Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Wnętrze nadwozia-klimatyzacja-konsola-nawiew
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DAN1

Dyskutant



Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 52
Skąd jesteś (miejscowość / region): KONIN WLKP
Posiadane auto: FIAT BRAVA 1,2 16V 2001r. wersja steel Peugot 308SW
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 17 Lip 2009, 19:26
Temat postu:

Na ile starcza klimy?


Witam na jak dlugo powiedzmy w fiacie brava powinno wystarczyc klimy? Jezdze raczej po miescie na krotkich odcinkach i byla nabijana w ASO FIAT w kwietniu na poczatku mce, ateraz juz slysze jakies syczenie.
Powrót do góry
costam000

Auto Maniak



Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 1596
Skąd jesteś (miejscowość / region): silesia ;)
Posiadane auto: C4 GP 1.6 HDI 2009 Exclusive
Piwa: 307/4
Wysłany: Pią 17 Lip 2009, 19:50
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


z klimą to nie jest tak jak np z benzyną, że pełen bak starcza Ci na x kilometrów. Jeżeli układ jest szczelny i nigdzie nie ma wycieków, to czynnik chłodzący wystarcza spokojnie na kilka lat.

Oczywiście mówi się że co roku należałoby przeprowadzić serwis klimatyzacji - odgrzybienie, wymiana filtra pp itd itp - jeżeli zauważa się spadek wydajności klimy należałoby uzupełnić czynnik chłodzący w serwisie.

W Twoim przypadku nie napisałeś dokładnie co to za syczenie jest ? Czy spadła wydajność klimy ? Nie chłodzi tak jak dawniej ?? Oczywiście musisz też wziąć pod uwagę wysoką temperaturę jaka panuje obecnie.
Może masz jakiś przewód nieszczelny ? Jedź na serwis.

A tak dla ciekawostki - w moim Clio nie uzupełniałem czynnika przez 8 lat - dopiero po 8 latach tak dla świętego spokoju pojechałem dobić - okazało się że brakuje zaledwie 20g. Po uzupełnieniu wydajność chłodzenia była taka jak wcześniej - temperatura na wylocie 4-5 stopni.
Powrót do góry
DAN1

Dyskutant



Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 52
Skąd jesteś (miejscowość / region): KONIN WLKP
Posiadane auto: FIAT BRAVA 1,2 16V 2001r. wersja steel Peugot 308SW
Piwa: 0/2
Wysłany: Pią 17 Lip 2009, 21:52
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


fakt obecnie samochody maja po 60 stopni w srodku tak sa nagrzane. Ale raczej nie odczuwam teraz roznicy miedzy powietrzem z wentylatora a klima.
Nie wiem czy to ma cos wspolnego ale rano widzialem jak cos mi sie skraplalo pod silnikiem i nie byl to plyn z chlodnicy ani olej. Rano bylo slonecznie i bez deszczu
Powrót do góry
costam000

Auto Maniak



Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 1596
Skąd jesteś (miejscowość / region): silesia ;)
Posiadane auto: C4 GP 1.6 HDI 2009 Exclusive
Piwa: 307/4
Wysłany: Pią 17 Lip 2009, 23:16
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


ale sprężarka się załącza ?? słyszysz takie 'cyk' po włączeniu klimy ? powinieneś zauważyć także chwilowe zaniżenie obrotów silnika wtedy.

rano coś się skraplało - tzn po jeździe z włączoną klimą czy samochód po nocy stał ?? jak po jeździe z włączoną klimą to normalne - skrapla się woda.

jeżeli nie odczuwasz różnicy pomiędzy powietrzem z wentylatora a klimą to raczej na pewno musisz jechać do serwisu - pewnie gdzieś jest jakaś nieszczelność i czynnik wyleciał - trzeba uszczelnić, napełnić na nowo i cieszyć się chłodkiem w samochodzie Smile
Powrót do góry
GoLL@B

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Gru 2008
Posty: 383
Skąd jesteś (miejscowość / region): Działoszyn / Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1,9 TD 100 1998 rok
Piwa: 16/3
Wysłany: Sob 18 Lip 2009, 21:34
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


Dopiszę się tutaj, gdyż widzę, że temat schodzi w kierunku problemu, który posiadam. Mianowicie zacznę od tego, że jest to mój pierwszy samochód z klimą (wcześniej nie jeździłem niczym, co by ją miało, zatem nie wiem jak to się powinno zachowywać). Po włączeniu klimy odczuwam straszne zmulenie samochodu (dużo mocniej muszę wciskać gaz i na dużo wyższe obroty wchodzić, żeby czuć moc taką jaką przed załączeniem klimy). Czy to normalne? Domyślam się, że załączenie dodatkowego czynnika jakim jest sprężarka, większe obciążenie elektryczne muszą mieć jakiś swój wpływ, ale czy to jest aż tak odczuwalne? Czy włączając klimę włączacie obieg wewnętrzny? Gdy włączę klimę razem z obiegiem, przez pewien czas słyszę dziwne stuki - tak jakby coś np. kręciło i gdzieś był stuk (chodzi o to, że regularny czas między stukami). Po pewnym czasie to ustaje. Gdy jadę bez obiegu wew. nie słyszę tego stukania. Nie testowałem jeszcze na samym obiegu wewnętrznym (bez klimy) czy też dzieje się to samo. Czy u Was też tak jest i tak powinno być?
_________________
Dzięki za wszelką pomoc.
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Sob 18 Lip 2009, 21:34
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
costam000

Auto Maniak



Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 1596
Skąd jesteś (miejscowość / region): silesia ;)
Posiadane auto: C4 GP 1.6 HDI 2009 Exclusive
Piwa: 307/4
Wysłany: Sob 18 Lip 2009, 21:42
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


GoLL@B napisał:
Po włączeniu klimy odczuwam straszne zmulenie samochodu (dużo mocniej muszę wciskać gaz i na dużo wyższe obroty wchodzić, żeby czuć moc taką jaką przed załączeniem klimy). Czy to normalne?


to normalne


GoLL@B napisał:
Czy włączając klimę włączacie obieg wewnętrzny?


najczęściej tak, szybciej schładza się wnętrze, nie pobiera gorącego powietrza z zewnątrz


GoLL@B napisał:
Gdy włączę klimę razem z obiegiem, przez pewien czas słyszę dziwne stuki - tak jakby coś np. kręciło i gdzieś był stuk (chodzi o to, że regularny czas między stukami). Po pewnym czasie to ustaje. Gdy jadę bez obiegu wew. nie słyszę tego stukania.


u mnie też zaczęło niedawno stukać - obieg wewnętrzny to jakaś klapka która musi się zamknąć jak naciśniesz guzik - pewnie działa na zasadzie jakiś trybików/zębatki i to może te zęby stukają. Ja się na razie tym nie przejmuje - jak przestanie działać to wtedy się zobaczy
Powrót do góry
GoLL@B

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Gru 2008
Posty: 383
Skąd jesteś (miejscowość / region): Działoszyn / Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1,9 TD 100 1998 rok
Piwa: 16/3
Wysłany: Nie 19 Lip 2009, 11:31
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


To jeszcze dla pewności spytam, jak Wy używacie klimy - kiedyś korzystałem tak, że włączałem na minimum, czekałem aż schłodzi i jak już się schłodziło we wnętrzu to wyłączałem (zwykle robiła się już zimna kierownica itp). No i gdy już zaczęło robić się ciepło to ponownie włączałem. Ale czy to jest optymalne? Czy mniej paliwa zużyje, gdy raz już schłodzi (przypuśćmy na te 20st) i potem cały czas ma utrzymywać taką temperaturę? Czy lepiej wyłączać i co jakiś czas włączać? (ogólnie to wtedy można trochę pojeździć niezmulonym samochodem).
_________________
Dzięki za wszelką pomoc.
Powrót do góry
gadu-gadu
costam000

Auto Maniak



Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 1596
Skąd jesteś (miejscowość / region): silesia ;)
Posiadane auto: C4 GP 1.6 HDI 2009 Exclusive
Piwa: 307/4
Wysłany: Nie 19 Lip 2009, 19:31
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


GoLL@B napisał:
To jeszcze dla pewności spytam, jak Wy używacie klimy - kiedyś korzystałem tak, że włączałem na minimum, czekałem aż schłodzi i jak już się schłodziło we wnętrzu to wyłączałem (zwykle robiła się już zimna kierownica itp). No i gdy już zaczęło robić się ciepło to ponownie włączałem. Ale czy to jest optymalne? Czy mniej paliwa zużyje, gdy raz już schłodzi (przypuśćmy na te 20st) i potem cały czas ma utrzymywać taką temperaturę? Czy lepiej wyłączać i co jakiś czas włączać? (ogólnie to wtedy można trochę pojeździć niezmulonym samochodem).


Smile bez sensu - odpowiedz sobie na pytanie czy lodówkę w domu też wyłączasz jak schłodzi żywność do danej temp ???

masz klimę manualną czy kllimatronik ? jeżeli klimatronik to ustawiasz żądaną temperaturę i już; jeżeli manualna to musisz tak sobie to poustawiać, aby temperatura wewnątrz była dla Ciebie optymalna, oczywiście na początku dajemy na minimalną temp. i max dmuchawa, w miarę upływu czasu można podnieść temperaturę i np zmniejszyć dmuchawę - ale to ustawiasz pod siebie.
Powrót do góry
GoLL@B

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Gru 2008
Posty: 383
Skąd jesteś (miejscowość / region): Działoszyn / Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1,9 TD 100 1998 rok
Piwa: 16/3
Wysłany: Nie 19 Lip 2009, 20:26
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


costam000 napisał:


Smile bez sensu - odpowiedz sobie na pytanie czy lodówkę w domu też wyłączasz jak schłodzi żywność do danej temp ???

masz klimę manualną czy kllimatronik ? jeżeli klimatronik to ustawiasz żądaną temperaturę i już; jeżeli manualna to musisz tak sobie to poustawiać, aby temperatura wewnątrz była dla Ciebie optymalna, oczywiście na początku dajemy na minimalną temp. i max dmuchawa, w miarę upływu czasu można podnieść temperaturę i np zmniejszyć dmuchawę - ale to ustawiasz pod siebie.


Twoja odpowiedź mówi, jak jest generalnie, wiadomo, że jak klima chodzi przez cały czas to temperatura jest taka, jak żądana. A jak to jest ze spalaniem, co wychodzi oszczędniej - schładzać co jakiś czas, czy jechać cały czas z włączoną?
_________________
Dzięki za wszelką pomoc.
Powrót do góry
gadu-gadu
ADAMS.72

Dyskutant



Dołączył: 03 Kwi 2008
Posty: 87
Skąd jesteś (miejscowość / region): Rybnik
Posiadane auto: Fiat Bravo 1.6 16V GT,2000 r
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 20 Lip 2009, 10:12
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


GoLL@B napisał:
Po włączeniu klimy odczuwam straszne zmulenie samochodu (dużo mocniej muszę wciskać gaz i na dużo wyższe obroty wchodzić, żeby czuć moc taką jaką przed załączeniem klimy). Czy to normalne?

costam000- odpisał
to normalne

A ja jednak twierdzę że to nienormoalne. Sprężarka może w najgorszym wypadku ci "zjeść" 2 KM . Niepowinno być żadnej mowy o zamulaniu. W fiacie 126p to byś pewnie poczuł ,ale nie u siebie. Jeżeli jednak Ci zamula autko to coś jest niewporządku.
Powrót do góry
GoLL@B

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Gru 2008
Posty: 383
Skąd jesteś (miejscowość / region): Działoszyn / Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1,9 TD 100 1998 rok
Piwa: 16/3
Wysłany: Pon 20 Lip 2009, 12:19
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


ADAMS.72 napisał:
GoLL@B napisał:
Po włączeniu klimy odczuwam straszne zmulenie samochodu (dużo mocniej muszę wciskać gaz i na dużo wyższe obroty wchodzić, żeby czuć moc taką jaką przed załączeniem klimy). Czy to normalne?

costam000- odpisał
to normalne

A ja jednak twierdzę że to nienormoalne. Sprężarka może w najgorszym wypadku ci "zjeść" 2 KM . Niepowinno być żadnej mowy o zamulaniu. W fiacie 126p to byś pewnie poczuł ,ale nie u siebie. Jeżeli jednak Ci zamula autko to coś jest niewporządku.


To znaczy jak już się rozpędzę to tak tego nie czuć, najgorzej jest na 1, 2 i trochę 3 biegu podczas rozpędzania, potem to już nie jest aż tak odczuwalne. Może jednak gdzieś z nią podjadę, żeby to obejrzeli.
_________________
Dzięki za wszelką pomoc.
Powrót do góry
gadu-gadu
orzeszek1916

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Lip 2008
Posty: 104
Skąd jesteś (miejscowość / region): Olkusz
Posiadane auto: Fiat Bravo 1,2 16V - 2000 r.
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 20 Lip 2009, 13:15
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


Niestety to jest normalnie. Klima żżera ok 10% mocy silnika. U mnie to czuc doskonale zwłaszcza w upał i na 4 wiatrak. Sprężarka się wtedy dużo namęczy Confused
_________________
Powrót do góry
gadu-gadu
GoLL@B

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 13 Gru 2008
Posty: 383
Skąd jesteś (miejscowość / region): Działoszyn / Wrocław
Posiadane auto: Fiat Bravo 1,9 TD 100 1998 rok
Piwa: 16/3
Wysłany: Pon 20 Lip 2009, 17:02
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Na ile starcza klimy?


W moim przypadku problem polega na tym, że wcześniej nie miałem samochodu z klimą, stąd też nie wiem, jak powinno być, a jak nie. Gdy jadę w 3 osoby z włączoną klimą to mam wrażenie, że samochód po prostu nie chce mi ruszyć ... Spróbuję jeszcze pojeździć z włączoną klimą kiedyś na trasie (przez cały czas). Z tego co czytałem powinna w trasie przy spokojnej jeździe dodać 0,5 max 0,7l / 100. Zobaczymy czy obciążenie nią spowodowane da podejrzewane zużycie paliwa, czy większe, bo wtedy to może świadczyć o tym, że coś jest nie tak.
_________________
Dzięki za wszelką pomoc.
Powrót do góry
gadu-gadu
piotrekg7

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Maj 2007
Posty: 106
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Fiat: Brava 1,2 / Bravo 1,9
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 20 Lip 2009, 19:04
Temat postu:

re porada


klima obciąża silnik. Jak bardzo i w jakim momencie to czuć najbardziej zależy od charakterystyki mocy i momentu silnika. Największe jest więc obciążenie przy ruszaniu. Masa auta, pasażerowie itd i klima dają takie efekty. Jeśli masz autko w którym po lewej stronie jest pokrętło z wyskalowaną co jeden stopień temperaturą 18-35 to ustaw sobie wybraną temp. np. 22 włącz sprężarkę - gwiazdką i tak sobie jeździj,i co najwyżej reguluj obiegiem wewnętrznym. Klima to automat i nawet latem przy takim ustawieniu będzie chłodziła bez załączonej sprężarki tylko wolniej. Kompresor nigdy nie pracuje ciągle więc gorzej jest gdy wyłączasz, włączasz go i zmuszasz do długiej pracy, niż będzie pracował często a krótko. Wg. mnie nie będzie różnicy w spalaniu. Ja z włączoną klimą pomykam cały rok, bo latem chłodniej, a zimą czy jesienią szybki nie parują.
Czasem się zdarzy, iż w klimie coś zaszumi, zabulgocze. Zmierz temp. nawiewu na środku w czasie max chłodzenia- pokrętło regulacji temp. na maxa w lewo do oporu, można sprawdzić na otwartym i zamkniętym obiegu powinno być nie więcej niż 7st C. Czym mniej tym lepiej dolna granica ok. 4 st. C. ale są ponoć autka co dają poniżej 4 st.C.
_________________
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Wnętrze nadwozia-klimatyzacja-konsola-nawiew Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Brava »

Opinie o samochodach Fiat Brava - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Brava ) Wnętrze nadwozia-klimatyzacja-konsola-nawiew


FiatPanda

34 800

2016r.

65 000 km

śląskie

Fiat500x

58 900

2017r.

110 000 km

wielkopolskie

FiatTipo

46 900

2021r.

72 000 km

mazowieckie

FiatSedici

23 900

2010r.

137 000 km

małopolskie

FiatPanda

44 900

2021r.

24 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System