Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Stilo ) Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Wnętrze nadwozia-klimatyzacja-konsola-nawiew
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
k3nski

Czytelnik



Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Tarnów
Posiadane auto: FIAT STILO 1.9 JTD
Piwa: 1/0
Wysłany: Wto 08 Wrz 2009, 08:57
Temat postu:

Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany


Witam
Ponieważ ostatnio w moim Fiacie STILO 2001r. JTD ( klimatronik 2 strefowy) „zaliczyłem” awarię wentylatora nadmuchu pragnę podzielić się z kolegami moimi uwagami na temat usunięcia tej usterki. Na początku mój wentylator miał następujące objawy: wentylator raz działał, raz nie i to niezależnie od panujących warunków atmosferycznych, po prostu nie było reguły, jestem jednak przekonany, że najbardziej lubił wyłączać się w upalne dni, po prostu złośliwość rzeczy martwych Smile
Wentylator usytuowany jest w przodzie tunelu po prawej stronie u góry, czyli tam gdzie pasażer ma swoją lewą stopę, i od tej strony można się do niego dostać. Nie będę opisywał wyjmowania wentylatora z gniazda tunelu ale muszę wspomnieć, że jest tam jeden trudnodostępny wkręt z łbem 6 kątnym M 5,5 ! Chciałbym osobiście poznać tego debila ( Mariano Italiano), który wymyślił ten sposób mocowania – pomysł rodem z Poronina czyli poroniony. Sam silnik wentylatora ( w moim przypadku ) był sprawny tylko płytka sterująca umieszczona przy wentylatorze „padła”. Płytka prawdopodobnie padła dlatego, że jest umieszczona w tak niefortunnym miejscu, że jest narażona na wilgoć i drobiny wody, dlatego też oryginalnie jest zalana „silikonową masą”. Oczywiście patrząc pod lupą ( 10 X ) na płytkę to zalewa jest naniesiona niedokładnie i widać wyraźnie ogniska korozji i utlenienia punktów lutowniczych. Oczywiście aby pomierzyć elementy na płytce i zlokalizować usterkę musiałem usunąć czerwona silikonową zalewę, a jest to kawał męskiej przygody Smile. W tym celu zanurzyłem płytkę kolejno aż w 3 miksturach na kilkanaście godzin, a efekt końcowy widać Smile. Na mojej płytce zlokalizowałem 2 spalone rezystory SMD. Prawdopodobnie przyczyną usterki był brak ochronnej silikonowej zalewy w tych miejscach i naniesiony w tych punktach osad ( pył) ze szczotek komutatora, który w połączeniu z wilgotnym powietrzem zmostkował kilka elementów. Również punkty lutownicze przy tych elementach były utlenione a naniesiona tam cyna przypominała kolorem raczej ciemnoszary ołów.
Płytkę sprawdziłem wpinając ją pod kostkę 4 PIN w tunelu. Dwa grubsze styki ( tzw. prądowe) na naszej płytce to zasilanie wentylatora a dwa cieńsze służą do transmisji danych ( sterowanie) wentylatora. Ponieważ na mojej płytce nie były dokładnie oznaczone wszystkie elementy a na niektórych nie dało się odczytać ich wartości kupiłem druga uszkodzoną płytkę ( na wszelki wypadek ) w myśl zasady, że z dwóch uszkodzonych może uda mi się zrobić jedną. Okazało się jednak, że druga płytka nie była potrzebna ponieważ udało się naprawić moją oryginalną. Płytkę po usunięciu usterki zamalowałem przy pomocy pędzelka gorącym woskiem, zostawiając oczywiście odsłonięte dwa radiatory. Moim zdaniem umieszczenie płytki sterowania wentylatora w tak niefortunnym miejscu świadczy naprawdę o nieuctwie i bezmyślności projektantów.
P.S. Jeśli ktoś z kolegów ma podobny przypadek to chętnie pomogę w naprawie, tym bardziej, że cena nowego wentylatora z modułem sterującym w serwisie FIATA to 700 zł.
Załączam poniżej fotki z prac.
http://krzym1.webs.com/inne/IMG_2524.JPG
http://krzym1.webs.com/inne/IMG_2526.JPG
http://krzym1.webs.com/inne/IMG_2532.JPG
Pozdrawiam
R.Kaczyński
_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
coguar

Stały Bywalec



Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 161
Skąd jesteś (miejscowość / region): Katowice
Posiadane auto: Fiat Stilo 1.9 JTD@2002
Piwa: 3/1
Wysłany: Nie 25 Paź 2009, 18:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany


czesc, mam podobny problem, w kostce ktora przychodzi do wenta mam wejscia pradowe(+12V miedzy nimi), jeden pin na ktorym nic nie ma oraz jeden na ktorym wzgledem masy zmienia sie napiecie 0-5,5V, wentylator nie pracuje.....silnik jest sprawny (wyjalem silnik i sprawdzilem podajac beposrednio +12V) czyli podejzewam tn sam problem co u ciebie, czy moglbys wyslac kilka wskazowek na priva jak sie do tego zabrac?
Powrót do góry
e2rdd23

Czytelnik



Dołączył: 08 Kwi 2009
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Koszalin
Posiadane auto: Citroen C4 picasso
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 12 Lis 2010, 11:49
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany


kolego swietna roboty tylko mam 1 pytanie jakie to roztwory uzyłes bo ja sie zaczolem bawic nozem zeby zedrzec ta zywice.

Jak mozesz to podaj nazwe tych roztworów
_________________
C4 Picasso
Powrót do góry
spik (wp kontakt)
irqus

Czytelnik



Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Cikowice/Kraków/Dąbrowa Tarnowska
Posiadane auto: Fiat Stilo 1,9 JTD 115
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 15:35
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany


Witam. Kolego k3nski mam pytanko co do tej płytki chce się za to wziąść i powiedz mi mniej więcej ta płytka jest zaraz koło wentylatora i czy niezbędne jest demontowanie silnika nawiewu? Żeby znaleźć wentylator to kręgosłup już łamałem ale tej płytki nie dorwałem a chce to zrobić bo może uda się bez kupowania nawet używki. Elektryk mi na przekaźniku zrobił obejście i mówił że nie opłaca się bawić ale jeszcze czasem działa z tą płytka tylko kupić nową a ta za droga.
Pozdrawiam
Powrót do góry
gadu-gadu
k3nski

Czytelnik



Dołączył: 11 Maj 2009
Posty: 4
Skąd jesteś (miejscowość / region): Tarnów
Posiadane auto: FIAT STILO 1.9 JTD
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 17:19
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany


Witam
Płytka jest przytwierdzona do wentylatora, trzeba demontować wentylator.
Wentylator jest " przy lewej nodze" przedniego pasażera.
_________________
Pozdrawiam
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 17:19
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
jareq08

Auto Maniak



Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 1526
Skąd jesteś (miejscowość / region): swiętokrzyskie
Posiadane auto: panda, stilo, bravo, 500X-same diesle
Piwa: 97/3
Wysłany: Pon 12 Wrz 2011, 21:29
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany


Koledzy ,ten problem z kluczem 5.5 , rozwiazecie kupujac zestaw mininasadek calowych(ten złosliwy to 13/28 cala, bodajze.) Tych mininasadek jest pelno w marketach, tylko kupujcie w calach. W firmie mam maszyny na srubach calowych(oj mam ja z nimi LOS!) Confused Wink
_________________
Nie ma jak fiat, ciagle jest ...robota!
Powrót do góry
dexterlog

Czytelnik



Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 7
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdańsk
Posiadane auto: Fiat Stilo 1.9 JTD 115KM
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 08 Mar 2012, 16:27
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany


błagam
jak odkręcić ten wentylator żadem klucz nie pasuje
dwie najłatwiejsze odkręciłem kombinerkami ale reszty nie daje rady
skończyły mi się włosy do wyrywania
Powrót do góry
Desmond

Czytelnik



Dołączył: 05 Paź 2008
Posty: 4


Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 09 Mar 2012, 00:51
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany


Trafiłeś kolego "czasowo" w problem, bo mam podobne objawy. Chciałem tylko zapytać czy "wariacjom" wiatraka towarzyszyły wariacje klimatyzacji
tzn. działa kiedy chce.
I jeszcze jedno pytanie czym wytrawiłeś to czerwone chu..two?
Dziękuję i pozdrawiam
Powrót do góry
olob

Debiutant



Dołączył: 06 Mar 2010
Posty: 28
Skąd jesteś (miejscowość / region): lubin
Posiadane auto: stilojtd 80KM 3d 2002 Rok
Piwa: 0/2
Wysłany: Sob 15 Wrz 2012, 20:32
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Problem wentyaltora nadmuchu - rozwiązany


Witam.Może mi ktoś podpowiedzieć jaki bezpiecznik zabezpiecza nawiew powietrza do auta.Wcieło mi gdzies książkę.Dzięki.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Wnętrze nadwozia-klimatyzacja-konsola-nawiew Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Stilo »

Opinie o samochodach Fiat Stilo - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Stilo ) Wnętrze nadwozia-klimatyzacja-konsola-nawiew


FiatTipo

37 900

2016r.

190 000 km

śląskie

Fiat500x

59 900

2016r.

100 670 km

warmińsko-mazurskie

FiatTipo

49 900

2021r.

69 000 km

mazowieckie

FiatTipo

46 900

2021r.

72 000 km

mazowieckie

FiatDoblo

17 900

2010r.

236 914 km

łódzkie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System