 55W:
P=U*I oraz U=R*I. P=55 W, U=12 V, stąd wychodzi, że w czasie normalnej pracy przez żarówkę przepływa prąd I=4,58 A a rezystancja żarówki wynosi 2,62 Ω. (Off topic wsadzając sobie mocniejsze żarówki można policzyć jak zwiększa się przepływ prądu... pomijając zwiększone zużycie paliwa, niezgodność z homologacją, oślepianie innych!!! obciążamy bardziej nieprzystosowaną do tego instalację elektryczną - w skrajnym przypadku można sobie usmażyć kable Smile )

Nie wiem jak działa kontrola stanu żarówek, ale załóżmy, że tak tak jak piszecie - komputer podaje jakieś małe napięcie i bada rezystancję żarówki - wiadomo, jeśli włókno jest przerwane to żarówka nie świeci a rezystancja jest nieskończenie wielka. To, że żarnik żarówki nie świeci jest wynikiem właśnie przepływu zbyt małego prądu, niewystarczającego do nagrzania żarnika.
Pisanie o tym, że ledy będą pobierały więcej prądu niż żarówka, bo ta jak nie świeci to znaczy, że nic przez nią nie płynie jest bzdurą. Żarówka w zależności od wykonania przekształca w światło widziane przez człowieka jedynie 5-20% zużytej energii. Reszta to ciepło. Polecam też przejrzeć charakterystyki prądowo napięciowe diody - świecenie tejże zależy głównie od prądu a nie napięcia, stąd jak najbardziej może się zdarzyć tak, że będzie się ona świeciła przy napięciu niewystarczającym do zajarzenia się żarnika.

Teraz pytania - czy to napięcie napięcie i w efekcie przepływ prądy o którym mówicie, który rzekomo ma być sygnałem testowym jest rzeczywiście nim czy może to przebicie w instalacji.

I drugie pytanie o sens zestawów led+rezystor. Jeśli zamiennik ledowy ma taką samą rezystancję co zwykła żarówka (a musi ją mieć aby oszukac komputer), to przy tym samym napięciu będzie zużywał tą samą moc - nie na żarniku lecz na rezystorze w obudowie. Oby projektant zapełnił jego dobre chłodzenie... Nie ma jakichkolwiek oszczędności energii. Czyli dajemy droższą żarówkę, narażamy się na nieprzyjemności a jedyną zaletą jest dłuższa żywotności takiej żarówki. Warto o tym pamiętać.

Nie jestm przeciwnikiem ledów, sam je stosuje gdzie moge, ale akurat wkładanie ledów zamiast zwykłych żarówek w samochodach do tego nieprzystosowanych uważam za nieporozumienie.
Powrót do góry
Vald

Debiutant



Dołączył: 27 Kwi 2010
Posty: 48
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Stilo 1.9 JTD
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 02:18
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) oświetlenie wnętrza LED


RR napisał:
WoYtaZ napisał:
Tak, ledy nawet po wylaczeniu beda pobieraly wiecej pradu niz zwykla zarowka, bo ta po wylaczeniu nie pobiera zadnego pradu, bo nie jest taka czula jak led, ktoremu potrzeba znikomego pradu, zeby uzyskac swiatlo.


Apeluję aby na tematy techniczne wypowiadały się jednak osoby które coś wiedzą w danym temacie. A jeśli są to tylko przypuszczenia to niech będzie to wyraźnie zaznaczone. W innym wypadku rodzą się niebezpieczne legendy.

Jak działa zwykła tradycyjna żarówka? Po podłączeniu do żarówki napięcia przez cienkie wolframowe włókno przepływa prąd doprowadzający do nagrzania wspomnianego włókna do temperatury 2500 - 3000 *C. Włókno jest tak gorące, że aż świeci.
Włókno to ma swóją rezystancję którą można wyliczyć, na przykładzie żarówki 55W:
P=U*I oraz U=R*I. P=55 W, U=12 V, stąd wychodzi, że w czasie normalnej pracy przez żarówkę przepływa prąd I=4,58 A a rezystancja żarówki wynosi 2,62 Ω. (Off topic wsadzając sobie mocniejsze żarówki można policzyć jak zwiększa się przepływ prądu... pomijając zwiększone zużycie paliwa, niezgodność z homologacją, oślepianie innych!!! obciążamy bardziej nieprzystosowaną do tego instalację elektryczną - w skrajnym przypadku można sobie usmażyć kable Smile )

Nie wiem jak działa kontrola stanu żarówek, ale załóżmy, że tak tak jak piszecie - komputer podaje jakieś małe napięcie i bada rezystancję żarówki - wiadomo, jeśli włókno jest przerwane to żarówka nie świeci a rezystancja jest nieskończenie wielka. To, że żarnik żarówki nie świeci jest wynikiem właśnie przepływu zbyt małego prądu, niewystarczającego do nagrzania żarnika.
Pisanie o tym, że ledy będą pobierały więcej prądu niż żarówka, bo ta jak nie świeci to znaczy, że nic przez nią nie płynie jest bzdurą. Żarówka w zależności od wykonania przekształca w światło widziane przez człowieka jedynie 5-20% zużytej energii. Reszta to ciepło. Polecam też przejrzeć charakterystyki prądowo napięciowe diody - świecenie tejże zależy głównie od prądu a nie napięcia, stąd jak najbardziej może się zdarzyć tak, że będzie się ona świeciła przy napięciu niewystarczającym do zajarzenia się żarnika.

Teraz pytania - czy to napięcie napięcie i w efekcie przepływ prądy o którym mówicie, który rzekomo ma być sygnałem testowym jest rzeczywiście nim czy może to przebicie w instalacji.

I drugie pytanie o sens zestawów led+rezystor. Jeśli zamiennik ledowy ma taką samą rezystancję co zwykła żarówka (a musi ją mieć aby oszukac komputer), to przy tym samym napięciu będzie zużywał tą samą moc - nie na żarniku lecz na rezystorze w obudowie. Oby projektant zapełnił jego dobre chłodzenie... Nie ma jakichkolwiek oszczędności energii. Czyli dajemy droższą żarówkę, narażamy się na nieprzyjemności a jedyną zaletą jest dłuższa żywotności takiej żarówki. Warto o tym pamiętać.

Nie jestm przeciwnikiem ledów, sam je stosuje gdzie moge, ale akurat wkładanie ledów zamiast zwykłych żarówek w samochodach do tego nieprzystosowanych uważam za nieporozumienie.


Ja również apeluję aby na wstępie czytać dok ladnie cały wątek a nie lecieć po "łebkach"...
W temacie tym nie chodzi o wyminę wszystkich możliwych żarówek na LED-y (lub tylko części z nich) a chodzi jedynie o żarówki wnętrza samochody. Wykład na temat zasady świecenia żarówek myślę że nie potrzebny bo każdy z nas ma google i myślę, że mniej więcej wie jak używać... tam to samo można znaleźć.

Natomiast zastanawia mnie pierwsze zdanie przedmówcy czyżby był niespełnionym "użytkownikiem" forum elektrody???
nie na każdym forum obowiązują ścisłe zasady języka technicznego. Myślę, że zamysłem autorów większości for internetowych jest przekazywanie wiedzy "tajemnej" (dostępnej tylko "fachowcom") w jasnej i zwięzłej formie zwykłym użytkownikom. Bo nie każdy musi znać polowy model tranzystora tak jak nie każdy wie kiedy była bitwa pod Cedynią. Ale celem for internetowych jest chyba propagowanie wiedzy na dowolny temat i udostępnianie jej w przystępny sposób jednym i drugim użytkownikom. A mieć kończąc ten przydługi wywód chcę powiedzieć iż może to kolega powinien zaczynać swoje posty od: "Specjalista radzi..." lub coś w tym stylu. A wartość tych rad niech ocenią sami użytkownicy

Na koniec pragnę dodać iż nie było moją intencją obrażania nikogo i jeśli ktoś poczuł się urażony moją wypowiedzią to proszę o powiadomienie moda i usunięcie tego posta.
Powrót do góry
RR

Debiutant



Dołączył: 04 Paź 2010
Posty: 45
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Stilo MW 2003 115KM
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 08:20
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) oświetlenie wnętrza LED


Widzisz kolego, jeżeli ja nie znam się na działaniu turbiny to nie wypowiadam się na ten temat, bo mógłbym tylko kogoś wprowadzić w błąd i narazić na niepotrzebne zniszczenia/koszty itd. W wątku jeśli dobrze pamiętam były również pomysły z kierunkowskazami, pozycyjnymi itd więc nie jest prawdą że jedynie żarówki wnętrza samochodu.

Nie podoba Ci się co napisałem - trudno. Miałem napisać "nie macie racji, piszecie bzdury, wywalcie ledy, to bez sensu"? Byłoby krótko, zwięźle, na temat, bez wywodów, ale nikt by z tego posta nie skorzystał i niczego się nie dowiedział.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 08:20
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Elektryka/Elektronika/Komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Stilo »

Opinie o samochodach Fiat Stilo - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Stilo ) Elektryka/Elektronika/Komunikaty.


FiatGrande Punto

15 900

2009r.

147 000 km

śląskie

FiatTipo

46 900

2021r.

72 000 km

mazowieckie

FiatTipo

66 300

2021r.

36 781 km

podkarpackie

FiatTipo

58 900

2020r.

51 000 km

mazowieckie

FiatPanda

9 999

2005r.

242 000 km

warmińsko-mazurskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System