Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Palio & Fiat Siena ) układ chłodzenia- zespół objawów



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Układ chłodzenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adrian1982

Czytelnik



Dołączył: 10 Sty 2016
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubin
Posiadane auto: Fiat Siena HL 1.2 8V 75
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 10 Sty 2016, 11:08
Temat postu:

układ chłodzenia- zespół objawów


Witam Wszystkich po raz pierwszy i od razu przechodzę do meritum. Pacjent - Siena 1.2 8V 75, rok 2000, przebieg 71 000. auto kupiłem w lipcu 2015r. od pierwszego właściciela, tzw. dziadka ( nigdy więcej aut od dziadka:) Wyglądało jak nowe, fabryczne naklejki, środek jak z salonu itd. W związku z tym, że planowałem trochę nią pojeździć w międzyczasie wstawiłem gaz, BRC, 2 gen z emulatorem sondy lambda.
Pierwszy objaw problemów z ogrzewaniem to zbyt długie nagrzewanie, sprawdziłem węże - od razu załączał duży obieg, wymieniłem termostat, wskazówka szybko się podnosi, ale jak to we Fiatach bywa (ponoć) do 1/4 skali, poczytałem na forum, że to znany problem związany prawdopodobnie z zimnymi lutami, wiatrak się załącza zawsze w tym samym mcu na skali, więc tematu nie ruszałem.
Kolejna sprawa- jeszcze przed założeniem gazu- ogrzewanie dmuchało gorącym powietrzem tylko powyżej 2tys. obrotów. Kiedy silnik się zagrzeje i jest na biegu jałowym 900 obr/min leci zimne letnie powietrze, przygazówka i za chwile jest gorące.
Po założeniu gazu odczuwałem dni mocy Smile i niemocy. auto było niestabilne, raz szło aż miło raz muliło. Tankuję gaz w jednym mcu. Do tego przy większej przygazówce lubiło sobie po pie rdzieć, mechanik popatrzył i mówi, że tłumik ma przedmuchy, wymieniłem, nie pomogło. Do tego na gazie, mimo regulacji, falowały mi obroty, auto przy szybkim dohamowywaniu przy dojeżdżaniu do świateł potrafiło zgasnąć, obroty spadały, spalanie w mieście b.wysokie. W końcu ktoś rzucił hasło - luzy zaworowe, poszperałem na forach i objawy jak z książki. Gaz wyostrza problemy, które nie są aż tak widoczne na benzynie. W pon miałem w tej sprawie umówić się z mechanikiem. Niestety, przed poniedziałkiem była sobota...
A w sobotę pojechałem z Lubina do Warszawy i z powrotem - ok 900 km
Do Wawy bez problemów, poza tym, że jak wyżej wspomniałem pojawiły się cykle moc/niemoc. W cyklu miejskim, korkach załączał się wiatrak, wszystko ok.
Powrót do domu - do Wrocławia jw., pierwszy niepokojący objaw całkowicie padło ogrzewanie wszystko na max i leci zimne powietrze. wyłączyłem na chwilę, pokręciłęm, poruszałem dźwigienkami - zaskoczyło i działało przez ostatnie 70km do Lubina. Pod samym domem postanowiłem podjechać nielegalnie Cool pod samą klatkę, około 100m na wstecznym, parkuję pod klatką, wysiadam, patrze-maska mi paruje, otwieram, płyn w zbiorniczku pod samym korkiem, wskazówka temp. wysoko, wiatrak się nie włączył, włączam ogrzewanie- leci tylko zimne. Wyłączyłem silnik. I to by było na tyle. Jak uważacie- od czego zacząć reanimację. Czy to już UPG ?
Z góry dziękuję...
Powrót do góry
piohol

Auto Maniak



Dołączył: 09 Paź 2011
Posty: 2023
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kępno, Wielkopolska
Posiadane auto: Punto Evo
Piwa: 248/2
Wysłany: Nie 10 Sty 2016, 11:31
Temat postu:

Re: układ chłodzenia- zespół objawów


1.Usterka termostatu prawidłowo zlokalizowana. Wskaźnik temp. to tylko wskaźnik i może być różnie wyskalowany, nie ma na nim oznaczeń jednostek temp, więc jeżeli wskazanie prawidłowej temp wystepuje w 1/4 skali to znaczy, że układ działa OK.

2. Odpowietrz układ chłodzenia i czeka Cię wizyta u gazownika celem sprawdzenia poprawności montażu instalki gazowej - gaśnięcie przy dohamowaniu. Regulacja zaworów może pomóc w przypadku falowania obrotów na biegu jałowym.
Czynności odpowietrzenia znajdziesz tu:
http://fiat.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=44751

Sprawdź węże układu chłodzenia czy robią się twarde, jeżeli tak to UPG do zrobienia.

Nie ma co narzekać samochód ma swoje lata i po usunięciu kilku usterek, na pewno odwdzięczy się bezawaryjną eksploatacją.
_________________
Jeżeli pomogłem postaw piwo
Pozdrawiam Piotr
Powrót do góry
Adrian1982

Czytelnik



Dołączył: 10 Sty 2016
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubin
Posiadane auto: Fiat Siena HL 1.2 8V 75
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 10 Sty 2016, 12:53
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) układ chłodzenia- zespół objawów


Dziękuję za odpowiedź. Przed chwilą byłem sprawdzić co i jak w Sienie -olej/korek czysty bez żadnych '' majonezów'' itd, w zbiorniczku tylko płyn bez żadnych dodatków, auto zapaliło bez problemu, rozgrzewa się tak jak powinno, termostat puszcza na duży obieg, węże gorące, miękkie. Ogrzewanie działa, tak jak w pierwszym poście- przy wyższych obrotach, ale działa.
Wskazówka dochodzi do temp. włączenia się wiatraka- niestety wiatrak się nie załącza. Temp idzie do góry.

Czy zapowietrzenie układu może wpłynąć na odczyty czujnika temp. czy też pracy wiatraka?
Czeka mnie też pewnie sprawdzanie czujnika temp, samego wiatraka, może szczotki w silniku wiatraka albo jakieś kostki.
Na jakimś forum wspomniano o możliwości zapowietrzania układu przez reduktor; gazownik będzie musiał rzucić okiem, pewnie od razu wyśmieje i się wyprze:)
Niepokoją mnie białe spaliny, niby jest zima i musi być zimno, a co za tym idzie więcej pary wodnej z rury. Płynu przez cały okres eksploatacji nic nie ubyło.
Zawory i tak miałem regulować, najwyżej wtedy mechanik zerknie na uszczelkę. Przy okazji też wymienię rozrząd i pompę wody. Będę miał spokój.
Oby skończyło się na błahych sprawach.
Samochód ciągle lubię, chodziło mi bardziej o mit auta od dziadka, który robi 2,5 tys km na rok i olewa podstawowe rzeczy, bo po co robić, jak i tak stoi pod blokiem. Na szczęście sienka jest prostym autkiem i nawet ja potrafię ogarnąć lekkie naprawy czy wymiany.
Pozdrawiam
Powrót do góry
piohol

Auto Maniak



Dołączył: 09 Paź 2011
Posty: 2023
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kępno, Wielkopolska
Posiadane auto: Punto Evo
Piwa: 248/2
Wysłany: Nie 10 Sty 2016, 15:08
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) układ chłodzenia- zespół objawów


Rozumiem, że przed założeniem instalki gazowej autko jeździło bez problemu.
Z opisów na forach samochodowych sposób i miejsce montażu reduktora LPG ma wpływ na przepływ płynu przez nagrzewnicę i związane z tym grzanie samochodu i samego reduktora gazu.
Próbowałeś jeszcze raz odpowietrzyć układ chłodzenia?
Silnik wentylatora chłodnicy możesz sprawdzić zasilając kabelkami bezpośrednio z aku.
Czujnik załączenia wentylatora powinieneś znaleźć w chłodnicy. Wypnij wtyczkę i połącz styki instalacji spinaczem jeżeli wentyl jest sprawny powinien ruszyć.
Mam nadzieję że sprawdziłeś bezpiecznik wentylatora czy to on nie jest powodem usterki wentyla.
_________________
Jeżeli pomogłem postaw piwo
Pozdrawiam Piotr
Powrót do góry
Adrian1982

Czytelnik



Dołączył: 10 Sty 2016
Posty: 3
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubin
Posiadane auto: Fiat Siena HL 1.2 8V 75
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 10 Sty 2016, 16:28
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) układ chłodzenia- zespół objawów


Dziękuję za odpowiedź. Jedyne niepokojące objawy jakie miałem przed zagazowaniem, to ogrzewanie, które nie działało poniżej 2000rpm. Leciało chłodne powietrze.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 10 Sty 2016, 16:28
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Układ chłodzenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Układ chłodzenia


FiatDoblo

45 900

2019r.

154 252 km

śląskie

Fiat500x

64 900

2019r.

55 000 km

mazowieckie

FiatCroma

8 990

2007r.

199 430 km

pomorskie

FiatPunto

7 900

2005r.

190 172 km

łódzkie

FiatPunto Evo

19 999

2010r.

194 000 km

warmińsko-mazurskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System