Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Grande Punto ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MarcinWroc
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 547
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław / dolnośląskie
Posiadane auto: Fiat Grande Punto Dynamic z Blue&Me 1.4 8V (77KM) / 2009r. /
Piwa: 10/2
Wysłany: Sro 14 Lis 2012, 10:30
Temat postu:

"Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Witam.

Byłem wczoraj na wymianie oleju w moim Grande Punto 1.4 8V (77KM) / Przebieg 65.000. Miska olejowa ma pojemność 2,6L.

Mechanik podczas wymiany powiedział abym odpalił samochód, po czym na ekranie LCD pojawił się komunikat "Niewystarczający poziom oleju" + czerwona kontrolka oliwiarki, która w ogóle nie chciała zgasnąć... (w moim Grande nie ma kontrolki minimalnego poziomu oleju). Zgasiłem momentalnie samochód po 4-5 sekundach od odpalenia.

Mechanik powiedział, że wlał 2,0L oleju (sprawdziłem i rzeczywiście tyle było), dlatego miałem taki komunikat, po czym dolał jeszcze 0,2L i wszystko już jest ok, w sensie, że jak zawsze po odpaleniu, wszystkie kontrolki gasną...

Dodam, że nie było żadnego sygnału dźwiękowego.


1. Czy przez te 4-5 sekund coś mogło się zepsuć/zatrzeć w silniku ?

PS 2. Jakim cudem w ogóle do miski weszło 2,2L i stan na bagnecie mam już 3/4 ? Smile Czyżby jakiś nagar w środku ? Cool

--------------

Ogólnie wydaje mi się, że jak mechanik zalał 2L oleju na pojemność max miski 2,6, to smok na pewno zassał olej i smarowanie było...

Pojeździłem trochę : auto zachowuje się jak zawsze, odpala na dotyk, nie ma niepokojących stuków na zimnym i ciepłym silniku, przy gwałtownym przyspieszaniu coś tam nieraz tyka, ale to raczej domena popychaczy, oleju nie bierze, płynu chłodzącego nie ubywa, dymu z rury żadnego nie ma, obroty trzyma, nie gaśnie...
_________________
Grande Punto 1.4 8V (77KM) DYNAMIC z Blue&Me Smile
------------------------------------------------------
Czasem na trasie spotykam prawdziwych szaleńców...
Pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi...
Czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić...
Powrót do góry
fyno

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Maj 2012
Posty: 221
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Seicento S 1,1 MPI, Peugeot 206 1,6 16V
Piwa: 15/6
Wysłany: Czw 15 Lis 2012, 22:26
Temat postu:

Re: ( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Poziom oleju między kreskami na bagnecie większości aut odpowiada ilości ok. 1 litra. Jeśli w twojej misce mieści się 2,6 l a mechanik wlał 2 litry, więc wszystko powinno być w jak najlepszym porządku i smarowanie powinno działać normalnie. Jednak po wlaniu oleju do miski powinno się zapobiegawczo i dla spokojnej pewności sprawdzić jego poziom na bagnecie przed pierwszym uruchomieniem silnika. Sprawdził to mechanik? No i słuchaj, po pierwszym uruchomieniu silnika po wymianie oleju i filtra lampka ciśnienia oleju świeci się znacznie dłużej, niż normalnie, zanim olej napełni filtr. Trwa to no może do 3 - 5 sek., zależy, jakie auto. Ja zawsze tak miałem w kilku autach. Jest to stresujący okres, bo wiadomo, chwilowy brak smarowania... i wydaje mi się, że u ciebie trwał własnie ten okres napełniania filtra, chwilowy brak smarowania i komunikat o niskim poziomie oleju. Prawdopodobnie, gdybyś nie wyłączył silnika, to lampka lada moment by zgasła i wszystko byłoby ok. Po dolaniu oleju i drugim uruchomieniu lampka zgasła szybko, bo układ był juz niemal napełniony przez pierwsze uruchomienie silnika. To co wyżej napisałem, to pod warunkiem, że układ smarowania u ciebie jest sprawny, nie przyczepiło się jakieś cholerstwo. A przy poprzednich wymianach oleju jak było? Lampka szybciej gasła? Czy to twoja pierwsza wymiana? I raczej nie obawiaj się, że coś się popsuło, czy zatarło. Silnik przecież nie pracował całkiem na sucho. Cienka warstwa filmu olejowego zawsze zalega przez jakiś czas na elementach wewnętrznych silnika i wystarcza to na kilka sekund bezpiecznej pracy, choć jest to na pewno niekorzystny stres dla silnika i kierowcy również

MarcinWroc napisał:
Jakim cudem w ogóle do miski weszło 2,2L i stan na bagnecie mam już 3/4 ? Smile Czyżby jakiś nagar w środku ?


Dlaczego zaraz nagar? Dla mnie wszystko jest ok. chyba że nie rozumiem, o co ci chodzi. 2,2 l w misce i na bagnecie 3/4 l. Jak wlejesz do miski max. czyli 2,6 to na bagnecie będzie 4/4 czyli pełno, pod kreskę, więc wszystko jest tak, jak być powinno Wink
_________________
Piwko z rana, jak śmietana Wink
Powrót do góry
gadu-gadu
MarcinWroc
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 547
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław / dolnośląskie
Posiadane auto: Fiat Grande Punto Dynamic z Blue&Me 1.4 8V (77KM) / 2009r. /
Piwa: 10/2
Wysłany: Pią 16 Lis 2012, 14:37
Temat postu:

Re: ( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Po wlaniu tych wspomnianych 2L, mechanior wyciągnąl bagnet, włożył i odpalamy... i wspomniana niespodzianka na zegarach Smile Wolałem nie czekać, aż może zniknie kontrolka z komunikatem...

Olej był zmieniany 2x. Przy 1 wymianie niespodzianki na zegarach nie było. Nic nie paliło się dlużej, niż powinno, a apropo ilości jaką wlano przy 1 razie, to 2,4L. Teraz widać jakąś tendencję spadkową, 2,2L. Wartości te odpowiadaly 3/4 stanu.
_________________
Grande Punto 1.4 8V (77KM) DYNAMIC z Blue&Me Smile
------------------------------------------------------
Czasem na trasie spotykam prawdziwych szaleńców...
Pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi...
Czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić...
Powrót do góry
fyno

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Maj 2012
Posty: 221
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Seicento S 1,1 MPI, Peugeot 206 1,6 16V
Piwa: 15/6
Wysłany: Pią 16 Lis 2012, 21:07
Temat postu:

Re: ( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Może niedokładnie spuszczony ostatnio olej, sam nie wiem.., dla mnie to zaskakujące zjawisko. Ponad 20 lat zmieniam oleje w różnych autach i zawsze przebiegało to standardowo, bez niespodzianek

MarcinWroc napisał:
Wolałem nie czekać, aż może zniknie kontrolka z komunikatem...


No dobrze zrobiłeś. Zawsze bezpieczniej jest wyłączyć silnik, sprawdzić wszystko jeszcze raz i włączyć ponownie
_________________
Piwko z rana, jak śmietana Wink
Powrót do góry
gadu-gadu
MarcinWroc
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 547
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław / dolnośląskie
Posiadane auto: Fiat Grande Punto Dynamic z Blue&Me 1.4 8V (77KM) / 2009r. /
Piwa: 10/2
Wysłany: Sob 17 Lis 2012, 11:00
Temat postu:

Re: ( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Być może rzeczywiście tym razem spłynęło mniej oleju..., dlatego weszło o 200g mniej, niż za pierwszym razem.

Najważniejsze jest to, że nic się nie mogło stać poprzez odpalenie samochodu na 2L oleju Smile
_________________
Grande Punto 1.4 8V (77KM) DYNAMIC z Blue&Me Smile
------------------------------------------------------
Czasem na trasie spotykam prawdziwych szaleńców...
Pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi...
Czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić...
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 17 Lis 2012, 11:00
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Grande Punto ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Grande Punto »

Opinie o samochodach Fiat Grande Punto - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Grande Punto ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.


FiatTipo

48 900

2021r.

66 000 km

mazowieckie

FiatTipo

48 900

2021r.

67 000 km

mazowieckie

FiatPunto

4 200

2005r.

223 000 km

mazowieckie

FiatTipo

35 300

2018r.

189 611 km

podkarpackie

Fiat500x

64 900

2019r.

55 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System