Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Albea ) Wentylator chłodnicy nie włącza się



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Albea ) Układ chlodzenia.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tint

Czytelnik



Dołączył: 13 Wrz 2019
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: Fiat Albea
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 13 Wrz 2019, 10:24
Temat postu:

Wentylator chłodnicy nie włącza się


Witam serdecznie,
Posiadam Fiata Albea 1.2 16v z 2004 r. (podstawowa wersja, bez klimy) Ostatnio na postoju, przy uruchomionym silniku, zauważyłem, że wentylator chłodnicy nie włącza się. Wskaźnik temperatury pokazywał optymalną wartość (połowa skali), lecz płyn chłodniczy zaczynał już się gotować. Pomyślałem, że wina leży po stronie czujnika i postanowiłem go wymienić (z forum dowiedziałem się, że Albea ma prawdopodobnie tylko jeden czujnik zlokalizowany blisko cewek zapłonowych). Niestety nic to nie zmieniło, a sprawdziłem to w ten sposób, że pożyczyłem od znajomego prosty interfejs diagnostyczny bluetooth, odpaliłem samochód i czekałem co się będzie działo. Program pokazał temperaturę 98 stopni, co ciekawe, na wskaźniku nadal optimum, a wentylator ani drgnął. W tym momencie wyłączyłem silnik. Zacząłem szukać przyczyny dalej. Sprawdzałem wentylator "na krótko" - jest sprawny. Przekaźnik oraz bezpiecznik wentylatora w skrzynce pod maską również są ok. Na koniec dodam, że auto nigdy nie zagotowało mi się podczas jazdy więc termostat też powinien być w porządku.
Jeżeli ktoś ma z forumowiczów miałby jeszcze jakieś wskazówki to będę bardzo wdzięczny.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Powrót do góry
piohol

Auto Maniak



Dołączył: 09 Paź 2011
Posty: 2023
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kępno, Wielkopolska
Posiadane auto: Punto Evo
Piwa: 248/2
Wysłany: Pią 13 Wrz 2019, 17:30
Temat postu:

Re: Wentylator chłodnicy nie włącza się


We fiacie albea załączeniem wentylatora steruje ECU. Posprawdzaj kabelki na połączeniach czujnik temp ECU i ecu skrzynka bezpieczników oraz wentylator przekaźnik. Nie słyszałem o awarii sterowania przez ECU wentylatorem ale może się to zdarzyć. Możesz też za pomocą kompa diagnostycznego wykonać test wentylatora i wtedy będziesz mógł ograniczysz obszar poszukiwań.
_________________
Jeżeli pomogłem postaw piwo
Pozdrawiam Piotr
Powrót do góry
Tint

Czytelnik



Dołączył: 13 Wrz 2019
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: Fiat Albea
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 30 Wrz 2019, 21:19
Temat postu:

Re: ( Fiat Albea ) Wentylator chłodnicy nie włącza się


@piohol dziękuję za wskazówki. Po małej przerwie, za Twoją radą, zaopatrzyłem się w program Multiecuscan i wykonałem test wentylatora. Test zakończył się pozytywnie (wentylator załączył się dwa razy). W tym samym programie postanowiłem sprawdzić czy wentylator załączy się na postoju. Niestety, temperatura osiągnęła 98 stopni C, a wentylator nadal się nie załączył. Analogiczną próbę wykonałem w Fiacie Seicento 1.1 MPI - tam wentylator załączył się przy 97 stopniach.
Czy oznacza to, że ECU w Albei może być uszkodzone?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Albea ) Układ chlodzenia. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Albea »

Opinie o samochodach Fiat Albea - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Albea ) Układ chlodzenia.


FiatTipo

35 300

2018r.

189 611 km

podkarpackie

FiatPunto 2012

9 800

2012r.

218 000 km

pomorskie

Fiat500L

36 000

2013r.

68 385 km

pomorskie

Fiat500x

89 800

2020r.

41 000 km

mazowieckie

FiatPanda

9 999

2005r.

242 000 km

warmińsko-mazurskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System