Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Uno ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Troll40

Czytelnik



Dołączył: 29 Sie 2007
Posty: 3


Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 30 Sie 2007, 00:05
Temat postu:

Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


Problem teoretycznie żaden, bo wielu by mi zapewne odpowiedziało po prostu - jak silnik zaczyna głośniej wyć to trzeba mu podwyższyć bieg a jak siędłąwi to zejść na niższy, lecz chętnie poznałbym jakiś wyznaczony kanon, zakres prędkości w przedziale którychn nalezy jechać na danym biegu, przy spadku prędkości jakie wartości wymagają zmiany biegu i podobnie przy wzroście. Nie mówię tu oczywiście o jeździe pod górkę etc, móimy o statystycznej drodze, jakby to ująć - odpowiedniku gazu doskonałego w fizyce Wink

z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam!
Powrót do góry
piotrlasso

Auto Maniak



Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 892
Skąd jesteś (miejscowość / region): krakow

Piwa: 3/1
Wysłany: Czw 30 Sie 2007, 15:37
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


na zegarach masz znaczniki
ogólnie to tak jeździ się do 4-4.5 tyś obrów i zmiana ale to trzeba wyczuć jak będziesz patrzeć na prędkość to skupisz się na tym i nie będziesz myśleć podczas jazdy a to może się skończyć źle
no i oczywiście tak się jeździ autem wolno ssącym 8 zaworów bo 12 i 16 zaworowymi jeździ się utrzymująć powyżej 4 tyś do 7 tyś obrotów
_________________
piotr
Powrót do góry
Troll40

Czytelnik



Dołączył: 29 Sie 2007
Posty: 3


Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 31 Sie 2007, 00:07
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


khem, "obrażasz" mnie sugerując że skupię się na prędkościomierzu zapominając o patrzeniu na drogę... jednak po coś on jest więc szybkie zerknięcie mi wystarczy i niebezpieczeństwa nie stworzę Wink

z tymi obrotami jest jeden malutki problem - moje pocieszne stare wręcz można rzec poczciwe uno nie posiada wskaźnika obrotów :-p
Powrót do góry
thomecheck1986

Debiutant



Dołączył: 22 Lip 2007
Posty: 29
Skąd jesteś (miejscowość / region): Chrzanów

Piwa: 2/0
Wysłany: Pią 31 Sie 2007, 14:21
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


Sprawdzało mi się to w moim byłym CC, sprawdza się teraz w Sienie 1.2 no i gdy uczyłem się jeździć na Fiacie Uno też się sprawdzało. Myślę, że rozwiązanie jest ekonomiczne i przyjazne dla silnika, nie ma przy nim deficytów mocy na wyższych biegach i autka płynnie, cicho i ładnie mi się w ten sposób rozpędzały. Po prostu należy zmieniać biegi co 20 km/h: 1 bieg do 20 km/h, 2 bieg do 40 km/h itd. Długi czas jeździłem w taki "szkolny" sposób i przyznam, że gdy zacząłem bardziej używać pedału przyspieszenia, mniej dbając o te granice dość dużo wzrosło spalanie, gdy jeździ się tak jak napisałem powinno się trochę zaoszczędzić. Także uważam, że dla naszych Fiatów jest to dobre rozwiązanie, oczywiście dla niewprawnego kierowcy jest to na początku o tyle kłopotliwe, że musi trochę zwracać uwagę na zegary, ale kierowcy z doświadczeniem bez problemu wyczują ten moment zmiany biegu. Taka jest moja opinia w tej kwestii. BTW w instrukcji do samochodu na pewno masz zakres maksymalnych prędkości dla danego biegu, ale dobijanie do nich jest wg mnie niezdrowe.
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Troll40

Czytelnik



Dołączył: 29 Sie 2007
Posty: 3


Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 31 Sie 2007, 16:57
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


Dziękuję za jakąś konkretną odpowiedź, mam jeszcze pytanie: redukcja po prostu identyczna w porządku odwrotnym? Tzn przy tych samych proigach prędkości aby silnikowi było z tym miło ?
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pią 31 Sie 2007, 16:57
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
thomecheck1986

Debiutant



Dołączył: 22 Lip 2007
Posty: 29
Skąd jesteś (miejscowość / region): Chrzanów

Piwa: 2/0
Wysłany: Pią 31 Sie 2007, 17:21
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


Tu są schody, bo o ile trójka chętnie przejmie pracę po dwójce przy prędkości 40 km/h, to w sytuacji odwrotnej dwójka nie jest tak skora do pracy i silnik zacznie wyć, co nie jest przyjemne dla ucha kierowcy. Także tu jeśli koniecznie chcesz redukować biegi po kolei, to myśle, że lepiej pozwolić samochodowi zwolnić na wyższym biegu do mniejszej prędkości np na trójce zamiast przy 40 km/h przerzucić przy 30 km/h, to nie zaszkodzi, a silnik zachowa się ciszej, bo należy pamiętać, że jeśli redukujesz biegi, to chcesz zwolnić, czyli nie naciskasz pedału przyspieszenia, a dwójka bez gazu przy tej prędkości nieładnie się dusi im wolniej tym mniejszy szok będzie to dla silnika Smile Ja staram się załatwiać sprawę inaczej, wrzucam luz przed skrzyżowaniem, o ile nie jadę z górki - samochód wtedy sam wytraci trochę prędkości dzięki oporom toczenia, a resztę załatwiają hamulce. Redukcję biegów, a właściwie hamowanie silnikiem stosuję przy jeździe po górach, bo tam jest to niezbędne, ale w tej sytuacji nie obowiązują żadne tego typu zasady, bo wiadomo, że najlepiej wtedy jechać na biegu, który nie pozwoli rozpędzić samochodu do dużych prędkości (czyli niskiego, na którym silnik ma wysoką moc). Zwykle zjeżdżałem CC na dwójkach i trójkach, ale na ostrych zjazdach prędkości na tych biegach dochodziły do kosmicznych wartości, czasem bywało, że dwójka zbliżała się do 60 km/h a to już niezdrowo. Dlatego tam gdzie to możliwe polecam inne rozwiązanie na wytracenie prędkości. W kontrolowany sposób można pozwolić samochodowi trochę się rozpędzić i nie hamując, ani nie wrzucając biegu pozwolić mu wytracić prędkość podczas wjeżdżania na kolejną górę (jadąc z Zakopca do Krakowa kilka razy wytraciłem w ten sposób prędkość od 110 do 50 Smile ) Sądzę, że to zdrowsze i dla silnika i dla ludzi w samochodzie, a jeśli tylko warunki na to pozwolą i droga nie jest zatłoczona to i przyjemność z takiej jazdy spora.
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
buhert

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 125
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jarosław

Piwa: 2/0
Wysłany: Pią 31 Sie 2007, 20:25
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


1 bieg do 25km/h
2 bieg do 50km/h
3 bieg przy 75km/h
4 bieg przy 90km/h
_________________
Fiat 125p rządzi
Powrót do góry
czterosuw

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 02 Kwi 2007
Posty: 360
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska Polnocna

Piwa: 1/0
Wysłany: Nie 02 Wrz 2007, 18:29
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


Obecnie sa modne kursy doskonalace dla niedoswiadczonych kierowcow.
Powrót do góry
marceel1

Czytelnik



Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Radom

Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 01 Paź 2007, 16:00
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


tez mam UNO bez obrotomierza. Ja jezdze:

1 - 20km/h
2 - 40km/h
3 - 60km/h
4 - 80km/h
5 - 90-100km/h

+/- 10km/h na kazdym biegu Smile
_________________
koko dzambo i do przodu to moje motto
Powrót do góry
gadu-gadu
szczedl

Stały Bywalec



Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 122
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bydgoszcz
Posiadane auto: Fiat uno 1.4
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 25 Paź 2007, 21:15
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


Ja zmieniam tak jak samochod tego potrzebuje,nie ma reguły bo np.jesli auto jedzie pod gorke to wiadomo ze przytrzymamy je na 4 a nie bedziemy dusic na 5 ale zazwyczaj przy prostej drodze to wyglada tak:

1 bieg- do 20 km/h
2 bieg- do 40 km/h
3 bieg- do 60 km/h
4 bieg- do 75-80 km/h
5 bieg- pow 80
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status
buhert

Stały Bywalec



Dołączył: 16 Sie 2007
Posty: 125
Skąd jesteś (miejscowość / region): Jarosław

Piwa: 2/0
Wysłany: Sob 10 Lis 2007, 22:55
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


I takie są najlepsze prędkości Cool

FABRYCZNE DLA UNO 899cm (MAX)

1 bieg - 38km/h
2 bieg - 72km/h
3 bieg - 111km/h
4 bieg - 137km/h
5 bieg - 135km/h

Odpisane z książki serwisowej
_________________
Fiat 125p rządzi
Powrót do góry
serkowskiego

Debiutant



Dołączył: 12 Cze 2009
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Fiat Uno 1.0 Fire '97
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 12 Cze 2009, 21:07
Temat postu:

Re: ( Fiat Uno ) Przy jakich prędkościach zmieniać biegi?


no ja jezdze tak
1 -40
2- 60
3- 100
4- <150 [moj max w 1.0 fire]
5- ? tylko na trase ladnmie sobie smigac 100-130
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Uno ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Uno »

Opinie o samochodach Fiat Uno - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Uno ) Silnik iskrowy-układ zapłonowy-układ zasilania-układ napędowy i wydechowy.


FiatFreemont

58 900

2013r.

150 000 km

mazowieckie

Fiat500

29 777

2013r.

86 000 km

pomorskie

Fiat500

52 900

2019r.

32 000 km

kujawsko-pomorskie

FiatTipo

37 900

2016r.

190 000 km

śląskie

FiatBravo

19 900

2011r.

185 000 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System