Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Układ chłodzenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
irman

Debiutant



Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodniopomorskie
Posiadane auto: brawa 1.2 16v 5d
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 07 Mar 2009, 00:34
Temat postu:

Wentylator chłodnicy.


Witam kolegów!
mam brawa 1.2 16v od niedawna i pojawil sie problem z wentylatorem może juz był ale mi zdarzyło sie to pierwszy raz a mianowicie po dłuższej jeżdzie silnik nagrzany do normalnej temperatury po powrocie do domu gasze silnik w garazu a tam robi się kałuza płynu chlodniczego pod zbiorniczkiem wyrównawczym Shocked płyn wylatuje korkiem syczy .Po wystygnięciu silnika dolałem 0.3 l płynu tyle wyleciało odpalam silnik wszystko ok ale grzeje go do max temperatury pracy jest ok nic sie nie dzieje załączył sie wentylator raz po chwili znowu więc gasze silnik a wraz z nim przestaje chodzić wentylator i zaczyna przybywać płynu chce wykipieć jak mleko z garnka gdy sie gotuje (oczywiśćie na zgaszonym silniku)wtym momencie odpalam silnik i odrazu włącza sie wiatrak i poziom płynu wraca do normy wystarczy jak podmucha wiatrak żeby było ok .Moje pytanie a raczej spostrzeżenie to to że wiatrak chodzi u mnie tylko wtedy gdy pracuje silnik a jak zgaszony to nie a w drugim aucie jakie posiadam wentylator potrafi sie włączyc jak silnik jest zgaszony nawet minute po zgaszeniu zwłaszcza w upalne dni i chodzi aż wystudzi chłodnice i w brawce też chyba tak powinno być więc co może być przyczyną Question czujnik temperatury czy może jakiś który reguluje prace wiatraka .Proszę posiadaczy brawki o podpowiedz jaka powinna być prawidłowa praca wiatraka jaką czy chodzi na zgaszonym silniku i co może być walnięte u mnie jesli ktoś miał podobny przypadek oczywiscie uszczelke pod głowicą wykluczam bo nie ma przedmuchów do plynu ,nie dymi oleju nie przybywa tylko ten wentylator coś nie tak Crying or Very sad
Powrót do góry
komunikator tlen - status
pkhenr

Dyskutant



Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 89
Skąd jesteś (miejscowość / region): kraków
Posiadane auto: fiat marea weekend 1,9 jtd 2001r
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 07 Mar 2009, 23:14
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


o ile pamietam to jest za schowkiem po lewej lub na wprost pzrzekaźnik który ma trzymać chwile po zgaszeniu ale Ty chyba masz tez jakiś inny problem bo to trzymanie to jest kilka lub kilkanascie sec. i nie powinno być z tego powodu prblemu z płynem i ciśnieniem w zbiorniczku .przeciez tez mozesz go potrzymac chwile .na wolnych obr. przed zgaszeniem
Powrót do góry
irman

Debiutant



Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodniopomorskie
Posiadane auto: brawa 1.2 16v 5d
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 08 Mar 2009, 10:22
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


Czesc
bylem u mechanika i niby wszystko jest ok oprócz nakrętki zbiorniczka wyrównawczego jest uszkodzona .
Powrót do góry
komunikator tlen - status
tofik68

Stały Bywalec



Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 135

Posiadane auto: Fiat, Marea ELX 1.6 16V, 1996r Opel corsa 1.4i,1993r
Piwa: 1/0
Wysłany: Nie 08 Mar 2009, 14:37
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


Hej.. Wydaje mi się że musisz mieć coś z elektryką, bo u mnie w marysi i w corsie wentylator pracuje nawet po wyłączeniu silnika, oczywiście jak jest rozgrzany, schłodzi płyn i się wyłączy. Pozdr.
Powrót do góry
irman

Debiutant



Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodniopomorskie
Posiadane auto: brawa 1.2 16v 5d
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 08 Mar 2009, 17:19
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


W seacie też tak mam że jak nagrzany to pochodzi wentylator przez chwile i sie wyłączy a ten mechanik co u niego byłem mówi że we fiacie się nie włącza wentylator po wyłączeniu silnika może on też wie tyle co ja na temat elektryki
pozdrawiam Exclamation
Powrót do góry
komunikator tlen - status
Reklama








Wysłany: Nie 08 Mar 2009, 17:19
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
adasienko

Stały Bywalec



Dołączył: 15 Paź 2008
Posty: 134
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gniezno
Posiadane auto: Brava 1,2 16V HSX + LPG, Marea Weekend 1.9JTD HSX 2000 rok, obecnie Fiat Stilo kombi Dynamic 1.6 16V+lpg 2003r i Ford Fiesta 1.3 benz 2000r.
Piwa: 9/0
Wysłany: Sob 18 Kwi 2009, 20:06
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


Witam,

w sumie to nikt nie odpowiedział na pytanie czy wiatrak w bravie powinien chodzić po wyłączeniu zapłonu czy też po przekręceniu kluczyka kończy się możliwość jego pracy.
W mojej bravie 1,2 16V z klimatyzacją wiatrak przestaje się kręcić kiedy wyłączę zapłon - silnik.
Po za tym mam jeszcze pytanie czy wentylator ma jakieś dwie prędkości obrotów? Bo u mnie się dość często włącza i stosunkowo wolno się kręci. Miałem kiedyś w Golfie III 1,9GTD wentylator co miał dwie prędkości obrotów ale tutaj nie zauważam załączenia się drugiego biegu. Może ktoś wie po ilu cyklach wolnej pracy powinien załączyć się drugi bieg (jeśli takowy jest)?
Wiemy już że w Mayśce są dwu-biegowe wentylatory a w Bravkach??

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.
Powrót do góry
gadu-gadu
soli

Debiutant



Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 25

Posiadane auto: Brava 1.4 12V
Piwa: 0/0
Wysłany: Sob 18 Kwi 2009, 23:30
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


u mnie kręci się po wyłączeniu.
Powrót do góry
mklukasz

Debiutant



Dołączył: 22 Cze 2007
Posty: 46
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łowicz
Posiadane auto: Leon 2 1.6 BSE
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 19 Kwi 2009, 07:58
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


U mnie tez się kręcił po wyłączeniu silnika. Też bym stawiał na korek, przynajmniej lepiej od tego zacząć, nie jest drogi.
_________________
Wcześniej CC , Bravo 1.4, Lantra 1.6, Lanos 1.6
Powrót do góry
Thalion

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 401
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrow Wielkopolski
Posiadane auto: Renault Vel Satis 3.5
Piwa: 10/7
Wysłany: Pon 20 Kwi 2009, 20:48
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


wentylator powinien chodzic po wylaczeniu zaplonu jesli silnik jest mocno rozgrzany. Jesli nie dziala po wylaczeniu zaplonu to o ile dobrze pamietam przekaznik jest walniety (temat poruszany na forum mozesz sprawdzic dokladnie za pomoca opcji "szukaj") a jesli chodzi o dzialanie wentylatora to sa w bravach montowane takie ktore mialy 2 biegi szybszy i wolniejszy (temat rowniez opisywany na forum opcja "szukaj")
Powrót do góry
adasienko

Stały Bywalec



Dołączył: 15 Paź 2008
Posty: 134
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gniezno
Posiadane auto: Brava 1,2 16V HSX + LPG, Marea Weekend 1.9JTD HSX 2000 rok, obecnie Fiat Stilo kombi Dynamic 1.6 16V+lpg 2003r i Ford Fiesta 1.3 benz 2000r.
Piwa: 9/0
Wysłany: Pon 20 Kwi 2009, 23:04
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


szukałem i nie mogłem nic znaleźć więc dołączyłem swój problem do kolegi tematu i to też chyba świadczy że skorzystałem z opcji szukaj.
Powrót do góry
gadu-gadu
irman

Debiutant



Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodniopomorskie
Posiadane auto: brawa 1.2 16v 5d
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 21 Kwi 2009, 22:32
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


witam ponownie kolegów
chciałbym tylko zaznaczyc że my z kolegą posiadamy brawki z silnikiem 1.2 16v i w tych modelach nie pracuje nam wentylator po zgaszeniu silnika i nie wiemy czy to normalne w tych modelach czy u nas coś walło ja narazie dałem sobie z tym spokój żaden mechanik mi nie odpowiedział i jest jak jest zapalony chodzi zgaszony nie zobaczę co będzie sie działo gdy przyjdą upały
pozdrawiam
Powrót do góry
komunikator tlen - status
adasienko

Stały Bywalec



Dołączył: 15 Paź 2008
Posty: 134
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gniezno
Posiadane auto: Brava 1,2 16V HSX + LPG, Marea Weekend 1.9JTD HSX 2000 rok, obecnie Fiat Stilo kombi Dynamic 1.6 16V+lpg 2003r i Ford Fiesta 1.3 benz 2000r.
Piwa: 9/0
Wysłany: Wto 21 Kwi 2009, 23:37
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


Hej kolega irman.
A czy masz może klimatyzację?
Ja byłem dzisiaj u zaprzyjaźnionego elektryka. I u mnie jest wentylator dwu-biegowy a drugi bieg załącza się dopiero przy temperaturze około 96 stopni. Wolne obroty są jak najbardziej poprawne gdyż częstotliwość załączania się wentylatora jest duża. Poza tym u mnie nie ma być podtrzymania pracy wentylatora i nie jest walnięty żaden przekaźnik, tranzystor itp ustrojstwa gdyż po prostu go tam nie ma i nie było w obwodzie.
Jedyne wskazanie jest takie, że jeśli wentylator jest włączony to nie należy wyłączyć silnika, gdyż wtedy ciecz ma się schłodzić a praca silnika zapewnia prawidłowy jej obieg w układzie - pomoże tutaj pompa wody w zrozumieniu.

Tak na marginesie rzadko kto stosuje zasadę że silnik powinien się uspokoić po wykonanej pracy, tzn. wyrównać ciśnienie oleju i innych pracując chwilkę na wolnych obrotach przed wyłączeniem i dotyczy to nie tylko silników Diesla ale wszystkich.


Pozdrawiam i życzę spokojnego użytkowania Bravki z wyłączającym się wentylatorem.
Powrót do góry
gadu-gadu
irman

Debiutant



Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 10
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodniopomorskie
Posiadane auto: brawa 1.2 16v 5d
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 22 Kwi 2009, 17:24
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


cześć !
dzięki za podpowiedz odnośnie wentylatora. Ja klimy nie mam i nie bede już drążył tematu wentylatora skoro ma być tak jak jest jeszcze raz dzięki Razz
Powrót do góry
komunikator tlen - status
peterM

Czytelnik



Dołączył: 19 Maj 2009
Posty: 2

Posiadane auto: marysia 1,6
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Maj 2009, 20:33
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


irman napisał:
cześć !
dzięki za podpowiedz odnośnie wentylatora. Ja klimy nie mam i nie bede już drążył tematu wentylatora skoro ma być tak jak jest jeszcze raz dzięki Razz


przepraszam ,ze sie wtrace, ale ktos tu jest w bledzie.
1. w kazdym samochodzie produkowanym po ktorymstam roku (nie pamietam dokladnie, ale byl to z serii199x) jest wbudowane zabezpiecznie, ktorego jedna z funkcji jest chlodzenie cieczy po ustaniu pracy silnika. pod warunkiem, ze sie nie ma wiatraka na wiskozie (np bmw serii 3 do 97 roku bez klimy), to wiatrak powinien chodzic az do chwili, gdy temperatura cieczy spadnie do okreslonej przez producenta (da sie to ustawic w komputerze, zazwyczaj 96 i 98, choc sa wyzsze - niektore vw).
2. jesli chodzi o korek, to masz w porzo. wlasnie jego funkcja jest wypuszczanie nadmiaru cisnienia, jesli cos jest nie tak. skoro kotluje ci sie woda/plyn, to korek powinien sie rozszczelnic.
3. po zatrzymaniu silnika drastycznie rosnie cisnienie w ukladzie chlodzenia. jesli ciecz jest rogrzahna nalezycie, to poinna byc schlodzona, inaczej rozwali jakis element ukladu (najczesciej kable z plynem). od tego wlasnie jest kortek, by jej na to nie pozwolil.
4. wiatraki dubiegowe sa montowane w modelach z klima (jesli ktos ma taki bez klimy, to a. po stluczce mu wlozyli inne bebechy; b. kupil fure zle skladana). generalnie jesli nie ma klimy, to nie powinen miec wolnego biegu. wolny bieg jest jedynie do zmniejszania cisnienia freonu przy wlaczonej klimie. polecam tescik: mroz -30, wlaczamy fure i klime. wiatrak zasuwa na wolnych oborotach? wszystko prawidlowo, jego zadaniem jest zmniejszyc cisnienie freonu, a nie temperature silnika. niestety robi to takze. taka wada furek z polaczonym ukladem chlodzenia silnika i chlodzenia ukladu klimatyzacji.
Powrót do góry
Thrain

Debiutant



Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 11

Posiadane auto: Brava 1,2 1999
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 20 Maj 2009, 15:42
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wentylator chłodnicy.


Ja mam Bravę 1,2 16V i też wentylator wyłącza się po zgaszeniu silnika. Ostatnio właśnie się zastanawiałem nad tym czy to normalne czy nie, widzę że opinie są sprzeczne... Niech wypowiedzą się inni posiadacze modelu z tym silnikiem, może to rzeczywiście normalne w tym pojeździe.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Układ chłodzenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Brava »

Opinie o samochodach Fiat Brava - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Brava ) Układ chłodzenia


FiatScudo

34 900

2009r.

306 683 km

mazowieckie

FiatFreemont

58 900

2013r.

150 000 km

mazowieckie

FiatCroma

23 700

2009r.

160 000 km

śląskie

FiatQubo

16 900

2009r.

262 000 km

kujawsko-pomorskie

FiatPanda

7 777

2004r.

164 800 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System