Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Seicento ) SC 900 - Brak hamowania silnikiem



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Seicento ) Elektryka/Elektronika/Komunikaty.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dale65

Debiutant



Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Stilo 1.9 JTD 115KM
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 22 Lut 2017, 14:17
Temat postu:

SC 900 - Brak hamowania silnikiem


Taki problem się pojawił. Jak auto jest zimne to wiadomo, że nie odcina paliwa przy hamowaniu silnikiem i praktycznie auto nie zwalnia po puszczeniu gazu jeśli obroty są niskie. Ale jak się rozgrzeje to po puszczeniu gazu powinno być czuć dość ostre hamowanie auta, świadczące o całkowitym wyłączeniu się wtryskiwacza. Problem polega na tym, że gdy auto jest odpalone po nocy to nawet gdy się już rozgrzeje hamowania silnikiem nie ma (w sensie nie odcina paliwa i silnik ledwo co spowalnia pojazd). Jednak wystarczy zgasić auto i zapalić ponownie na przykład stojąc na światłach i hamowanie silnikiem wraca. Kiedyś chyba tak nie było z tego co pamiętam. Jest to dość wkurzające i utrudnia jazdę, bo hamowanie silnikiem na odciętym wtrysku w SC jest dość mocne w porównaniu z innymi autami i jak się z tego umiejętnie korzysta to praktycznie nie trzeba dotykać hamulca, jedynie w ostatniej fazie wyhamować auto do zera. Ale jak nagle się okazuje, że silnik nie hamuje mimo puszczenia gazu gdy się tego nie spodziewam, to znacznie psuje komfort jazdy. Oprócz tego obroty przy zmianie biegów spadają dość ospale, co jest dodatkowo wkurzające. Kwestie wzrostu spalania pomijam (w mieście wychodzi mi nawet do 1-1,5l mniej na 100km lepiej w stosunku do jazdy na luzie). Też tak macie, czy się coś sypnęło u mnie? Wydaje mi się że kiedyś tak nie było, auto po zagrzaniu zaczynało zachowywać się normalnie, teraz trzeba gasić i odpalać żeby komputer "załapał".
Powrót do góry
tuning

Auto Maniak



Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 572
Skąd jesteś (miejscowość / region): rybnik
Posiadane auto: cc900 i sc1100 honda vtr sp.2
Piwa: 32/4
Wysłany: Sro 22 Lut 2017, 22:39
Temat postu:

Re: ( Fiat Seicento ) SC 900 - Brak hamowania silnikiem


Moze na początek zwykle witam!!! Potem do zeczy pierwsze slysze ze podczas jazdy na luzie wylącza sie wtrysk niewiem z kąd masz takie teorie?? A skoro silnik wolno schodzi z obrotów to trzeba posprawdzac silniczek krokowy,map sensor przepustnica samo soe nie naprawi.
Powrót do góry
gadu-gadu
dale65

Debiutant



Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Stilo 1.9 JTD 115KM
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 23 Lut 2017, 11:24
Temat postu:

Re: ( Fiat Seicento ) SC 900 - Brak hamowania silnikiem


Jakby kolega przeczytał ze zrozumieniem to by zauważył że chodzi o odcięcie wtrysku podczas hamowania silnikiem na biegu, a nie jazdy na luzie. Trudno byłoby hamować silnikiem na luzie Smile
Powrót do góry
tuning

Auto Maniak



Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 572
Skąd jesteś (miejscowość / region): rybnik
Posiadane auto: cc900 i sc1100 honda vtr sp.2
Piwa: 32/4
Wysłany: Sob 25 Lut 2017, 16:55
Temat postu:

Re: ( Fiat Seicento ) SC 900 - Brak hamowania silnikiem


Gdyby kolega sie troche znal to by wiedzial ze jadac na biegu wtrysk i tak podaje paliwo bo inaczej samochód by zgasł a nie jechal.to tyle z podstaw mechaniki.
Powrót do góry
gadu-gadu
dale65

Debiutant



Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Stilo 1.9 JTD 115KM
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 26 Lut 2017, 02:38
Temat postu:

Re: ( Fiat Seicento ) SC 900 - Brak hamowania silnikiem


Kolego z całym szacunkiem ale nie pytałem o to czy wtrysk podaje paliwo czy nie w czasie hamowania silnikiem, bo ja to doskonale wiem. Pytałem dlaczego po odpaleniu zimnego silnika i jego rozgrzaniu się to nie następuje (dopiero po zgaszeniu i odpaleniu już ciepłego silnika), choć kiedyś tak nie było. Czujnik temperatury przekłamuje czy jakie licho? A może tak ma być?

Zauważyłem że gdy jest temperatura jest poniżej circa -5 stopni, po rozgrzaniu się silnika do temperatury roboczej nie mam odcięcia wtrysku przy hamowaniu silnikiem (auto prawie nie zwalnia). Natomiast gdy odpalam zimne auto gdy na zewnątrz jest cieplej (ostatnio sprawdzałem przy 5-10 stopniach) to gdy się silnik rozgrzeje odcięcie wtrysku zaczyna działać samoczynnie (po odpuszczeniu gazu czuć wyraźne hamowanie, które w pewnym momencie zanika, gdy obroty spadną do nieco powyżej jałowych). Dla pewności sprawdzone diodą podpiętą równolegle z wtryskiwaczem - wtrysk wciąż pracuje po odjęciu gazu, tak jak przy zimnym silniku (w normalnych warunkach dioda gaśnie). Tak ma być czy coś się pochrzaniło?
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 26 Lut 2017, 02:38
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
tuning

Auto Maniak



Dołączył: 20 Sty 2008
Posty: 572
Skąd jesteś (miejscowość / region): rybnik
Posiadane auto: cc900 i sc1100 honda vtr sp.2
Piwa: 32/4
Wysłany: Sro 01 Mar 2017, 00:24
Temat postu:

Re: ( Fiat Seicento ) SC 900 - Brak hamowania silnikiem


Przeczytaj uważnie 6 pierwszych linijek swojego ostatniego posta i pomysl co piszesz.a zreszta widze ze prucz mnie nikt ci nie chce pomóc wiec skoro nie sluchasz to i ja odpuszczam bo szkoda mego czasu.
Powrót do góry
gadu-gadu
patgaw

Czytelnik



Dołączył: 29 Lis 2016
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): warszawa
Posiadane auto: Seicento(600) 2005r
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 05 Mar 2017, 15:24
Temat postu:

Re: ( Fiat Seicento ) SC 900 - Brak hamowania silnikiem


hamowanie silnikiem to wykorzystanie oporow tarcia toczenia itd, to sa prawa fizyki tego nie ominiesz i to zawsze jest.
Jezeli auto cie nie zwalnia po puszczeniu gazu to znaczy ze paliwo dalej jest podawane. Trzeba szukac w tym problemow np przepustnica czy komputer.
Powrót do góry
dale65

Debiutant



Dołączył: 05 Sie 2015
Posty: 32
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Stilo 1.9 JTD 115KM
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 28 Mar 2017, 00:57
Temat postu:

Re: ( Fiat Seicento ) SC 900 - Brak hamowania silnikiem


No właśnie o to chodzi, że po puszczeniu gazu silnik prawie nie zwalnia auta i paliwo jest dalej podawane. Wtrysk wciąż trochę pracuje, nie zostaje całkowicie wyłączony.

W normalnych warunkach samochód zachowuje się tak:
- Bezpośrednio po odpaleniu zimnego silnika = brak odcięcia wtrysku, silnik ledwo zwalnia auto
- Gdy silnik złapie trochę temperatury = odcięcie wtrysku ma miejsce, silnik zauważalnie hamuje

Problem manifestuje się gdy odpalę zimny silnik w temperaturze otoczenia pomiędzy -5 a -10 stopni lub niższej.
Wtedy wygląda to tak:
- Bezpośrednio po odpaleniu zimnego silnika = brak odcięcia wtrysku, silnik ledwo zwalnia auto
- Gdy silnik złapie trochę temperatury = wciąż brak odcięcia wtrysku, silnik prawie nie hamuje
- Gdy osiągnięta zostanie temperatura maksymalna (włączenie wentylatora) = wciąż brak odcięcia

Wystarczy, że po rozgrzaniu zgaszę auto i odpalę, a odcięcie wtrysku i hamowanie silnikiem wróci. Jeśli odpalę po kilkudziesięciu minutach, zanim silnik całkiem ostygnie, również wszystko jest w porządku. Wydaje się, że komputer widząc temperaturę płynu poniżej granicy -5 lub -10 stopni całkowicie wyłącza hamowanie silnikiem, nie pozwalając na odcinanie wtrysku nawet gdy osiągnięta zostanie maksymalna temperatura płynu. Może niepotrzebnie roztrząsam temat, bo u innych też tak jest i to normalne? Może to ma powodować szybsze nagrzanie się silnika czy cuś? O to chciałem zapytać.
Powrót do góry
Tezet1956

Debiutant



Dołączył: 05 Cze 2009
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: cc700 '95r
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 02 Lut 2018, 14:27
Temat postu:

Re: ( Fiat Seicento ) SC 900 - Brak hamowania silnikiem


Temat trochę stary, ale jak kolega sobie wyobraża sterowanie obrotami silnika? Przy pomocy większej lub mniejszej ilości paliwa z wtryskiwacza?
Silnikiem steruje się poprzez regulacje powietrza, a paliwo dawkuje komputer według potrzeb silnika i programu to określającego. Nigdy nie wyłącza wtryskiwacza.
Hamowanie sinikiem to nic innego jak opór silnika pracującego na wolnych obrotach. Jak takiego hamowania nie ma, przy puszczonym pedale gazu, to nie znaczy nic innego jak to, ze silnik nie schodzi do poziomu obrotów jałowych. Więc w zależności od konstrukcji samochodu podejrzewać należy układ przyspieszania: przepustnica, silnik krokowy, linka gazu (potencjometr w pedale) nieszczelności układu (uszczelki w przepustnicy, zwłaszcza pod nią) węże powietrzne np. do wspomagania hamulców.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Seicento ) Elektryka/Elektronika/Komunikaty. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Seicento ) Elektryka/Elektronika/Komunikaty.


Fiat500

28 900

2015r.

157 250 km

lubelskie

FiatIdea

7 500

2004r.

188 000 km

mazowieckie

Fiat500

52 900

2019r.

32 000 km

kujawsko-pomorskie

FiatUno

7 777

1997r.

60 000 km

śląskie

FiatPanda

36 700

2015r.

220 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System