Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Grande Punto ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MarcinWroc
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 547
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław / dolnośląskie
Posiadane auto: Fiat Grande Punto Dynamic z Blue&Me 1.4 8V (77KM) / 2009r. /
Piwa: 10/2
Wysłany: Sro 14 Lis 2012, 10:30
Temat postu:

"Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Witam.

Byłem wczoraj na wymianie oleju w moim Grande Punto 1.4 8V (77KM) / Przebieg 65.000. Miska olejowa ma pojemność 2,6L.

Mechanik podczas wymiany powiedział abym odpalił samochód, po czym na ekranie LCD pojawił się komunikat "Niewystarczający poziom oleju" + czerwona kontrolka oliwiarki, która w ogóle nie chciała zgasnąć... (w moim Grande nie ma kontrolki minimalnego poziomu oleju). Zgasiłem momentalnie samochód po 4-5 sekundach od odpalenia.

Mechanik powiedział, że wlał 2,0L oleju (sprawdziłem i rzeczywiście tyle było), dlatego miałem taki komunikat, po czym dolał jeszcze 0,2L i wszystko już jest ok, w sensie, że jak zawsze po odpaleniu, wszystkie kontrolki gasną...

Dodam, że nie było żadnego sygnału dźwiękowego.


1. Czy przez te 4-5 sekund coś mogło się zepsuć/zatrzeć w silniku ?

PS 2. Jakim cudem w ogóle do miski weszło 2,2L i stan na bagnecie mam już 3/4 ? Smile Czyżby jakiś nagar w środku ? Cool

--------------

Ogólnie wydaje mi się, że jak mechanik zalał 2L oleju na pojemność max miski 2,6, to smok na pewno zassał olej i smarowanie było...

Pojeździłem trochę : auto zachowuje się jak zawsze, odpala na dotyk, nie ma niepokojących stuków na zimnym i ciepłym silniku, przy gwałtownym przyspieszaniu coś tam nieraz tyka, ale to raczej domena popychaczy, oleju nie bierze, płynu chłodzącego nie ubywa, dymu z rury żadnego nie ma, obroty trzyma, nie gaśnie...
_________________
Grande Punto 1.4 8V (77KM) DYNAMIC z Blue&Me Smile
------------------------------------------------------
Czasem na trasie spotykam prawdziwych szaleńców...
Pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi...
Czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić...
Powrót do góry
fyno

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Maj 2012
Posty: 221
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Seicento S 1,1 MPI, Peugeot 206 1,6 16V
Piwa: 15/6
Wysłany: Czw 15 Lis 2012, 22:26
Temat postu:

Re: ( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Poziom oleju między kreskami na bagnecie większości aut odpowiada ilości ok. 1 litra. Jeśli w twojej misce mieści się 2,6 l a mechanik wlał 2 litry, więc wszystko powinno być w jak najlepszym porządku i smarowanie powinno działać normalnie. Jednak po wlaniu oleju do miski powinno się zapobiegawczo i dla spokojnej pewności sprawdzić jego poziom na bagnecie przed pierwszym uruchomieniem silnika. Sprawdził to mechanik? No i słuchaj, po pierwszym uruchomieniu silnika po wymianie oleju i filtra lampka ciśnienia oleju świeci się znacznie dłużej, niż normalnie, zanim olej napełni filtr. Trwa to no może do 3 - 5 sek., zależy, jakie auto. Ja zawsze tak miałem w kilku autach. Jest to stresujący okres, bo wiadomo, chwilowy brak smarowania... i wydaje mi się, że u ciebie trwał własnie ten okres napełniania filtra, chwilowy brak smarowania i komunikat o niskim poziomie oleju. Prawdopodobnie, gdybyś nie wyłączył silnika, to lampka lada moment by zgasła i wszystko byłoby ok. Po dolaniu oleju i drugim uruchomieniu lampka zgasła szybko, bo układ był juz niemal napełniony przez pierwsze uruchomienie silnika. To co wyżej napisałem, to pod warunkiem, że układ smarowania u ciebie jest sprawny, nie przyczepiło się jakieś cholerstwo. A przy poprzednich wymianach oleju jak było? Lampka szybciej gasła? Czy to twoja pierwsza wymiana? I raczej nie obawiaj się, że coś się popsuło, czy zatarło. Silnik przecież nie pracował całkiem na sucho. Cienka warstwa filmu olejowego zawsze zalega przez jakiś czas na elementach wewnętrznych silnika i wystarcza to na kilka sekund bezpiecznej pracy, choć jest to na pewno niekorzystny stres dla silnika i kierowcy również

MarcinWroc napisał:
Jakim cudem w ogóle do miski weszło 2,2L i stan na bagnecie mam już 3/4 ? Smile Czyżby jakiś nagar w środku ?


Dlaczego zaraz nagar? Dla mnie wszystko jest ok. chyba że nie rozumiem, o co ci chodzi. 2,2 l w misce i na bagnecie 3/4 l. Jak wlejesz do miski max. czyli 2,6 to na bagnecie będzie 4/4 czyli pełno, pod kreskę, więc wszystko jest tak, jak być powinno Wink
_________________
Piwko z rana, jak śmietana Wink
Powrót do góry
gadu-gadu
MarcinWroc
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 547
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław / dolnośląskie
Posiadane auto: Fiat Grande Punto Dynamic z Blue&Me 1.4 8V (77KM) / 2009r. /
Piwa: 10/2
Wysłany: Pią 16 Lis 2012, 14:37
Temat postu:

Re: ( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Po wlaniu tych wspomnianych 2L, mechanior wyciągnąl bagnet, włożył i odpalamy... i wspomniana niespodzianka na zegarach Smile Wolałem nie czekać, aż może zniknie kontrolka z komunikatem...

Olej był zmieniany 2x. Przy 1 wymianie niespodzianki na zegarach nie było. Nic nie paliło się dlużej, niż powinno, a apropo ilości jaką wlano przy 1 razie, to 2,4L. Teraz widać jakąś tendencję spadkową, 2,2L. Wartości te odpowiadaly 3/4 stanu.
_________________
Grande Punto 1.4 8V (77KM) DYNAMIC z Blue&Me Smile
------------------------------------------------------
Czasem na trasie spotykam prawdziwych szaleńców...
Pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi...
Czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić...
Powrót do góry
fyno

Stały Bywalec



Dołączył: 17 Maj 2012
Posty: 221
Skąd jesteś (miejscowość / region): EU
Posiadane auto: Seicento S 1,1 MPI, Peugeot 206 1,6 16V
Piwa: 15/6
Wysłany: Pią 16 Lis 2012, 21:07
Temat postu:

Re: ( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Może niedokładnie spuszczony ostatnio olej, sam nie wiem.., dla mnie to zaskakujące zjawisko. Ponad 20 lat zmieniam oleje w różnych autach i zawsze przebiegało to standardowo, bez niespodzianek

MarcinWroc napisał:
Wolałem nie czekać, aż może zniknie kontrolka z komunikatem...


No dobrze zrobiłeś. Zawsze bezpieczniej jest wyłączyć silnik, sprawdzić wszystko jeszcze raz i włączyć ponownie
_________________
Piwko z rana, jak śmietana Wink
Powrót do góry
gadu-gadu
MarcinWroc
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 547
Skąd jesteś (miejscowość / region): Wrocław / dolnośląskie
Posiadane auto: Fiat Grande Punto Dynamic z Blue&Me 1.4 8V (77KM) / 2009r. /
Piwa: 10/2
Wysłany: Sob 17 Lis 2012, 11:00
Temat postu:

Re: ( Fiat Grande Punto ) "Niewystarczający poziom oleju" i oliwiarka GP 1.4 8V (77KM)


Być może rzeczywiście tym razem spłynęło mniej oleju..., dlatego weszło o 200g mniej, niż za pierwszym razem.

Najważniejsze jest to, że nic się nie mogło stać poprzez odpalenie samochodu na 2L oleju Smile
_________________
Grande Punto 1.4 8V (77KM) DYNAMIC z Blue&Me Smile
------------------------------------------------------
Czasem na trasie spotykam prawdziwych szaleńców...
Pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi...
Czasem naprawdę ciężko ich wyprzedzić...
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 17 Lis 2012, 11:00
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Grande Punto ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Grande Punto »

Opinie o samochodach Fiat Grande Punto - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Grande Punto ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.


FiatDoblo

51 537

2015r.

85 000 km

mazowieckie

FiatTipo

41 900

2018r.

56 000 km

mazowieckie

FiatTipo

46 900

2021r.

72 000 km

mazowieckie

FiatGrande Punto

19 500

2012r.

147 134 km

łódzkie

Fiat500x

58 900

2017r.

110 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System