Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Ducato ) Wymiana oleju - co jak i kiedy



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Ducato ) Silnik Diesel-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ducato

Czytelnik



Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: Ducato 3,0 180
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 10 Lis 2012, 18:47
Temat postu:

Wymiana oleju - co jak i kiedy


Mam kilka pytań odnośnie wymiany oleju w Ducato 3,0 180KM, fabrycznie nowy 2012r.

- przy jakim przebiegu wymienić pierwszy raz olej?
- co ile tysięcy wymieniać olej?
- jakiego oleju używać?


Samochód jeździ autolaweta + laweta. Długie odcinki trasy, nawet bardzo długie.


Z góry dziękuję za odpowiedź.
Powrót do góry
Docio

Debiutant



Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Fiat Doblo 1,9JTD
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 11 Lis 2012, 09:17
Temat postu:

Re: ( Fiat Ducato ) Wymiana oleju - co jak i kiedy


Nikt nie podpowiada, gdyż wygląda to na dowcip. Smile
Jeśli jest to fabryczna nówka to zajrzyj kolego do książki serwisowej. Pierwsze lata to obowiązkowe przeglądy zależne od czasu oraz przebiegu, które muszą być wykonane w ASO aby nie utracić gwarancji.
Powrót do góry
Ducato

Czytelnik



Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: Ducato 3,0 180
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 11 Lis 2012, 11:20
Temat postu:

Re: ( Fiat Ducato ) Wymiana oleju - co jak i kiedy


Nie mam pojęcia, gdzie tu widzisz coś śmiesznego. To co jest napisane w książce to wiem, przeglądy co 48tys km. Wg ASO nie trzeba zmieniać oleju wcześniej, ale zadałem pytanie na ogólnodostępnym forum FIATa, by "usłyszeć" jakie zdanie na moje pytania mają użytkownicy tych samochodów, śmieszne prawda? Smile

Reasumując, chętnie poczytam komentarze bardziej na temat, a dla kolegi polecam stronę http://www.dowcipy.pl/ Laughing
Powrót do góry
fyno

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Maj 2012
Posty: 221
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Seicento S 1,1 MPI, Peugeot 206 1,6 16V
Piwa: 15/6
Wysłany: Nie 11 Lis 2012, 12:12
Temat postu:

Re: ( Fiat Ducato ) Wymiana oleju - co jak i kiedy


No, Docio ma nieznaczną rację. Twoje pytania są trochę nietypowe. Tematy z olejami są tak oklepane, że niewiele jest tu cokolwiek trudnego albo nowego. Poza tym każdy ma swój własny pogląd w sprawie olejów. Masz instrukcję i tego się 3maj. A tak ode mnie to: 1. 2. Olej możesz wymieniać raz na rok o ile nie przekroczysz przebiegu podanego w instrukcji pod warunkiem, że w większości jeździsz na trasach pozamiejskich z niewielkim obciążeniem. Jeśli eksploatujesz auto głównie w mieście lub na trasach z dużym obciążeniem to obowiązkowo zwiększasz częstotliwość wymian np. co pół roku. To samo dotyczy pierwszej wymiany oleju - lekka eksploatacja, wymiana po roku, warunki ciężkie /miasto, obciążenie na trasach/ wymiana za pół roku. 3. Zalecany olej masz podany w instrukcji i nie eksperymentuj tylko jego się 3maj. No ale jeśli zależy ci na zmianie oleju, to możesz zastosować inną markę ale koniecznie o takiej samej klasie lepkościowej i jakościowej, jaki jest podany w instrukcji, np. instrukcja zaleca olej Selenia 5W 40, to możesz sobie zmienić na np. Mobil 5W 40, Castrol 5W 40, czy Total 5W 40, a jaka to będzie marka, to rzecz gustu. No i przebieg do wymiany 48 tysięcy podany u ciebie w instrukcji dla mnie jest trochę za duży. Zdecydowanie zmniejszyłbym go do 30 tysięcy i 3mał się zasady - warunki lekkie wymiana co rok lub 30 tysięcy max, warunki ciężkie, wymiana co pół roku lub 15 tysięcy. Wiesz..., świeżego oleju nigdy za wiele. W razie wątpliwości, lepiej wymienić go częściej, niż za rzadko, uff! Wink
_________________
Piwko z rana, jak śmietana Wink
Powrót do góry
gadu-gadu
Ducato

Czytelnik



Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: Ducato 3,0 180
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 11 Lis 2012, 12:31
Temat postu:

Re: ( Fiat Ducato ) Wymiana oleju - co jak i kiedy


No własnie ciekawi mnie czy naprawdę nie ma konieczności pierwszej wymiany oleju dużo wcześniej, ale skoro tak piszą...

Najprawdopodobniej zrobię tak, że wymiana oleju będzie zawsze po ok 20 000km, auto jeździ dużo i w trasie, a wymiana będzie co jakiś miesiąc mniej więcej następowała.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 11 Lis 2012, 12:31
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
fyno

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Maj 2012
Posty: 221
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Seicento S 1,1 MPI, Peugeot 206 1,6 16V
Piwa: 15/6
Wysłany: Nie 11 Lis 2012, 12:44
Temat postu:

Re: ( Fiat Ducato ) Wymiana oleju - co jak i kiedy


To ty w miesiąc robisz 20 tysięcy??? No nie! To na takich wielkich trasach co 2 miesiące i 40 tysięcy wymiana byłoby ok. Chyba że bardzo obciążasz auto, no to co miesiąc, niestety..
_________________
Piwko z rana, jak śmietana Wink
Powrót do góry
gadu-gadu
Ducato

Czytelnik



Dołączył: 10 Lis 2012
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: Ducato 3,0 180
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 11 Lis 2012, 13:18
Temat postu:

Re: ( Fiat Ducato ) Wymiana oleju - co jak i kiedy


fyno napisał:
To ty w miesiąc robisz 20 tysięcy??? No nie! To na takich wielkich trasach co 2 miesiące i 40 tysięcy wymiana byłoby ok. Chyba że bardzo obciążasz auto, no to co miesiąc, niestety..



Średnio tyle wyjdzie. Pół trasy z lawetą na aucie, a drugie pół załadowany samochód ok 1,5 tony plus laweta z samochodem średnio 2 tony.

Przez tydzień teraz zrobione 10tys km.
Powrót do góry
Docio

Debiutant



Dołączył: 20 Cze 2012
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Fiat Doblo 1,9JTD
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 11 Lis 2012, 16:11
Temat postu:

Re: ( Fiat Ducato ) Wymiana oleju - co jak i kiedy


Ducato bardziej na temat? Proszę uprzejmie.

Instrukcja obsługi - dział Obsługa samochodu - rozdział Obsługa okresowa - drugie Ostrzeżenie, ostatnie zdanie.
Jak widać Fiat przewiduje skrócenie okresów pomiędzy obsługami okresowymi i tak naprawdę to tylko ASO mogłoby doradzić o ile mają być skrócone te obsługi, gdyż na samej wymianie oleju to się nie kończy. A doradzenie będzie polegać na wpisie do książki serwisowej (o której pisałem a co kolega wziął za dowcip).

Co do wymiany oleju w samochodach poddanych dużym obciążeniom to są dwie szkoły.
Pierwsza, już zaprezentowana, preferuje wymianę oleju po połowie resursu wyznaczonego przez producenta.
Druga optuje za skróceniem proporcjonalnym zależnym od zwiększonego zużycia paliwa w stosunku do ustalonego przez producenta. To proste, o ile procentowo więcej spala paliwa, o tyle procentowo skraca się okres pomiędzy obsługami okresowymi.

Dodam jeszcze, że pierwszy przypadek stosowany jest w pojazdach poruszających się w cyklu miejskim, profesjonalnie określanym jako stop&go.
Drugi przypadek dość często stosowany jest przez "aktywnych ciężarowców" (absolutnie nic złego w tym określeniu), którzy wyraźnie chcą rozdzielić jazdę z ładunkiem od jazdy "na pusto". Czyli zupełnie jak w kolegi przypadku.
Powrót do góry
G0 Mułek

Czytelnik



Dołączył: 25 Wrz 2012
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kolbudy kGdańska
Posiadane auto: Fiat Ducato L2H2 2.3 MJII 130 KM 2011
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 27 Lis 2012, 21:10
Temat postu:

Re: ( Fiat Ducato ) Wymiana oleju - co jak i kiedy


A mi mój mechanik powiedział.
jak zależy Ci na tym by dłużej potrzymać auto zmieniaj olej co 15-20 tyś. Idealnie co 15 tyś. jak masz auto nowe i 2-3 lata leasing i won to rób wg instrukcji.
Dla mnie dziwne jest to, że Fiat zaleca wymianę oleju co 40 parę tyś, mam leasing na 5 lat więc jeszcze 3 lata po za gwarancją musi wytrzymać. ja Olej będę zmieniać co 15 tyś. Pierwszy raz zrobię teraz przy 20 tyś.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Ducato ) Silnik Diesel-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Ducato »

Opinie o samochodach Fiat Ducato - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Ducato ) Silnik Diesel-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.


FiatSeicento

7 000

2000r.

70 000 km

śląskie

FiatFreemont

58 900

2013r.

150 000 km

mazowieckie

FiatCroma

25 500

2009r.

160 000 km

śląskie

FiatDoblo

21 900

2010r.

290 000 km

mazowieckie

FiatIdea

7 500

2004r.

188 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System