Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Palio & Fiat Siena ) Podłączenie listwy led pod przycisk na kokpicie.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Elektryka/Elektronika/Komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rbtbrt125

Debiutant



Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: fiat stilo 1.6 2004r
Piwa: 0/3
Wysłany: Pon 20 Kwi 2015, 13:13
Temat postu:

Podłączenie listwy led pod przycisk na kokpicie.


Witam, chciałem się dowiedzieć czy plan który sobie założyłem może wypalić, a mianowicie:
Kupiłem taśme led i chce ja założyć tak by oświetlala nogi pasazerow jak i kierowcy. Jako ze mam ubogą wersje to na kokpicie mam dwie zaślepki w kształcie przycisków do ogrzewania tylnej szyby i tylne przeciwmglowe. Teraz tak, chcialem dokupic jeden przycisk zamontowac go zamiast zaslepki, od radia podpiac zasilanie i od przycisku wyprowadzic do ledow. Czy tak może być?
Powrót do góry
DamianOl

Stały Bywalec



Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 242
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warmińsko-mazurskie
Posiadane auto: Astra H Z19DTJ 2005
Piwa: 15/6
Wysłany: Pon 20 Kwi 2015, 13:46
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Podłączenie listwy led pod przycisk na kokpicie.


Witaj,
Może też być jak mówisz. Tylko teraz jest tak. Do radia dochodzą dwa przewody plusowe: jeden bezpośredni + z akumulatora, a drugi ze stacyjki. Teraz pytanie, o który plus Ci chodzi? Czy ze stacyjki, czy bezpośrednio z akumulatora?
Jeżeli brałbyś bezpośrednio z akumulatora, to musisz mieć ten przycisk, który załączałby Ci światła kiedy tylko chcesz. Kiedy samochód jest zapalony, kiedy nie jest itp, światła mogłyby świecić ciągle.
Natomiast kiedy weźmiesz plus ze stacyjki, masz możliwość stworzyć taką instalację, która będzie działała wraz z radiem samochodowym(dosłownie tak samo).
Teraz pytanie, jak wolisz?
Ponadto zastanowiłbym się nad wstawieniem bezpiecznika-zawsze bezpieczniej. Przy obliczeniach i pomiarach również mogę pomóc.
Wybierając plus ze stacyjki, warto by się zastanowić nad kupnem nowego przekaźnika, który nie obciąży stacyjki w porównaniu do tego, kiedy podłączysz LEDy bezpośrednio do przewodu "+" stacyjki.
Sam wychodzę z założenia, że lepiej dołożyć 10zł na kilka części i mieć w pełni bezpieczny układ i zmontowany na lata.
W razie jakichkolwiek pytań, napisz do mnie, z chęcią Ci pomogę.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
rbtbrt125

Debiutant



Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: fiat stilo 1.6 2004r
Piwa: 0/3
Wysłany: Pon 20 Kwi 2015, 17:57
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Podłączenie listwy led pod przycisk na kokpicie.


chodzi mi o podłączenie bezpośrednio z akumulatora, bezpiecznik taki jak jest w kablu od radia? A przycisk to bez różnicy czy kupie do ogrzewania tylnej czy swiatla tylnego? I jeszcze jedno czy mozna w łatwy sposób Przeprowadzić przewody od nog pasażerów z tyłu do kokpitu podłogą? A może inną drogą?
Powrót do góry
DamianOl

Stały Bywalec



Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 242
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warmińsko-mazurskie
Posiadane auto: Astra H Z19DTJ 2005
Piwa: 15/6
Wysłany: Pon 20 Kwi 2015, 18:47
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Podłączenie listwy led pod przycisk na kokpicie.


Zacznijmy od tego:
Ile masz LED-ów? Ile metrów? Bądź listków? Jaka jest ich specyfikacja, tzn pobierana moc? Rozumiem, że 12V.

Bezpiecznik policzymy wtedy, kiedy powiesz ile LED-ów chcesz zamontować. Co do stacji na bezpiecznik: Istnieje wiele różnych stacji na bezpiecznik. Ja osobiście polecałbym złącze, które możesz kupić w wielu elektronicznych sklepach(takie złącze jak na bezpiecznik samochodowy w skrzynce bezpieczników). Istnieją też stacje na bezpiecznik takie skręcane bądź zamykane, w kształcie walca, wykonane z plastiku. Wadą tych konstrukcji jest słabe odprowadzenie ciepła, co skutkuje tym, że jeżeli puścimy przez to np:5A to plastik zaczyna się topić. Sam tego doświadczyłem.

Niestety, ale nie jestem w stanie opowiedzieć Ci, który przycisk wybrać. Niestety nie znam ich specyfikacji. Przycisk musi być NO-czyli normalnie otwarty- z obciążalnością prądową większą niż prąd pobierany przez całą instalację. Chyba, że uda Ci się sprawdzić, jaki prąd może przewodzić taki przycisk. Najczęściej na boku przycisku jest napisane na jakie napięcie i prąd jest wyprodukowany. Chyba, że ktoś w sklepie udzieli Ci takiej informacji.

Co do przewodów i ich przeprowadzenia, również nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć, ponieważ nie posiadam takiego auta:)

Jednak osobiście zastanowiłbym się nad opcją zmniejszenia napięcia. Diody pracują na 12V, a jak wiemy w samochodzie podczas jazdy może być nawet 14,5V. Takie napięcie jest szkodliwe dla diod i może doprowadzić do szybkiego ich uszkodzenia.
Jak ograniczyć napięcie? Kilka sposobów:
-poprzez rezystor-dobrze dobrany rezystor ograniczy napięcie do 12V, jednak należy pamiętać, że podczas postoju żarówki będą mieć z 10V, co będzie skutkować słabszym świeceniem
-poprzez diody prostownicze-jedna dioda prostownicza ograniczy napięcie o 0,7V. Musielibyśmy zamontować ich np:3 sztuki. Jednak problem z postojem jest taki sam jak z rezystorem
-poprzez stabilizator napięcia-dobrze dobrany stabilizator napięcia, czy na postoju czy w czasie jazdy będzie zawsze nam dawał 12V, nie będzie tworzył wahań napięcia i doprowadzi do dłuższej żywotności diod.

Jednak wielu ludzi montuje paski bez żadnego ograniczenia napięcia i wszystko im działa. Lecz niektórzy mają pecha i doprowadzają do uszkodzenia:) Tutaj zależny też jest kolor diody.

Tak jak pisałem powyżej. Jak możesz to napisz nam wszystkie informacje dotyczące Twoich diod, wtedy będziemy mogli wszystko poobliczać i dobrać elementy by wszystko ze sobą pasowało i działało na lata.
Powrót do góry
rbtbrt125

Debiutant



Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: fiat stilo 1.6 2004r
Piwa: 0/3
Wysłany: Pon 20 Kwi 2015, 19:00
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Podłączenie listwy led pod przycisk na kokpicie.


Taśma ma 2 metry ja potrzebuje 4 paski po 18 ledow, 60led na metr, 4,8W na metr. Ze sklepami nie mam problemu bo mieszkam w Warszawie wiec wolalbym kupic stabilizator
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 20 Kwi 2015, 19:00
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
DamianOl

Stały Bywalec



Dołączył: 10 Lis 2014
Posty: 242
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warmińsko-mazurskie
Posiadane auto: Astra H Z19DTJ 2005
Piwa: 15/6
Wysłany: Pon 20 Kwi 2015, 20:02
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Podłączenie listwy led pod przycisk na kokpicie.


To może zróbmy tak. Pójdź do sklepu elektronicznego.
Tutaj masz listę co powinieneś kupić. Poniżej listy dokładnie opiszę specyfikację danych elementów, na co masz zwrócić uwagę itp.
Lista do kupienia:
-Stabilizator napięcia 12V Low Drop(musi być low drop) Wartość prądu podam poniżej
-Złącze na bezpiecznik
-Bezpiecznik 1A odpowiedni do danego złącza
-Przycisk NO z minimalną obciążalnością 1A i minimalnym napięciem 12V
-Jeżeli chcesz to możesz kupić również jakieś złącza, by w razie gdy nie chcesz już mieć tych LED-ów było można je łatwo wypiąć itp

Co do stabilizatora napięcia:
Stabilizator napięcia musi być low drop. To oznacza, że diody podczas postoju jak i na działającym silniku będą świecić tak samo. Teraz kwestia prądu. Po obliczeniach, wyszło mi, że 72 diody będą pobierać przy 12V 0,48A.
Powiedz panu ze sklepu tak: Potrzebny mi stabilizator, który na wyjściu da +12V low drop. Układ przy 12V pobiera 0,48A. Wtedy, on Ci powinien dobrać dany stabilizator. Stabilizator jako układ na płytce drukowanej, albo jako sam goły element. Tylko jak goły element, to niech Ci da taki, z obciążalnością prądową 1A(inna budowa elementu). Z tym i z tym możemy coś zrobić. Zależy co mają w sklepie

Złącze na bezpiecznik:
Tutaj to tak na prawdę musisz sam sobie wybrać, jakie chciałbyś bezpieczniki. To już Twoja kwestia

Bezpiecznik:
Bezpiecznik niech będzie 1A odpowiedni do złącza. Wybiorą Ci. Przy okazji kup z 5 sztuk, przydadzą się na zaś

Przycisk:
Jeżeli chcesz przycisk oryginalny, to musisz szukać w internecie takiego. Ważne, by wytrzymał prąd większy niż płynący w układzie czyli 0,5A. I napięcie powinien mieć co najmniej 12V. Jednak wydaje mi się, że przyciski na panelu środkowym, z pewnością powinny wytrzymać 0,5A.

Złącza:
To również już Twoja kwestia. Wszystko zależy, czy chcesz coś rozłączać itp

Jak już wszystko kupisz, to napisz mi co Ci sprzedali, wtedy powiem Ci co i jak połączyć elektrycznie.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
rbtbrt125

Debiutant



Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: fiat stilo 1.6 2004r
Piwa: 0/3
Wysłany: Pon 20 Kwi 2015, 20:47
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Podłączenie listwy led pod przycisk na kokpicie.


Ok, odpowiem po zakupach albo w trakcie jeżeli będą problemy.
Powrót do góry
Keram2504
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 17 Kwi 2010
Posty: 5434
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowsze
Posiadane auto: Mercedes A-140 2000 Gaz Prins
Piwa: 194/114
Wysłany: Pon 20 Kwi 2015, 22:22
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Podłączenie listwy led pod przycisk na kokpicie.


Do DamianOl; zapomniałeś dodać że można wykorzystać włącznik ruchowy ze zwłoką czasową lub podpiąć układ pod włącznik lampki kabiny w drzwiach z wykorzystaniem czasówki. Pomijam tu już kwestię systemu zmierzchowego dlatego bo układ ten pożera niewiele prądu co dla akumulatora jest znikomą wartością.

Temat przeniosłem.
_________________
Rozwiązałeś problem? Odpisz. Inni będą Ci wdzięczni.
Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Elektryka/Elektronika/Komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Elektryka/Elektronika/Komunikaty.


FiatPanda

43 900

2021r.

24 000 km

wielkopolskie

FiatTipo

46 900

2021r.

72 000 km

mazowieckie

FiatTipo

53 900

2020r.

75 000 km

wielkopolskie

FiatPanda

22 900

2008r.

169 000 km

wielkopolskie

Fiat500x

64 900

2019r.

55 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System