Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Palio & Fiat Siena ) Słaby ręczny hamulec


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tinamou

Debiutant



Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Siena 1.4 8V
Piwa: 0/2
Wysłany: Sro 18 Lip 2012, 11:09
Temat postu:

Słaby ręczny hamulec


Witam
Opiszę sprawę od początku. Wymieniałem szczęki wraz ze sprężynkami. Po złożeniu wszystkiego do kupy przystąpiłęm do regulacji. Generalnie z regulowaniem miałem spory problem, gdyż kiedy chciałem ustawić samoregulatorem żeby lepiej hamował, to ocierało mi miejscami w bębnie(nie całość się blokowała tylko cyklicznie) przez co nie mogłem ustawić ręcznego. Samoregulator ustawiłem na maksa tak żeby odbijały szczęki, ale ręczny wciąż słabo łapał. Dźwignia ręcznego łapała dosyć wysoko więc postanowiłem zwiększyć naciąg linki (ta śruba pod dźwignią). Teraz czuć, że hamulec łapie od 1 ząbka, jednakże można dociągnąć do 3 ząbka(z dużą siłą), a koła nie są zablokowane w takim stopniu, żeby doprowadzić do zatrzymania auta z prędkości 20km/h. Na parkingu też niby łapie ręczny, ale słabo i z trudem.

Porównując z innymi autami(Skoda roomster, octavia(roczniki pow 2008), bmw e36 91, punto 2011) ręczny jest do dupy.
Czy może być to spowodowane krzywymi bębnami? Bębny wymieniał poprzedni właściciel 2x, gdyż raz sprzedali mu krzywe i było to jakieś 30k km temu...

Hamulcy nie sprawdzałem na SKP.
Powrót do góry
jaroslawrak

Auto Maniak



Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 758
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: TIPO 1,4 T-JET 120KM Lounge
Piwa: 52/4
Wysłany: Sro 18 Lip 2012, 23:10
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Słaby ręczny hamulec


Musisz trochę pojeździć,aby szczeki dotarły się,dopasowały do bębnów.Szczeki są nowe i mają równą powierzchnię,a bębny już nieco zużyte mają rysy,wgłębienia i wybrzuszenia-przez co szczęki nie przylegają do nich całą powierzchnią.Tak samo jest kiedy z przodu na stare tarcze zakłada się nowe klocki-najpierw skuteczność hamowania jest słaba i rośnie po przejechaniu ok. 300-500km.(trzeba jeździć ostrożniej).
Ja niedawno wymieniłem komplet,szczeki+bębny i jest OK.
Powrót do góry
Tinamou

Debiutant



Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Siena 1.4 8V
Piwa: 0/2
Wysłany: Czw 19 Lip 2012, 01:44
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Słaby ręczny hamulec


Szczęki wymieniałem jakieś 3 tys km temu więc już chyba powinny zdążyć się dopasować. Co myślicie apropos naciągniętej linki mocno i braku hamowania?
Powrót do góry
majas.wa

Auto Maniak



Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 631
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: fiat
Piwa: 36/9
Wysłany: Czw 19 Lip 2012, 12:23
Temat postu:

regulacja ręcznego


Miałem podobnie jak użyłem niby-części... Oryginalne szczęki mają blaszki samoregulatorów i dźwignie do linek ręcznego łączone stalowymi pinami na stałe i wszystko trzyma sie kupy i działa. Za komplet z rabatem dałem 150. Kupując tanie szczęki bez tych blaszek trzeba toto przełożyć, ale należałoby użyć nowych mocnych stalowych złaczek żeby luzu na boki nie miało. Rośnie robocizna, dodatkowe części trzeba szukać i mogą wystąpić takie problemy później...
Powrót do góry
Tinamou

Debiutant



Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Siena 1.4 8V
Piwa: 0/2
Wysłany: Czw 19 Lip 2012, 19:43
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Słaby ręczny hamulec


Hmm, miałem te gwiazdkowe złączki w zestawie i wszystko jest sztywno złożone. Ręcznego nie miałem przed zmianą szczęk(tzn słaby). Więc to chyba nie wyczerpuje tematu. Zresztą dzisiaj znowu rozkładałem wszystko w prawym kole bo mi się cylinderek rozszczelnił. Kiedy obracam kołem to do połowy kręci lekko i w pewnym momencie mocno trzyma tak jakby z bębna było jajo?
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 19 Lip 2012, 19:43
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
majas.wa

Auto Maniak



Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 631
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: fiat
Piwa: 36/9
Wysłany: Czw 19 Lip 2012, 21:56
Temat postu:

słaby ręczny


Aby na pewno dobrze złożone? Jeśli tak to bębny można sprawdzić na tokarce, podrównać delikatnie.
Jest jeszcze sprawa ułożenia linek. Zakładając że są dobre, wg mnie powinny byc ułożone i pospinane pod podłogą a nie wiszące luźno. Przy zaciąganiu zawsze trochę się bowden napina i jak ma luz to go najpierw wybiera a później działa na hamulec...
Powrót do góry
jaroslawrak

Auto Maniak



Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 758
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: TIPO 1,4 T-JET 120KM Lounge
Piwa: 52/4
Wysłany: Pią 20 Lip 2012, 01:27
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Słaby ręczny hamulec


Możesz sprawdzić jeszcze,czy linki nie są zatarte w pancerzu.Bęben może założyłeś inaczej niż był dotarty do szczęk,tzn.możesz go zdjąć i obrócić o 180 st.względem piasty i kołków ustalających.
Co do części to kol.majas.wa ma rację-moje szczęki też miały przytwierdzone blaszki samoregulatorów i dżwignie ręcznego,a bębny oryginalne z logo FSM Very Happy Do tego jeszcze był komplet sprężynek szczęk-zapłaciłem za wszystko 180zł z przesyłką.Montaż za free(ok.3h mi zeszło) Very Happy
Powrót do góry
Tinamou

Debiutant



Dołączył: 29 Gru 2011
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Siena 1.4 8V
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 20 Lip 2012, 12:37
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Słaby ręczny hamulec


Dzięki za odpowiedź. W jaki sposób mogę sprawdzić, czy linki są zatarte w pancerzach? Czy to na pewno to skoro przed zmianą ich naciągu ręczny nie chodził tak ciężko i tylko to na to wpływa?
Czy jak obrócę ten bęben to będę mógł lepiej wyregulować na samoregulatorze położenie szczęk?
Powrót do góry
majas.wa

Auto Maniak



Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 631
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: fiat
Piwa: 36/9
Wysłany: Pią 20 Lip 2012, 18:52
Temat postu:

słaby hamulec


Sprawdź jeszcze czy ta blaszka na szczęce do której mocujesz linkę ręcznego przy zaciagniętym hamulcu ręcznym nie ociera o piastę.
Powrót do góry
malykoles

Dyskutant



Dołączył: 03 Lut 2010
Posty: 51
Skąd jesteś (miejscowość / region): woj lubelskie
Posiadane auto: Fiat Siena 1.4 1998 r. + LPG
Piwa: 1/6
Wysłany: Pon 03 Wrz 2012, 22:52
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Słaby ręczny hamulec


dopisze sie tylko z informacja że przetoczenie bębnów tj wyrównanie ich powierzchni jest praktykowane przez większość kierowców. rysy wżery na bębnach osłabiają hamowanie choć klocki i iokładziny hamulcowe będą nuwety. koszt niewielki a efekt widoczny. wiem bo sam to przerabiłem Razz
Powrót do góry
romek781

Czytelnik



Dołączył: 08 Lut 2013
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): warnice
Posiadane auto: fiat siena 1,6 16V
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 17 Mar 2013, 09:16
Temat postu:

Re: słaby hamulec


majas.wa napisał:
Sprawdź jeszcze czy ta blaszka na szczęce do której mocujesz linkę ręcznego przy zaciagniętym hamulcu ręcznym nie ociera o piastę.
u mnie tak est ze ta blaszka ociera o piaste. wiem moze ktos jak rozwiazac ten problem?
Powrót do góry
majas.wa

Auto Maniak



Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 631
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: fiat
Piwa: 36/9
Wysłany: Czw 21 Mar 2013, 10:19
Temat postu:

słaby hamulec ręczny


sposób nr 1- oryginalne szczęki z przynitowana blachą. Luźne połączenie blacha-szczęka to słabszy hamulec mimo naciągniętej na maksa lince albo rozkręconych samoregulatorach.
Powrót do góry
romek781

Czytelnik



Dołączył: 08 Lut 2013
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): warnice
Posiadane auto: fiat siena 1,6 16V
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 22 Mar 2013, 11:47
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Słaby ręczny hamulec


ja mam polaczenie tej blachy i szczeki takim bolcem i na to sie zaklada taka podkladka z zebami wewnatrz jutro sprobuje polaczyc ta blache i szczeke sruba . jak poprawnie powininny byc zalozone samoregulatory?
Powrót do góry
majas.wa

Auto Maniak



Dołączył: 02 Lip 2009
Posty: 631
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: fiat
Piwa: 36/9
Wysłany: Sob 23 Mar 2013, 10:53
Temat postu:

słaby ręczny


śruba się szybciej zużyje i znowu będzie problem- już lepiej zapodać stalowego twardego nita i zakuć tak żeby luzu nadmiernego nie było.
samoregulatory powiny być skręcone do zakładania, linka maksymalnie poluzowana i później po złożeniu i założeniu bebna i koła bez jednej śruby się bierze mały śrubokręcik i zębatkę samoregulatora rozkręca aż koło zacznie łapać. Z drugiej strony podobnie. parę razy jeszcze pohamować nogą i dopiero wtedy linkę należałoby naciagać.
A jak to wygląda są zdjęcia na forach, w necie... Szukajka.
Powrót do góry
Damian_M4

Czytelnik



Dołączył: 10 Sie 2015
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łowicz
Posiadane auto: Fiat siena 1.2 8V
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 10 Sie 2015, 11:35
Temat postu:

Re: słaby hamulec


majas.wa napisał:
Sprawdź jeszcze czy ta blaszka na szczęce do której mocujesz linkę ręcznego przy zaciagniętym hamulcu ręcznym nie ociera o piastę.


Co jest przyczyną tego że blaszka ociera o piastę??
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.


FiatPunto Evo

14 990

2010r.

141 000 km

wielkopolskie

FiatCroma

11 900

2007r.

255 000 km

łódzkie

FiatPanda

19 990

2006r.

237 561 km

pomorskie

FiatQubo

16 900

2009r.

262 000 km

kujawsko-pomorskie

Fiat500L

36 000

2013r.

68 385 km

pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System