Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tomulko

Debiutant



Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Stalowa Wola
Posiadane auto: VW SHARAN 1.9 tdi 2000r.
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 05 Lip 2009, 13:23
Temat postu:

Wymiana oleju wspomagania


Witam wszystkich forumowiczów.
Problem jak w temacie, a mianowicie kilka dni temu odkręciłem zbiorniczek z olejem do wspomagania kierownicy i zauważyłem, że jest on czarny i gęsty jak przepalony olej silnikowy. W związku z tym mam pytanie, czy mogę wymienić go sam, czy konieczna jest wizyta w warsztacie? Mam przejechane ponad 133kkm i wiem, iż od nowości nie był zmieniany. Co ile tysięcy powinienem taki olej wymienić?.
I moje drugie pytanko: dotyczy pompy wodnej; czy przy każdej wymianie paska rozrządu konieczna jest też wymiana tej pompy?
Czy są jakieś objawy, że powinna być wymieniona?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Powrót do góry
gadu-gadu
archive_20

Auto Maniak



Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 13039

Posiadane auto: Scenic 1,5 dCi 2005 101 KM
Piwa: 836/1024
Wysłany: Nie 05 Lip 2009, 18:17
Temat postu:

Re: Wymiana oleju wspomagania w 1,6 16V


tomulko napisał:
Witam wszystkich forumowiczów.
Problem jak w temacie, a mianowicie kilka dni temu odkręciłem zbiorniczek z olejem do wspomagania kierownicy i zauważyłem, że jest on czarny i gęsty jak przepalony olej silnikowy. W związku z tym mam pytanie, czy mogę wymienić go sam, czy konieczna jest wizyta w warsztacie? Mam przejechane ponad 133kkm i wiem, iż od nowości nie był zmieniany. Co ile tysięcy powinienem taki olej wymienić?.

nie słyszałem, by ktokolwiek go zmieniał od nowości. zmienić możesz sam - prawdopodobnie przy maglownicy są śruby do spuszczenia. a nowy olej trzeba nalać dedykowany przez Fiata

Cytat:
I moje drugie pytanko: dotyczy pompy wodnej; czy przy każdej wymianie paska rozrządu konieczna jest też wymiana tej pompy?
Czy są jakieś objawy, że powinna być wymieniona?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.


możesz zmienić co drugą wymianę rozrządu, jak masz podejrzenia lub dla tzw. świętego spokoju
Powrót do góry
ralf_21

Debiutant



Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 40
Skąd jesteś (miejscowość / region): Górny Śląsk
Posiadane auto: Fiat Siena 1.6 16V 1998
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 05 Lip 2009, 21:27
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


Co do wymiany plynu do wspomagania kierownicy to wymien go jak najszybciej pewne jest to ze nie powinien miec takiego koloru, najprosciej bedzie jak pojedziesz do warsztatu tam za kilka zlotych mechanik dokona wymiany. Generalnie plynu sie nie wymienia co najwyzej dolewa, ale jesli nie wymieniales od nowosci to juz bedzie najwyzszy czas, producent nie podaje terminow wymiany tylko sprawdzanie poziomu co 20 tys. Polecam STP Power Steering jest go prawie litr wiec zostanie na dolewke tu mozesz zobaczyc:

http://www.autokosmetyki.pl/stp_power_steering_946_ml_plyn_do_ukladu_kierowniczego_ze_wspomaganiem,p521.html

nie jest drogi a ponoc dobry ja mam taki sam nie ma problemu.
Co do wymiany pompy wody (sam jestem przed wymiana rozrzadu) to moim zdaniem lepiej wymienic razem z paskiem koszt nowej pompy to ok 100zl ale masz pewnosc ze za kilka tys. km sie nie rozsypie i znowu potrzebny bedzie mechanik z drugiej strony jesli masz przejechane 133tys km to juz troche przecholowales z paskiem bo jesli wymieniany byl zgodnie z terminami to juz przy 120 tys. trzeba wymienic lub co 5 lat. Ponoc 16V lubi paski zrywac. Pozdrawiam
Powrót do góry
archive_20

Auto Maniak



Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 13039

Posiadane auto: Scenic 1,5 dCi 2005 101 KM
Piwa: 836/1024
Wysłany: Nie 05 Lip 2009, 22:36
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


ralf_21 napisał:
z drugiej strony jesli masz przejechane 133tys km to juz troche przecholowales z paskiem bo jesli wymieniany byl zgodnie z terminami to juz przy 120 tys. trzeba wymienic lub co 5 lat. Ponoc 16V lubi paski zrywac. Pozdrawiam

niestety, ale pasek w 1,6 to najbezpieczniej wymieniać przy 60 kkm. później to już loteria. czasami droga bardzo
Powrót do góry
jaroslawrak

Auto Maniak



Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 758
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: TIPO 1,4 T-JET 120KM Lounge
Piwa: 52/4
Wysłany: Pon 06 Lip 2009, 00:08
Temat postu:

Re: Wymiana oleju wspomagania w 1,6 16V


tomulko napisał:
Witam wszystkich forumowiczów.
Problem jak w temacie, a mianowicie kilka dni temu odkręciłem zbiorniczek z olejem do wspomagania kierownicy i zauważyłem, że jest on czarny i gęsty jak przepalony olej silnikowy. W związku z tym mam pytanie, czy mogę wymienić go sam, czy konieczna jest wizyta w warsztacie? Mam przejechane ponad 133kkm i wiem, iż od nowości nie był zmieniany. Co ile tysięcy powinienem taki olej wymienić?.
I moje drugie pytanko: dotyczy pompy wodnej; czy przy każdej wymianie paska rozrządu konieczna jest też wymiana tej pompy?
Czy są jakieś objawy, że powinna być wymieniona?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

W instrukcji obsługi nie ma mowy o wymianie oleju wspomagania do przebiegu 180tkm,a jedynie o sprawdzaniu poziomu i ewentualnym uzupełnianiu co 20tkm.Jeśli ten olej masz bardzo zanieczyszczony to powinieneś go wymienić.Należałoby chyba rozszczelnić układ poprzez poluzowanie lub całkowite wykręcenie przewodu(najniżej położonego) przy maglownicy.Korka spustowego chyba nie ma.
Fiat zaleca oczywiście swój olej Tutela GI/A,ale podaje też że można stosować inne oleje typu DEXRON II.Ja kupiłem na dolewki Lotos ATF IID za 16zł/ltr.Jest to olej do układów wspomagania i autom. skrzyń biegów właśnie typu Dexron II.
Jeśli chodzi o pompę to nie trzeba jej wymieniać z rozrządem,bo nie jest napędzana paskiem rozrządu(jak w niektórych autach)tylko paskiem napędzającym też alternator.Objawami świadczącymi o konieczności wymiany są:głośna praca(tarcie),opór przy pokręcaniu(np.ręką) lub wyciek płynu na wałku od strony koła pasowego.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 06 Lip 2009, 00:08
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
ralf_21

Debiutant



Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 40
Skąd jesteś (miejscowość / region): Górny Śląsk
Posiadane auto: Fiat Siena 1.6 16V 1998
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 06 Lip 2009, 10:12
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


mrarek napisał:

niestety, ale pasek w 1,6 to najbezpieczniej wymieniać przy 60 kkm. później to już loteria. czasami droga bardzo[/quote]

Dokladnie Kolego ale zalozylem ze byl przy 60 tys wymieniany Razz takze druga wymiana wypadalaby na 120 tys km a tu juz 133 tys. Pozdrawiam
Powrót do góry
gadgeton

Debiutant



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 36
Skąd jesteś (miejscowość / region): Żory/Śląsk
Posiadane auto: renault scenic 1.9 dci 2003r
Piwa: 0/2
Wysłany: Wto 06 Paź 2009, 16:39
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


Chcę wymienić płyn do wspomagania ponieważ wspomaganie niedomaga.Czy w tym celu wystarczy odczepić wąż najniżej położony i zlać tylko to co znajduje się w zbiorniczku?Czy trzeba jeszcze jakieś czynności wykonać?
Powrót do góry
archive_20

Auto Maniak



Dołączył: 09 Paź 2008
Posty: 13039

Posiadane auto: Scenic 1,5 dCi 2005 101 KM
Piwa: 836/1024
Wysłany: Wto 06 Paź 2009, 22:34
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


a co się dzieje temu wspomaganiu?? generalnie to chyba nie słyszałem, by ktoś ten płyn wymieniał, bo nie było takiej potrzeby.
ale jak chcesz zmienić, to tak będzie najprościej, jak piszesz. zdaje się, ze układ sam się odpowietrza
Powrót do góry
jaroslawrak

Auto Maniak



Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 758
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: TIPO 1,4 T-JET 120KM Lounge
Piwa: 52/4
Wysłany: Wto 06 Paź 2009, 23:16
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


gadgeton napisał:
Chcę wymienić płyn do wspomagania ponieważ wspomaganie niedomaga.Czy w tym celu wystarczy odczepić wąż najniżej położony i zlać tylko to co znajduje się w zbiorniczku?Czy trzeba jeszcze jakieś czynności wykonać?

W zbiorniczku znajduje się ok.1/2 (0,3-0,4l)oleju-reszta jest w przewodach,pompie i maglownicy(łącznie 0,68l).Maglownica jest w najniżej położonym punkcie układu,ale niestety nie ma korka spustowego.Aby spuścic stary olej należałoby rozszczelnić układ nisko przy maglownicy.
Możesz też kupić np.2l oleju i dokonywać częściowej wymiany- spuścić lub odessać ze zbiorniczka stary,zalać nowym,odpalić silnik,pokręcić kilkakrotnie kierownicą do oporu lewo/prawo ,aby się wymieszały(i masz 50/50%).Po drugim takim zabiegu będzie już 75% nowego i 25% starego oleju. Jeśli zrobisz tak 4-5 razy to starego oleju zostanie niewielki procent Smile
Jeden z forumowiczów pisał niedawno,że po wymianie oleju wspomaganie zaczęło działać jak nowe.
Jeśli Ci nie pomoże to przyczyną problemów może być luźny pasek na pompie,niesprawna pompa lub maglownica Sad
Powrót do góry
gadgeton

Debiutant



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 36
Skąd jesteś (miejscowość / region): Żory/Śląsk
Posiadane auto: renault scenic 1.9 dci 2003r
Piwa: 0/2
Wysłany: Wto 06 Paź 2009, 23:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


U mnie na zimnym silniku wspomaganie chodzi bardzo fajnie.Po lekkim nagrzaniu się jednostki już nie chodzi tak lekko dlatego postanowiłem wymienić płyn.Zlałem wszystko ze zbiorniczka odpinając najniżej podpięty wąż plus to co zbierało się w międzyczasie w ów wężu.Warto zaznaczyć że to co wyciekło nie przypominało nijak płynu a raczej jakiąś czarną rzygowinę.Dolewając płynu trochę przelałem ponad stan czy trzeba nadmiar odessać czy może zostać?Jutro się okarze jak chodzi po wymianie i dam znać.
Powrót do góry
jaroslawrak

Auto Maniak



Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 758
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: TIPO 1,4 T-JET 120KM Lounge
Piwa: 52/4
Wysłany: Sro 07 Paź 2009, 00:34
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


No cóż nasze bryki są coraz starsze i mają już duże przebiegi,więc różne cuda się będą działy.
Olej po rozgrzaniu podnosi się trochę do góry,ale jak niewiele przelałeś to zostaw.
Powrót do góry
gadgeton

Debiutant



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 36
Skąd jesteś (miejscowość / region): Żory/Śląsk
Posiadane auto: renault scenic 1.9 dci 2003r
Piwa: 0/2
Wysłany: Sro 07 Paź 2009, 17:15
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


Po wymianie oleju kierownica chodzi trochę lżej Very Happy Szkoda że nie znam nikogo kto ma Sienkę żeby porównać.Kolega ma stilo, ale tam kierownicą można kręcić jednym palcem (dosłownie).Nie wiecie czy duże różnice między tymi autami lub między sieną a fokusem?
Powrót do góry
Futurebreeze

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Gru 2008
Posty: 400
Skąd jesteś (miejscowość / region): Mazowiecki
Posiadane auto: Skoda Fabia 1.2 64kM Benzyna
Piwa: 17/13
Wysłany: Sro 07 Paź 2009, 18:30
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


gadgenton a co dokładnie zalałeś do tego układu wspomagania?
A wy co chłopaki polecacie zastosować?
U mnie jest już czarny ten olej ale wspomaganie chodzi raczej dobrze. Nie porównywałem u innych więc nie mam konkretnego rozeznania.
Powrót do góry
gadu-gadu
gadgeton

Debiutant



Dołączył: 01 Wrz 2009
Posty: 36
Skąd jesteś (miejscowość / region): Żory/Śląsk
Posiadane auto: renault scenic 1.9 dci 2003r
Piwa: 0/2
Wysłany: Sro 07 Paź 2009, 18:53
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


Ja wlałem STP Power Steering.Ktoś na forum polecał, więc postanowiłem zastosować.W Auchan zapłaciłem 27zł za 946ml.Do całego układu wchodzi 680ml, więc zostanie na ewentualne dolewki.Wspomaganie nie chodzi tak jak bym chciał ale lepiej niż u brata w fokusie.Więc chyba nie mam co narzekać?
Powrót do góry
jaroslawrak

Auto Maniak



Dołączył: 26 Lip 2008
Posty: 758
Skąd jesteś (miejscowość / region): Częstochowa
Posiadane auto: TIPO 1,4 T-JET 120KM Lounge
Piwa: 52/4
Wysłany: Sro 07 Paź 2009, 21:55
Temat postu:

Re: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Wymiana oleju wspomagania


U mnie kierownica chodzi lekko,ale jednym palcem się nie pokręci Smile
Futurebreze jak masz czarny olej to go wymień-zarówno orginalna Tutela GI/A jak i Lotos ATF IID który ja kupiłem na dolewki mają zabarwienie lekko różowe.Jeśli Twój olej jest czarny to oznacza,że jest już bardzo zmęczony Sad
Ewentualna konieczność wymiany pompy to jeszce Pikuś,ale maglownicy to już duży wydatek.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Palio & Fiat Siena ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.


FiatTipo

46 900

2021r.

72 000 km

mazowieckie

FiatDoblo

41 900

2015r.

85 000 km

mazowieckie

FiatSeicento

7 000

2000r.

70 000 km

śląskie

FiatPanda

34 800

2016r.

65 000 km

śląskie

FiatPunto Evo

14 990

2010r.

141 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System