Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Brava ) Kierownica wielofunkcyjna



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
beny2k

Czytelnik



Dołączył: 24 Maj 2009
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Inowrocław
Posiadane auto: Fiat Brava 1,2 (16V)
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 12 Cze 2009, 22:38
Temat postu:

Kierownica wielofunkcyjna


Witam...

Wie ktos moze czy brava/bravo miały montowane kierownice wielofunkcyjne... na allegro widnieja takie czteroramienne z opisem wlasnie miedzy innymi do tych modeli fiatow...
Co za tym idzie to czy do tego musi byc specjalny typ radia z serii fiata??

Pozdrawiam
Powrót do góry
tomekkrak

Stały Bywalec



Dołączył: 13 Sie 2008
Posty: 102
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Fiat Marea Weekend 1,9 JTD 110KM
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 12 Cze 2009, 22:47
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Kierownica wielofunkcyjna


z tego co wiem to do Bravo/brava nie montowali kierownic wielofunkcyjnych,a te czteroramienne sa z Marei i zeby miec sterowanie w kierownicy to musisz miec tez odpowiedni model radia(te podstawowe nie maja ten funkcji w sobie jak i tez nie mozna do nich podpiac zmieniarki)
Powrót do góry
beny2k

Czytelnik



Dołączył: 24 Maj 2009
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Inowrocław
Posiadane auto: Fiat Brava 1,2 (16V)
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 14 Cze 2009, 20:14
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Kierownica wielofunkcyjna


Ale z tego co rozumiem to jest to możliwe tak??
Powrót do góry
tomekkrak

Stały Bywalec



Dołączył: 13 Sie 2008
Posty: 102
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Fiat Marea Weekend 1,9 JTD 110KM
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 14 Cze 2009, 23:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Kierownica wielofunkcyjna


jesli rozstaw srob sie bedzie zgadzal to istnieje taka mozliwosc zalozenia kierownicy ale to musialbys sobie porownac ze swoja no i miec lepsze radyjko anie model podstawowy
Powrót do góry
wald0

Stały Bywalec



Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 233
Skąd jesteś (miejscowość / region): Radzymin
Posiadane auto: Fiat Brava EL 1.6 16v 1998
Piwa: 8/4
Wysłany: Sro 24 Cze 2009, 16:05
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Kierownica wielofunkcyjna


tomekkrak napisał:
jesli rozstaw srob sie bedzie zgadzal to istnieje taka mozliwosc zalozenia kierownicy ale to musialbys sobie porownac ze swoja no i miec lepsze radyjko anie model podstawowy


Jakkolwiek nigdy nie widziałem (nawet na zdjęciu) Bravy z kierownicą inną niż 3-ramienna ani Marei z kierownicą inną niż 4-ramienna, to założyłbym się, że takie kierownice są w pełni kompatybilne.
Rozstawu śrub tam chyba nie ma, bo kierownice montowane są na wielowpuście i przykręcane jedną nakrętką. Nie sądzę aby były tu różnice pomiędzy Brava a Marea.

Mnie również kusi taka przekładka, ze względu na przyciski sterowania oraz na to, że w przypadku kierownic Marei jest duży wybór kierownic obszytych skórą.

Co do sterowania radiem, wszystko jest do zrobienia. Czy z radiem fabrycznym (no, w przypadku Bravy to te lepsze), czy niefabrycznym, o ile tylko ma gniazdo sterowania, to przy zastosowaniu odpowiedniego adaptera sygnału raczej wszystko będzie działało. Część odbiorników radiowych ma to sterowanie cyfrowe a cześć (na pewno niektóre Philipsy) analogowe, wówczas taki adapter to kilka odpowiednio polutowanych rezystorów.

Problemem wg mnie jest pociągnięcie sygnału z samej kierownicy, ruchomej przecież, do nieruchomego kokpitu. Nie wiem jak jest to realizowane w Marei. Ale wyobrażam sobie, że są jakieś pierścienie i szczotki. Chyba że się mylę i jest poprowadzony kabelek, jednak takowy przy ciągłym skręcaniu i wyginaniu raczej szybko skończyłby swój żywot.
Chyba że się mylę. Sam jestem ciekawy jak to jest.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sro 24 Cze 2009, 16:05
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
wald0

Stały Bywalec



Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 233
Skąd jesteś (miejscowość / region): Radzymin
Posiadane auto: Fiat Brava EL 1.6 16v 1998
Piwa: 8/4
Wysłany: Czw 25 Cze 2009, 23:10
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Kierownica wielofunkcyjna


Temat na tyle mnie zaintrygował, że postanowiłem poeksperymentować. Narazie zainwestowałem w kierownicę multfuinkcyjną z Marei. Czekam zatem na przesyłkę i dam znać o efektach.
Element przenoszący sygnał (klakson, airbag, radio remote control) z ruchomej kierownicy do kokpitu nazywa się potocznie"taśma".
Póki co nie znalazłem żadnej specyfikacji do wejścia remote control w interesującym mnie radiu (w moim przypadku blaupunkt z wejściem mini ISO) Jednak na stronie www.piloty.pl są oferowane sprytne adaptery.
W każdym razie w najbliższym czasie dam znać o o pstępach.
Powrót do góry
saksonic

Czytelnik



Dołączył: 04 Sie 2013
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): opolskie
Posiadane auto: Fiat Brava SX, 1,6 16V,
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 04 Sie 2013, 20:54
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Kierownica wielofunkcyjna


Witam. Od dzisiaj jestem z użytkownikami Fiatów Brava. Temat poruszony przez wald0 mnie też interesuje. Mam model auta SX, 1999 r, 1,6, 16V, z automatyczną skrzynią. Moje radio w Grundig AD 182 H2. Chciałbym sterować radiem z kierownicy od Marei, nie wiem tylko czy się to da. Ciekawe jak poszło Panu wald0. Dziękuję i pozdrawam.
Powrót do góry
wald0

Stały Bywalec



Dołączył: 18 Wrz 2008
Posty: 233
Skąd jesteś (miejscowość / region): Radzymin
Posiadane auto: Fiat Brava EL 1.6 16v 1998
Piwa: 8/4
Wysłany: Pon 05 Sie 2013, 09:08
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Kierownica wielofunkcyjna


Panu Wald0 udało się z pełnym sukcesem.
Fiata już nie mam, ale patent działa.
Kierownicę z Marei przekłada się plug'n'play
Oczywiście Airbag musi być też z Marei, co więcej z Marei z kierownicą wielofunkcyją, bo airbag z kierownicy bez guzików nieco różni się kształtem.
Tak samo taśma musi być z Marei z kierownicą wielofunkcyjną.
Przełącznik zespolony może zostać z Bravy, za wyjątkiem sytuacji, kiedy Brava nie miała fabrycznie airbaga. Wtedy i ten element trzeba wymienić na 'airbagowy' - z dowolnego BBM-a (inny sposób złącza klaksonu)

Co do spięcia z radiem, to nie wiem jak fabryczne Grundigi, być może wystarczy połączyć złącze taśmy (2 piny) z radiem i zadziała - oczywiście w tych modelach odbiorników, które da się sterować.

Co do radyjek niefabrycznych (np. Alpine, JVC czy też Grundig) trzeba dołożyć aktywny adapter.
Ja taki adapter dla Blaupunkta wykonałem samodzielnie (z kilku rezystorów, kondensatorów, stabilizatora napięcia oraz mikrokontrolera ATMEL z napisanym specjalnym programem)
Punktem wyjścia jest rezystancja pomiędzy pinami jaką zmierzyłem na kierownicy Marei, mianowicie:
MUTE = 0 Ohm
VOL - = 394 Ohm
VOL + = 854 Ohm
P+ = 1676 Ohm
P- = 3140 Ohm
MODE = 7060 Ohm

więcej informacji podałem tutaj:
http://tiny.pl/hbdxc
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Brava »

Opinie o samochodach Fiat Brava - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Brava ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.


FiatBravo

19 900

2011r.

185 000 km

kujawsko-pomorskie

FiatTipo

32 900

2017r.

142 000 km

kujawsko-pomorskie

FiatPanda

19 990

2006r.

237 561 km

pomorskie

FiatPunto Evo

19 999

2010r.

194 000 km

warmińsko-mazurskie

FiatScudo

34 900

2009r.

306 683 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System