Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Cinquecento ) Elektronika/elektryka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Abrakadabra

Debiutant



Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 28
Skąd jesteś (miejscowość / region): południowa Polska
Posiadane auto: Cinquecento 700
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 21 Maj 2011, 12:34
Temat postu:

Padło napięcie w czasie jazdy


Problem wygląda następująco - podczas jazdy radio gra coraz ciszej (aż do całkowitego wyłączenia), aż w końcu nic nie słychać z głośników. Na desce nie świeci się ani jedna kontrolka, nie działają światła i kierunkowskazy (chociaż świeci się wygaszony zegar na środku deski - więc prąd w aucie był, ale tak jakby nie było kluczyka w stacyjce). Czując co się święci sprężam się, by dotrzeć do domu (całe szczęście, że jechałem w dzień...). Parkuję auto i gaszę silnik. Próba ponownego odpalenia auta kończy się fiaskiem. Kluczyk przekręcony do zapalenia nie reaguje, choć pracuje normalnie - nie ma luzów, nie fruwa i tak dalej. Idzie jak zawsze, ale zero reakcji po stronie auta. Po przekręceniu na start odpalają się kontrolki, nawiew, ale światło bijące z nich jest mocno "zmulone", jak gdyby w aucie było mało prądu. Światła też raczej mętne, radio gra normalnie. Zauważyłem, że po wciśnięciu przycisku od awaryjnych coś dziwnie trzeszczy pod deską, więc szybko wyłączyłem.

Szybka kontrola bezpieczników - nic nie wybiło. Klemy przy akumulatorze dociśnięte, zresztą prąd w aucie jest, ale jest go mało.

Jakieś propozycje? Znajomy elektryk telefonicznie mi powiedział, że na stówę wymiana alternatora. Co gorsza, to jedyna kontrolka, która nie działa mi w aucie (mimo, że kolega podpinał zgodnie ze schematem - albo świeciła cały czas na czerwono, albo nie świeciła wcale z zastrzeżeniem, że na mierniku było napięcie).
Powrót do góry
marek_3535
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 1041
Skąd jesteś (miejscowość / region): Dąbrowa Górnicza
Posiadane auto: Ford Fokus 1.6 diesel 2011r MODERATOR
Piwa: 43/16
Wysłany: Sob 21 Maj 2011, 12:44
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Po pierwsze,kontrolka ładowania ma świecić,po odpaleniu zgasnąć.Jeżeli nie gasła oznacza to brak ładowania.Miernik do ręki i sprawdzić ładowanie.Napięcie ładowania 14-14.5V max. Wink
Powrót do góry
Abrakadabra

Debiutant



Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 28
Skąd jesteś (miejscowość / region): południowa Polska
Posiadane auto: Cinquecento 700
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 21 Maj 2011, 12:48
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Właśnie dzwoniłem do znajomego, miernik będę miał w poniedziałek i wtedy coś podziałam. Jak już pisałem - coś nie tak z kontrolką ładowania było już o wiele wcześniej. Ostatnio wziął się za nią kolega i mimo, że na alternatorze było napięcie, kontrolka albo świeciła się cały czas (po podpięciu tego kabelka), albo nie świeci się w ogóle (po odpięciu).

Jak pech to pech Mad
Powrót do góry
jaru

Auto Maniak



Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 520
Skąd jesteś (miejscowość / region): śląskie
Posiadane auto: Renault Megane 1,6 16V 2003r.
Piwa: 23/11
Wysłany: Sob 21 Maj 2011, 16:18
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Z opisu wynika, że nie ma ładowania. Alternator do wymiany lub naprawy.

Naładuj akumulator prostownikiem - nie zarzynaj go do końca. Jak będziesz w kółko próbował odpalać auto z rozładowanym akumulatorem, to akumulator będzie się nadawał do wyrzucenia. Miałem kiedyś identyczną sytuację z moim CC.
Powrót do góry
gadu-gadu
Abrakadabra

Debiutant



Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 28
Skąd jesteś (miejscowość / region): południowa Polska
Posiadane auto: Cinquecento 700
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 21 Maj 2011, 18:07
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Tak też zrobię. Okazało się, że gdy autko postało dwie godziny, udało mi się je odpalić. Bardzo słaby prąd, włączyłem na moment wycieraczki i ledwie się wlokły. Oby tylko autko odpaliło przy mierniku, jak już ustalę na stówę, że to alternator, wtedy też wyjmę z niego akumulator i wsadzę z powrotem, gdy wejdę w posiadanie alternatora.

Dzięki za pomoc Smile
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 21 Maj 2011, 18:07
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Abrakadabra

Debiutant



Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 28
Skąd jesteś (miejscowość / region): południowa Polska
Posiadane auto: Cinquecento 700
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 22 Maj 2011, 20:33
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Pozwolę sobie podbić temat, pragnąc podzielić się wynikami wczorajszego "przeglądu".

Akumulator na zgaszonym silniku ma odpowiednie napięcie, podobnież alternator (ale tutaj nie mam pewności, nie jestem elektrykiem, a nie mam pewności, czy kolega dobrze wykonał pomiar, w sensie przykładał styki do odpowiednich miejsc alternatora). Potem zapaliłem auto i włączyłem światła mijania - parę minut wszystko było w porządku, jednak wraz z upływem czasu światło było coraz słabsze, podobnież deska rozdzielcza i wycieraczki. Na akumulatorze (na mierniku) widać spadek o co najmniej połowę, z alternatorem dokładnie to samo.

Zasadnicze pytanie - alternator czy akumulator? Znajomy obejrzał mój akumulator i mówi, że najprawdopodobniej on jest przyczyną, a nie alternator. Mówi, że wszystko wskazuje na chwilowy brak napięcia spowodowany wewnętrznymi spięciami wewnątrz akumulatora, tudzież niskim poziomem elektrolitu (co zdaje się może iść w parze). Auto da się odpalić po parogodzinnym postoju, ale po paru minutach od włączenia urządzeń prądu brak. W takim bądź razie czemu nagle poziom akumulatora spadł niemal do 0, skoro jeżdżę autkiem średnio raz na dwa-trzy dni?

A teraz kwestia akumulatora - jaki konkretnie polecilibyście do Cinquecento 700? Na co zwrócić uwagę przy kupnie? Aktualnie mam Centrę 40 Ah, ale nie jestem z niej zadowolony - to już nie pierwsze przeboje. Zresztą przeglądając internet można odnaleźć wielu niezadowolonych z tej produkcji...
Powrót do góry
archive_26
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 3200

Posiadane auto: CC 700 1997r (od nowości) oraz Opel Corsa 1,2 lpg, 2005r.
Piwa: 224/104
Wysłany: Wto 24 Maj 2011, 08:52
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Sądzę, że alternator. Jak widać z twego opisu to akumulator daje się naładować prostownikiem, to jeszcze nie jest zły. Nawet jak akumulator jest w gorszym stanie, to alternator powinien dostarczyć tyle prądu, że wszystkie urządzenia powinne chodzić, nawet z włączonymi światłami na wolnych obrotach i auto nie powinno gasnąć. Nie piszesz jakie napięcie dawał alternator po podpięciu miernika. Może wystarczy wymienić tylko regulator napięcia w alternatorze, lub same szczotki.
Powrót do góry
cent1

Auto Maniak



Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 966
Skąd jesteś (miejscowość / region): krakoff
Posiadane auto: różne
Piwa: 35/0
Wysłany: Wto 24 Maj 2011, 16:38
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


te objawy to moze byc tez kwestia słabej masy. zmierzcie napiecie miedzy masą a minusem akumukatora.
_________________
Fabrica Imitazione Automobili Tychy
Powrót do góry
Abrakadabra

Debiutant



Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 28
Skąd jesteś (miejscowość / region): południowa Polska
Posiadane auto: Cinquecento 700
Piwa: 0/1
Wysłany: Sro 01 Cze 2011, 21:51
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Po podłączeniu miernika na odpalonym silniku napięcie spadło do 8 - 8,5 V (mam nadzieję, że to volty, bo na prądzie słabo się znam) i miało tendencję malejącą. Wcześniej takie sytuacje nie miały miejsca (a też znajomy sprawdzał miernikiem, bo miałem pobór na postoju i szukaliśmy przyczyny - było nią radio podpięte bezpośrednio na akumulator).

Auto stało parę dni, tym razem nie chciało już odpalić. Aha - nie ładowałem jeszcze akumulatora prostownikiem (po tej "awarii" odpaliłem jeszcze auto minimum dwa-trzy razy bez ładowania w krótkich odstępach czasu, ale prądu szybko brakowało - wychodzi na brak ładowania), dopiero teraz jest podpięty, rano spróbuję wsadzić go do autka i zobaczymy, jaki będzie efekt. Kolega ma mi założyć zapasowy alternator, zobaczymy jak to będzie wyglądało. Oczywiście podzielę się informacjami i napiszę, czy sytuacja uległa zmianie po wymianie alternatora.

PS: powiedzcie mi, bo to ważny "szkopuł", a coś sobie uświadomiłem - pisałem wcześniej, że będąc u kolegi nie mogliśmy właściwie podpiąć kabelka od czujnika ładowania, w sensie cały czas świeciła mi na desce czerwień, a było to końcem kwietnia. Wtedy wierzyłem, że alternator ładuje, a po prostu mamy problem z podpięciem, chociaż kolega robił to zgodnie ze schematem. Od tamtej pory wyjeździłem około 70 km na światłach, radiu. Czy możliwym jest, aby już wtedy nie było ładowania i czy wyjeździłbym tyle kilometrów na światłach i radiu bez ładowania?

Aha - przy ładowaniu Centry 40Ah muszę otwierać u góry cele? Jak to zrobić? Do tej pory nie udało mi się "sforsować" górnej części akumulatora i nie mam żadnego pomysłu, jak to otworzyć.

Dziękuję za pomoc! Smile
Powrót do góry
archive_26
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 3200

Posiadane auto: CC 700 1997r (od nowości) oraz Opel Corsa 1,2 lpg, 2005r.
Piwa: 224/104
Wysłany: Sro 01 Cze 2011, 22:12
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Teraz są akumulatory bezobsługowe i nie musisz nic zdejmować do ładowania go. kiedyś były korki do odkręcania, a dzisiaj się tego nie robi. Oczywiście warto czasem tą zatyczkę zdjąć i sprawdzić stan elektrolitu, ale przeważnie go nie ubywa. A w kwestii tej kontrolki świecącej, to uważam że alternator powoli się kończył i jeszcze trochę ładował ( może nie dawał 14v a tylko 12 i jeszcze jakoś jeździłeś, a gdy siadł całkowicie to przestał ładować.
Powrót do góry
Abrakadabra

Debiutant



Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 28
Skąd jesteś (miejscowość / region): południowa Polska
Posiadane auto: Cinquecento 700
Piwa: 0/1
Wysłany: Pią 03 Cze 2011, 13:01
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Sprawa wygląda tak - po zmianie alternatora sytuacja wróciła do normy. Były lekkie problemy z ładowaniem, na odpalonym silniku było nikłe ładowanie, dopiero po dociśnięciu gazu skoczyło na 14,4v, czyli tak jak ma być (kolega mówi, że nie ma sensu podnosić obrotów w autku). Kontrolka... nadal świeci po podpięciu, chociaż jest ładowanie, więc zmuszony zostałem ją odpiąć. Nie mam pojęcia, co to może być. Pozostaje mi co jakiś czas kontrolny pomiar ładowania. Dziękuję wszystkim za rady.
Powrót do góry
jaru

Auto Maniak



Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 520
Skąd jesteś (miejscowość / region): śląskie
Posiadane auto: Renault Megane 1,6 16V 2003r.
Piwa: 23/11
Wysłany: Pią 03 Cze 2011, 13:35
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Abrakadabra napisał:
Kontrolka... nadal świeci po podpięciu, chociaż jest ładowanie, więc zmuszony zostałem ją odpiąć


To rzeczywiście dziwne, bo w CC przez żarówkę kontrolki ładowania płynie prąd wzbudzenia do alternatora, a jeśli cały czas kontrolka świeci, to teoretycznie nie powinno działać ładowanie. Przynajmniej tak było w moim CC900, ale wątpię, żeby w CC700 było inaczej. Może coś jest pokopane w instalacji i wzbudzenie jest podłączone gdzieś "na lewo". Ewentualnie jest wsadzona nieodpowiedniej mocy żaróweczka do kontrolki ładowania i żarzy się nawet przy bardzo niskim prądzie w obwodzie wzbudzenia.
Powrót do góry
gadu-gadu
cent1

Auto Maniak



Dołączył: 28 Maj 2010
Posty: 966
Skąd jesteś (miejscowość / region): krakoff
Posiadane auto: różne
Piwa: 35/0
Wysłany: Pią 03 Cze 2011, 22:02
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


mógłbyś zainwestowac w cos takiego:
http://allegro.pl/miniaturowy-wskaznik-napiecia-akumulatora-i1627015130.html
moze nie jest to precyzyjne ale lepsze niz nic.
ew. kup woltomierz w sklepie elektro np.taki:
http://allegro.pl/woltomierz-miernik-wskaznik-napiecia-20v-nowy-gw-i1642576149.html#gallery
_________________
Fabrica Imitazione Automobili Tychy
Powrót do góry
Abrakadabra

Debiutant



Dołączył: 02 Gru 2010
Posty: 28
Skąd jesteś (miejscowość / region): południowa Polska
Posiadane auto: Cinquecento 700
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 07 Cze 2011, 20:41
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


@jaru - podejrzewałbym skopaną instalację jak to ładnie nazwałeś. Kolega elektryk również rozkłada ręce, bo podpina wszystko zgodnie ze schematem. Żarówka jest bodajże 3V (nówka sztuka), ta większa, bo pamiętam, że kupiłem te małe 1,2 i nie pasowały.

@cent - czasami warto pójść po najkrótszej linii oporu Wink Pogadam z kumplem i postaram się nabyć to cacko, na pewno znajdę jakieś miejsce w kokpicie, w którym mógłbym taką małą żaróweczkę ulokować. Jeśli uporam się z tym, to podzielę się z wami wrażeniami.
Powrót do góry
jaru

Auto Maniak



Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 520
Skąd jesteś (miejscowość / region): śląskie
Posiadane auto: Renault Megane 1,6 16V 2003r.
Piwa: 23/11
Wysłany: Wto 07 Cze 2011, 22:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Cinquecento ) Padło napięcie w czasie jazdy


Z tego, co pamiętam, to w kontrolce ładowania była żarówka 12V W3W, czyli taka, jak w postojowych, tylko ciut mniejszej mocy (postojowe są W5W).

Co do obwodu wzbudzenia, to prąd biegnie przez żaróweczkę w kontrolce ładowania cienkim kabelkiem zakończonym wsuwką, podpiętą do zacisku alternatora oznaczonego "D+".

Najprostszy schemat jest taki:



Naprawdę nie ma tu jakiejś wielkiej filozofii.
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Cinquecento ) Elektronika/elektryka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Cinquecento »

Opinie o samochodach Fiat Cinquecento - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Cinquecento ) Elektronika/elektryka


Fiat500x

86 900

2020r.

41 000 km

mazowieckie

Fiat500x

59 900

2016r.

100 670 km

warmińsko-mazurskie

Fiat500

49 900

2017r.

81 830 km

kujawsko-pomorskie

FiatDoblo

21 900

2010r.

290 000 km

mazowieckie

FiatPunto

4 200

2005r.

223 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System