Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Uno ) Luz przy skręcaniu kierownicą



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Uno ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Takku

Czytelnik



Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 2

Posiadane auto: Fiat UNO 3d 0,899 2000r
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 06 Wrz 2008, 17:01
Temat postu:

Luz przy skręcaniu kierownicą


Witam !
Mam drobny problem z moim Fiatem UNO 0,899 2000r. Zauważyłem dzisiaj, że kierownica daje bardzo mały opór przy skręcaniu. Jeżdżę tym autem ponad 4 miesiące i odrazu zauważyłem różnicę. Po zajrzeniu do silnika zauważyłem, że guma na lewej półośce jest pęknięta(wcześniej miała plamę od oleju, musiała lekko przeciekać). Domyślam się, że to może być powodem tej usterki gdyś guma z olejem daje opór podczas skręcania przez ciśnienie w niej, ale mogę się mylić. Czy ktoś się spotkał z takim samym problemem ?
Powrót do góry
gadu-gadu
jocker00

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 108

Posiadane auto: Fiat Uno Fire 1.0
Piwa: 2/0
Wysłany: Nie 07 Wrz 2008, 00:25
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Luz przy skręcaniu kierownicą


Witaj Exclamation
Cytat:
Po zajrzeniu do silnika zauważyłem, że guma na lewej półośce jest pęknięta
z której strony? od skrzyni czy od koła? jeśli od koła to jeśli nie wymienisz to padnie przegub kulowy Rzeppa, jeśli od skrzyni to z tego co wiem osłony od strony skrzynki przekładniowej są połączone z półosiami za pośrednictwem szczelnych łożysk, może nie do końca szczelnych? stąd olej (skrzynka przekładniowa, wypadało by wymienić i sprawdzić poziom oleju) Wink ale rozpisuje się troche nie na temat.... nie ma to wpływu na skręcanie kołami.... przeguby przegubami a skręcanie.... skręcanie to układ kierowniczy, czyli przekładnia zębatkowa która za pomoca drążków kierowniczych działa na zwrotnice.
Cytat:
Mam drobny problem z moim Fiatem UNO 0,899 2000r. Zauważyłem dzisiaj, że kierownica daje bardzo mały opór przy skręcaniu
nie rozumiem? mały opór to źle? w/g mnie to dobrze... chyba że masz luzy.. ale tego nie napisałeś...
Cytat:
Domyślam się, że to może być powodem tej usterki gdyś guma z olejem daje opór podczas skręcania przez ciśnienie w niej, ale mogę się mylić.
patrz wyżej (mylisz się)
Jeśli sprecyzujesz posta może uda się coś sensownego napisać Wink
Pozdrawiam Exclamation
Powrót do góry
Takku

Czytelnik



Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 2

Posiadane auto: Fiat UNO 3d 0,899 2000r
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 07 Wrz 2008, 14:42
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Luz przy skręcaniu kierownicą


przy lewym kole jest pęknięta guma.
wg mnie to jednak źle, bo nigdy tak nie było odkąd jeżdżę tym autem. nie jestem znawcą w tym temacie, ale jeśli jednego dnia kierownica chodzi z widocznym oporem a kolejnego nagle skręca się lepiej niż w aucie z wspomaganiem coś musi być nie tak. koła reagują na ruchy kierownicy, ale ta chodzi zbyt lekko wg mnie.
Powrót do góry
gadu-gadu
jocker00

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 108

Posiadane auto: Fiat Uno Fire 1.0
Piwa: 2/0
Wysłany: Nie 07 Wrz 2008, 20:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Luz przy skręcaniu kierownicą


Witaj Exclamation
Cytat:
przy lewym kole jest pęknięta guma.
Radzę wymienić, osłona gumowa kosztuje grosze, a przegub bez osłony długo nie popracuje. Zresztą łatwo sprawdzisz "pobieżnie" stan przegubu, wystarczy że na skręconych do oporu kołach ruszysz z miejsca, jeśli nie usłyszysz charakterystycznych stuków dochodzących od koła jest szansa że Twój przegub jeszcze pożyje Smile (na marginesie mówiąc koszt przegubu to ok. 70zł więc jeśli przy wymianie gumy okaże się że przegub jest nie do końca w dobrym stanie polecam go wymienić, będziesz miał go z głowy na dłużej)
Wracając do "bardzo małego oporu kierownicy" w/g mnie nie ma co się przejmować, jeśli nie masz żadnych luzów na kierownicy to jest dobrze.
Ja nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem by takie objawy sugerowały jakąś usterkę... Ale mawiają że człowiek całe życie się uczy Razz
Pozdrawiam i powodzenia Exclamation
Powrót do góry
jsand

Auto Maniak



Dołączył: 09 Mar 2008
Posty: 778
Skąd jesteś (miejscowość / region): Chrzanów
Posiadane auto: cc 900 SPI, peugeot 406 2.0 16V
Piwa: 4/0
Wysłany: Nie 07 Wrz 2008, 21:04
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Luz przy skręcaniu kierownicą


Cześć. Trochę to karkołomne powiązanie, ale gdyby trochę smaru z pod uszkodzonej gumy spadło na sworzeń kulisty wahacza, który też by miał uszkodzoną osłonę i właśnie się zacierał i został posmarowany przez ten smar to może dałby taki objaw, że kierownica zacząła lżej chodzić?
Potraktujcie to z przymrużeniem oka bo to by jednak była lekka przesada - taki zbieg okoliczności.
Na poważnie. Zarówno w pugu 306, jak i w CC miałem właśnie taki efekt. Jak podniosłem oba koła przednie równocześnie i przekręciłem kilka razy kierownicę tam i z powrotem, to potem po opuszczeniu kierownica lekko chodziła. Przypuszczam, że przyczyną było inne rozsmarowanie smaru na górnych łożyskach kolumn mc-phersona.
Czy przypadkiem nie podnosiłeś ostatnio autka chćby z jednej strony?
jocker00 napisał:
Ja nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem by takie objawy sugerowały jakąś usterkę... Ale mawiają że człowiek całe życie się uczy

Przyłączam się w 100% do tej wypowiedzi. Rolling Eyes
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status skype status
Reklama








Wysłany: Nie 07 Wrz 2008, 21:04
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Uno ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Uno »

Opinie o samochodach Fiat Uno - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Uno ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.


FiatCroma

25 500

2009r.

160 000 km

śląskie

Fiat500x

79 800

2021r.

29 000 km

wielkopolskie

FiatDoblo

41 900

2015r.

85 000 km

mazowieckie

FiatTipo

41 900

2018r.

56 000 km

mazowieckie

FiatPanda

22 900

2008r.

169 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System