Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Stilo ) Jaki olej.


Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Silnik Diesel-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marek82

Auto Maniak



Dołączył: 22 Mar 2009
Posty: 793
Skąd jesteś (miejscowość / region): Będzin woj. śląskie
Posiadane auto: Stilon 2004 JTD 115 180tys
Piwa: 28/2
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 10:11
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


Maciek to samo usłyszałem od profesora wykładającego na UŚ w Katowicach z wydziału Budowa maszyn i pojazdów Mechanicznych.
Dlatego napisałem powyżej post ze sprzecznością stosowania oleju półsyntetycznego do JTD
_________________
Z poważaniem

Marek
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Maciek-156
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1573
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Giulietta 1,4TB Mair 170KM 2010
Piwa: 52/0
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 10:23
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


Ja to wykładam na Politechnice Warszawskiej...
_________________
Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
AR156 1.6TS 2000


Uploaded with ImageShack.us
Powrót do góry
adasch

Auto Maniak



Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 1794
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Stilo dynamic JTD 115 KM
Piwa: 35/7
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 12:15
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


Co do czystości olejów. Patrząc na to że opary z odmy idą do komory spalania zawsze lepszym będzie olej o wyższej klasie czystości niż o niższej.

Pozdrawiam
_________________
Stilo sprzedane w dobre ręce. Nowy użytkownik pięknie je odnowił. Oby się dobrze sprawowało, to było było naprawdę super auto!
Powrót do góry
gadu-gadu
nogger

Debiutant



Dołączył: 01 Lip 2010
Posty: 29
Skąd jesteś (miejscowość / region): maz
Posiadane auto: Stilo 1,9 MJ
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 12:29
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


No dobrze, czy w ferworze przekomarzania się może ktoś napisać co wlać do auta?
Powrót do góry
Maciek-156
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1573
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Giulietta 1,4TB Mair 170KM 2010
Piwa: 52/0
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 13:07
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


Tymasz Multijeta więc tutaj nie ma co dyskutować - pełny syntetyk 5W40 lub 0W40 z przeznaczeniem do diesla
_________________
Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
AR156 1.6TS 2000


Uploaded with ImageShack.us
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 13:07
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
J.T.

Dyskutant



Dołączył: 19 Lip 2009
Posty: 93
Skąd jesteś (miejscowość / region): Świebodzin / Lubuskie
Posiadane auto: FIAT STILO 1.9 jtd '02r
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 16:57
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


mój kolega ma multiple 1.9 jtd 105 KM i leje od kilku lat lotos 10W40 a obecnie ma przejechane 300 tyś. i zero dolewek i kłopotów. I moim zdaniem ,aż takie wnikanie szczegółowe w zawartość oleju nikt absolutnie na codzień się nie bawi tylko kupuje renomowany olej 5 lub 10W i tyle. A tutaj zapisano już tomy na temat "szlachetności olei"
Powrót do góry
adasch

Auto Maniak



Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 1794
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Stilo dynamic JTD 115 KM
Piwa: 35/7
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 17:29
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


J.T. napisał:
mój kolega ma multiple 1.9 jtd 105 KM i leje od kilku lat lotos 10W40 a obecnie ma przejechane 300 tyś. i zero dolewek i kłopotów. I moim zdaniem ,aż takie wnikanie szczegółowe w zawartość oleju nikt absolutnie na codzień się nie bawi tylko kupuje renomowany olej 5 lub 10W i tyle. A tutaj zapisano już tomy na temat "szlachetności olei"


możesz mieć racje. Silniki JTD to woły robocze, bardzo solidne żelastwo. Subaru to małe lekkie aluminiowe silniki i ogromna moc, i wtedy ma to ogromne znaczenie.

z drugiej trony motul kosztuje 150 pln za 5l więc czemu nie

Pozdrawiam
_________________
Stilo sprzedane w dobre ręce. Nowy użytkownik pięknie je odnowił. Oby się dobrze sprawowało, to było było naprawdę super auto!
Powrót do góry
gadu-gadu
jacek.d

Auto Maniak



Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 527
Skąd jesteś (miejscowość / region): W-wa
Posiadane auto: Ducato 244 2.3JTD, 2003
Piwa: 24/3
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 21:21
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


Maciek-156 napisał:
jacek.d napisał:
...Jest jeden post w sieci, pisany w Twoim stylu i podpisany "m-156", czy to Twój post ?. Bo w sprawie ciśnienia, z tego postu wynika coś przeciwnego niż tutaj piszesz.

...

Możesz pokazać różnice, bo ja wręcz widzę jednakowe zdania:
"Im niższa lepkość tym lepsza pompowalność a co za tym idzie olej szybciej dotrze do węzłów tarcia."
"Im niższa lepkość kinematyczna tym lepsza pompowalność oleju (czyli dociera on szybciej do węzłów tarcia), .."

Co do przenikania przez uszczelnienia i utrzymywania cisnienia to wszystko zależy od konstrukcji silnika i akurat silnik JTD 1,9 8v 115KM jest przystosowany do oleju syntetycznego 5W40, a ciśnienie któtre musi utrzymywać w układzie na biegu jałowym wynosi 0,1-0,15 MPa (1-2,5bara) Stosowanie oleju syntetycznego 5W40 przy turbinie ze zmienną geometria jest więcej niż zalecane.


Niedomówienia, niedopowiedzenia, celowa nadinterpretacja, ja napisałem "olej za rzadki", Ty odpisujesz podając masę właściwą, chociaż dobrze wiedziałeś o co chodzi. Dalej ja napisałem o możliwym problemie z utrzymaniem ciśnienia, Ty napisałeś że nie będzie problemu, przebiegle pisząc "podczas rozruchu" chociaż wiesz że piszemy o normalnej eksploatacji. Dalej, na tym forum "auto-świat" napisałeś że stosowanie oleju o niższej lepkości może powodować problemy z utrzymaniem właściwego ciśnienia, tutaj już na to nie zwracasz uwagi a piszesz że JTD jest przystosowany do 5W40 (z tym się zgadzam) ale problemem dotyczył 0W40. Także dobrze wiemy o co chodzi ale koniecznie chcemy postawić na swoim Very Happy .

Jeszcze raz napiszę swoje zdanie w temacie stosowania 0W40. Producent do Fiata Stilo JTD 115KM zalecił olej 10W40 lub 5W40, a warunkach zimowych poniżej -5 st.C tylko olej 5W40. Stosowanie oleju 0W40 w warunkach letnich może spowodować problem obniżonego ciśnienia smarowania na rozgrzanym silniku, szczególnie na biegu jałowym. Jeżeli do tego silnik jest po dużym przebiegu, posiada luzy, ciśnienie to może być dodatkowo obniżone poniżej wartości granicznej zapewniającej właściwe smarowanie np. rozkręconej turbosprężarki. Oczywiście ryzyko stosowania 0W40 jest trudne do określenia ale skoro producent zaleca 10W40, to jest to duża różnica w stosunku do 0W40.
_________________
Fiat Stilo 1,9JTD po wypadku,--- CZĘŚCI --- kontakt na PW
Powrót do góry
adasch

Auto Maniak



Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 1794
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Stilo dynamic JTD 115 KM
Piwa: 35/7
Wysłany: Pon 12 Lip 2010, 22:34
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


każdy xw40 przy nagrznym silniku jest tak samo lepki po to to oznaczenie 40

a te 0 w to lepkość przy 4 st 40 przy 100st.

czyli 15w40 10w40 5w40 i 0w40 przy 100st jest taki sam. Wkleiłem link więc poczytaj.
_________________
Stilo sprzedane w dobre ręce. Nowy użytkownik pięknie je odnowił. Oby się dobrze sprawowało, to było było naprawdę super auto!
Powrót do góry
gadu-gadu
Maciek-156
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1573
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Giulietta 1,4TB Mair 170KM 2010
Piwa: 52/0
Wysłany: Wto 13 Lip 2010, 10:05
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


jacek.d napisał:
..... Dalej ja napisałem o możliwym problemie z utrzymaniem ciśnienia, Ty napisałeś że nie będzie problemu, przebiegle pisząc "podczas rozruchu" chociaż wiesz że piszemy o normalnej eksploatacji. ....

Kolego jak ktoś używa określenia typu "przebiegle" do opisywania problemów technicznych to zakrawa mnie to na paranoję... W normalnej eksploatacji czyli po nagrzaniu silnika do ok. 100C wszystkie oleje oznaczone xW40 (15W40, 10W40, 5W40 i 0W40) mają taka samą lepkość kinematyczną i wynosi ona ok. 14-15cSt - więc jakich problemów się spodziewasz?????? Różnica pomiędzy nimi jest tylko podczas rozruchu na zimno (żeby nie było niedomówień w temperaturach poniżej 0C), bo róznią się właśnie lepkością w niższych temperaturach oraz granicą płynności. Chcesz sobie posprawdzać:
http://www.leszekknorps.republika.pl/oleje.html
_________________
Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
AR156 1.6TS 2000


Uploaded with ImageShack.us
Powrót do góry
jacek.d

Auto Maniak



Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 527
Skąd jesteś (miejscowość / region): W-wa
Posiadane auto: Ducato 244 2.3JTD, 2003
Piwa: 24/3
Wysłany: Wto 13 Lip 2010, 11:16
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


Maciek-156 napisał:

Kolego jak ktoś używa określenia typu "przebiegle" do opisywania problemów technicznych to zakrawa mnie to na paranoję...

Nie żadna paranoja tylko Twój sposób pisania na forum, po co odpowiadasz w poście pisząc o rozruchu kiedy nie o tym rozmawiamy. Po co piszesz o masie właściwej kiedy wiadomo że nie o tym jest temat. Złośliwość ??

Maciek-156 napisał:
W normalnej eksploatacji czyli po nagrzaniu silnika do ok. 100C wszystkie oleje oznaczone xW40 (15W40, 10W40, 5W40 i 0W40) mają taka samą lepkość kinematyczną i wynosi ona ok. 14-15cSt - więc jakich problemów się spodziewasz???

Takich jakich opisałeś w innym poście w sieci a teraz zmieniłeś zdanie ;
""Jeśli cały układ smarowania (uszczelnienia, średnica otworów magistrali,luzy pomiędzy wałem, a panewką itd.) był projektowany z myślą o oleju 15W40 lub 10W40 to stosowanie oleju o innej (niższej) lepkości bedzie skutkowało tylko zwiększonym jego zużyciem i kłopotami z ciśnieniem oleju na biegu jałowym. Wszystim którzy beztrosko modyfikują zalecenia producenta silnika mogę polecić podpięcie manometru i sprawdzenie ciśnienia na biegu luzem - silnik starszej konstrukcji po zalaniu pełnym syntetykiem będzie miał ok.0.8bara, a zalany półsyntetykiem ok.2bary. Pozostaje jeszcze kwestia grubości filmu olejowego, który przy oleju syntetycznym jest o wiele cieńszy niż przy półsyntetyku.""

Maciek-156 napisał:
Różnica pomiędzy nimi jest tylko podczas rozruchu na zimno (żeby nie było niedomówień w temperaturach poniżej 0C), bo róznią się właśnie lepkością w niższych temperaturach oraz granicą płynności.

Zgodnie z tą logiką to 0W40 będzie dobry do każdego auta nawet i starego poloneza, no bo ważne że trzyma xW40, tak ???, tylko szkoda że producenci silników nie podzielają tego zdania i zalecają konkretny przedział lepkości.
_________________
Fiat Stilo 1,9JTD po wypadku,--- CZĘŚCI --- kontakt na PW
Powrót do góry
jacek.d

Auto Maniak



Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 527
Skąd jesteś (miejscowość / region): W-wa
Posiadane auto: Ducato 244 2.3JTD, 2003
Piwa: 24/3
Wysłany: Wto 13 Lip 2010, 11:51
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


Jeszcze w temacie 0W40 i trwałości turbiny, do przeczytania na http://www.racingforum.pl/lofiversion/index.php?t7089.html

Wycinki z tematu ;
3) Auch sollte nicht unbedingt zu dünnflüssiges Motoröl verwendet werden, Öle mit 0W... neigen dazu, sich an leicht verschlissenen Wellenabdichtungen des Laders vorbeizumogeln und führen zu Ölkohle.
Nie należy również stosować zbyt "rozcieńczonego" oleju silnikowego, np. oleje z indeksem 0W ... przyczyniają się do tego, że łatwo penetrują miejsca uszczelnień wałka turbiny powodując powstawanie nagarów (zwęgleń) olejowych.


mają rację. 0W jest zbyt rzadkim olejem. Wystarczy ze minimalna ilość dostanie sie w przestrzeń roboczą kierownic i zapiecze się i qpa. Robie te sprężarki i jest tak jak piszą

moje auto jeździło cały czas na 5W50 a ja przy jakiejś wymianie ponad rok temu chciałem zrobić dobrze i zalałem 0W40... i turbo po jakiś 2-3kkm zrobiło out nie moge powiedzieć, że to przez olej ale nie mogę wykluczyć , że on "pomógł"...
teraz tylko 5W50


jest tak jak piszą
olej potem twardnieje, "kamienieje" i uszkadza wałek

_________________
Fiat Stilo 1,9JTD po wypadku,--- CZĘŚCI --- kontakt na PW
Powrót do góry
adasch

Auto Maniak



Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 1794
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Stilo dynamic JTD 115 KM
Piwa: 35/7
Wysłany: Wto 13 Lip 2010, 11:58
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


tutaj masz opis z ferrari co, jak i dlaczego

http://www.ferrarichat.com/forum/faq.php?faq=haas_articles

no z tymi kierownicami to mnie wogóle rozbawili
_________________
Stilo sprzedane w dobre ręce. Nowy użytkownik pięknie je odnowił. Oby się dobrze sprawowało, to było było naprawdę super auto!
Powrót do góry
gadu-gadu
jacek.d

Auto Maniak



Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 527
Skąd jesteś (miejscowość / region): W-wa
Posiadane auto: Ducato 244 2.3JTD, 2003
Piwa: 24/3
Wysłany: Wto 13 Lip 2010, 14:10
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


adasch napisał:
tutaj masz opis z ferrari co, jak i dlaczego

http://www.ferrarichat.com/forum/faq.php?faq=haas_articles


Artykuł ciekawy (po polsku byłby bardziej zrozumiały), autor uważa że stosowanie 0W... nie stanowi problemu w kwestii lepkości i zachowania prawidłowego filmu olejowego, a na pewno jest idealne przy niskich temperaturach (też tak uważam), autor zwraca też pewną uwagę że problem 0W... mógłby wystąpić w sytuacji przegrzania silnika, ewentualnie używania silnika w warunkach ekstremalnego obciążenia (wyścigi) połączonego z przegrzaniem. Trzeba też zwrócić uwagę że artykuł odnosi się do amerykańskich silników benzynowych o bardzo dużych pojemnościach, i nic nie wspomina o wpływie na turbosprężarkę.
_________________
Fiat Stilo 1,9JTD po wypadku,--- CZĘŚCI --- kontakt na PW
Powrót do góry
adasch

Auto Maniak



Dołączył: 25 Lip 2009
Posty: 1794
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Stilo dynamic JTD 115 KM
Piwa: 35/7
Wysłany: Wto 13 Lip 2010, 14:27
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Jaki olej.


dokładnie o silnikach ferrari ale zasada jest podobna
_________________
Stilo sprzedane w dobre ręce. Nowy użytkownik pięknie je odnowił. Oby się dobrze sprawowało, to było było naprawdę super auto!
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Silnik Diesel-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 8 z 9
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Stilo »

Opinie o samochodach Fiat Stilo - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Stilo ) Silnik Diesel-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.


FiatDoblo

29 000

2014r.

190 000 km

pomorskie

Fiat500

49 900

2017r.

81 830 km

kujawsko-pomorskie

FiatTipo

48 900

2021r.

69 000 km

mazowieckie

FiatSeicento

7 000

2000r.

70 000 km

śląskie

FiatTipo

48 900

2021r.

66 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System