Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Marea ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gugu2000

Dyskutant



Dołączył: 25 Mar 2008
Posty: 53
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: FIAT MAREA Weekend 1.6 16V ELX 97r.
Piwa: 0/2
Wysłany: Nie 21 Lut 2010, 19:39
Temat postu:

Wymiana szczęk hamulcowych


Szanowni ma uprzejme zapytanie czy ktoś z was wymienial sam szczęki w swojej Maryśce i w miarę krótko mnie poinstruował co w jakiej kolejnosci, bo napotakałem pewien opór,
tzn. odkreciłem koło i dwie szpilki, próbowałem zsunać pokrywę bębna ale jest odczucie tak jak by coś ja trzymało sama obraca sie luźno na ośce i daję sie odchylać odsuwac na około 5mm ale sprężynuje, zastanawiam sie czy nie przypadkiem szczęka? może jest jakiś ran wyżłobiony i dlatego?
pytam bo dobrze hamujące auto przestało w zasadzie z dnia na dzień dobrze hamowaćbyło odczucie jakby pedal był mięki w trakcie hamowania i brał na samym końcu dopiero a droga hamowania znacznie się wydłuzyła nawet ABS przestał się załanczać w momencie wciśniecia pedalu w podłogę, wymieniłem płyn hamulcowy bo pewnie ze 3 lata był nie ruszany i odpowietrzyłem cały układ i troche sie poprawiło pedal hamulca twardy jak skala od poczatku czuć hamowanie ale to też nie to co było przez ostatnie 2 lata, klocki z przodu wymieniłem około 30tys temu więc są jeszcze raczej ok, podejrzewam szczęki lub szczęki i bębny bo jestem 2 właścicielem i sam nie zagladałem a poprzedni właściciel też niewiadomo kiedy to robił,
proszę o sugestie pomoc
z góry dziękuje za wszystkie konstruktywne podpowiedzi i pozdrawiam
auto Marea Weekend 97r 1.6 16v
Powrót do góry
omega1980

Stały Bywalec



Dołączył: 07 Lut 2010
Posty: 180
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa-Ochota
Posiadane auto: Fiat CC
Piwa: 3/2
Wysłany: Nie 21 Lut 2010, 20:48
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


Młotek i przecinak...
Serio mówię....
Musisz wbic się między bęben a tarczę i siłą zdjąć bęben... Powód taki, że wyrobiony masz już sam bębem, powstał rant na jego wewnętrznym końcu, który wadzi o resztkę szczęk...
Powrót do góry
gori

Auto Maniak



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1199
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: seat alhambra 1,9 tdi 115KM 2003r......fiat punto I benzyna 99r
Piwa: 87/2
Wysłany: Nie 21 Lut 2010, 21:02
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


kolego jak w każdym naszym autku..(a w wielu modelach już się zajmowałem wymianą szczęk)...niestety ja nie mam takiego wózka jak ty...na tylnej szczęce jest mechanizm samoregulatora..nie rób niczego na siłę...trzeba będzie wziąść latarkę z ostrym światełkiem i przez otwór w śrubie oblukać i potem wkrętakiem poluzować samoregulator...wtedy szczęki zjadą się do środka i bęben sam ci zejdzie bez kłopotów..,a masz już może kupione nowe szczęki....jeśli tak to oblukaj na nowych szczękach,gdzie tam jest samoregulator,będziesz wiedział gdzie naciskac przez dziurę...pozdro.... Rolling Eyes
_________________
pomoc na forum,
mile widziana
i bardzo wskazana Smile
Powrót do góry
kamilsitek1983

Dyskutant



Dołączył: 04 Gru 2009
Posty: 60
Skąd jesteś (miejscowość / region): sanok
Posiadane auto: Marea kombi 1.6 16V ELX
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 21 Lut 2010, 21:30
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


kolega OMEGA 1980 dobrze radzi,ala młotek i przecinak!!trzeba podważyć beben z jednej strony i naprzeciw i targać aż zejdzie!A żeby było łatwiej odkreć odpowietrznik i wtedy ruszaj bebnem,łatwiej zejdzie!!!Przez żadne dziurki nic nie zobaczysz(np.gdzie jest samoregulator!!)
Powrót do góry
gori

Auto Maniak



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1199
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: seat alhambra 1,9 tdi 115KM 2003r......fiat punto I benzyna 99r
Piwa: 87/2
Wysłany: Nie 21 Lut 2010, 21:44
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


do niczego nie namawiam..dzielę się swoją wiedzą....mnie się udaje przez otwór po śrubie luzować samoregulatory w naprawianych autkach,również ten sposób jest podawany w wielu poradnikach naprawczych,przy różnych markach samochodów..ale oczywiście decyzja jak to się zrobi,należy tylko i wyłącznie od naprawiającego..w końcu to jego wózek i jak to zrobi to jego sprawa... Rolling Eyes
_________________
pomoc na forum,
mile widziana
i bardzo wskazana Smile
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 21 Lut 2010, 21:44
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
kamilsitek1983

Dyskutant



Dołączył: 04 Gru 2009
Posty: 60
Skąd jesteś (miejscowość / region): sanok
Posiadane auto: Marea kombi 1.6 16V ELX
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 21 Lut 2010, 21:50
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


GORI,jasne jasne!!niemam nic do Ciebie!!Każdy sposób jest dobry,oby tylko ściagnać te bebny!!!Napewno kolega ranty ma nie małe,ze ma taki problem!!
Powrót do góry
kamilsitek1983

Dyskutant



Dołączył: 04 Gru 2009
Posty: 60
Skąd jesteś (miejscowość / region): sanok
Posiadane auto: Marea kombi 1.6 16V ELX
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 22 Lut 2010, 00:15
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


dobra instrukcja!!!!!!!!!!zobaczymy z czyjej kolega skorzysta!!!
Powrót do góry
gori

Auto Maniak



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1199
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: seat alhambra 1,9 tdi 115KM 2003r......fiat punto I benzyna 99r
Piwa: 87/2
Wysłany: Pon 22 Lut 2010, 00:26
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


kolego gugu,jak naprawisz sprzęta to daj znać jak ci poszło i z czego skorzystałeś......a przy okazji po naprawie zamknie się posta.... Rolling Eyes
_________________
pomoc na forum,
mile widziana
i bardzo wskazana Smile
Powrót do góry
marcik9

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 300
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Marea Weekend ELX 1.8 16V'2000
Piwa: 28/1
Wysłany: Pon 22 Lut 2010, 00:40
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


Z mojego doświadczenia do wymiany szczęk z tyłu potrzebny jest młotek,a raczej kawał ciężkiego młota i tępy przecinak (popieram kamilsitek1983).
Nie rozumiem Siwego co by mu dało poluzowanie na maxa linki ręcznego.Wiadomo że nie wymienia się szczęk i ściąga bębny przy zaciągniętym ręcznym.
Szczęki są rozparte w bębnie,a ogranicza je cylinderek ham.By zluzować rozparcie szczęk trzeba albo pokręcić palcem rozpieracza (tylko jak się do niego dostać?),albo ścisnąć tłoczki cylinderka.
Jeśli bęben nie chce zejść to prawdopodobnie zrobił się rant wewnątrz i dlatego nie chce się zsunąć.
Ja walę młotem i schodzi.Co najwyżej okładzina ze starej sczęki odpada,ale to i tak sie wymienia.Oczywiście trzeba obstukiwać z wyczuciem po całym obwodzie bębna.
Powrót do góry
omega1980

Stały Bywalec



Dołączył: 07 Lut 2010
Posty: 180
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa-Ochota
Posiadane auto: Fiat CC
Piwa: 3/2
Wysłany: Pon 22 Lut 2010, 12:47
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


tak się składa, że jutro sam będę stał przed tym problemem, bo zamówione klocki i szczęki przyszły przed chwilą... Jutro z rana, zobaczymy...
ale z tego co pamiętam z czasów fiata 126p( a tutaj bębny i szczęki niczym się nie różnią) to przecinak i 2 śrubokręty długie płaskie będą potrzebne...
Druga sprawa, samoregulator jest bardzo, bardzo ciężko ścicnąć przez tą dzirkę w tarczy... oraz całkowicie bezsensu jest manipulowanie nim. Samoregulator jest po to, by szczęka nie waliła w tarcze... Za odciąganie szczęk od bębna (powierzchni ciernej) są sprężynki (dwie) umieszczone pomiędzy szczękami (jedna nad, druga pod cylinderkiem)
Jutro zamieszczę fotki krok po kroku, a z tego co wiem, to ostatni raz szczęki na tyle u Mnie zmieniano 2 lata temu, więc... będzie trochę roboty...
a co do h. ręcznego, to, nie zawsze to się sprawdza... U Mnie cały ręczny jest zapieczony i z tego co już odczułem (trzyma na tyle) (auto mam od 3tygodni) dlatego, kupiłem też i zestaw naprawczy ręcznego...
Na sworzniu jak skoroduje to tak już zostaje i luzowanie nie pomaga...
Powrót do góry
gori

Auto Maniak



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 1199
Skąd jesteś (miejscowość / region): małopolska
Posiadane auto: seat alhambra 1,9 tdi 115KM 2003r......fiat punto I benzyna 99r
Piwa: 87/2
Wysłany: Pon 22 Lut 2010, 16:44
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


koelgo omega1980,jesteś w ciężkim błędzie,moje pytanie jest takie w ilu wózkach już robiłeś takie wymiany i naprawy..skoro podajesz jakiś historyczny zestaw z f126p? (samoregulator jest po to żeby utrzymywać skok szczęki w odpowiednim dystansie od bębna..ani nie za daleko..bo nie będzie hamowania...ani nie za blisko bo by tarło cały czas o bęben i po to on jest...),tak się akurat złożyło,że na przełomie stycznia i lutego wymieniałem komplet szczęk w : fiat uno....vw polo i fiat punto....nie porównuj samoregulatorów z f126 p,gdzie żeby je ścisnąć to trzeba było zdemontować bęben,a potem dwoma breszkami zawantować o osłone i ściskać napierac na szczęki..tam wogóle był inny mechanizm samoregulacji polegający na przesuwaniu się punktu zaczepu środka szczęki względem niej samej..w nowoczesnych autach nie ma takich wynalazków i jest to dużo prostsze...na czym polega samoregulacja..to sobie dokładnie oblukaj to na swoim zestawie.widzę że wogóle nie korzystałeś z tego bodrodziejstwa,żeby sobie pomóc przy pracy.(w chwili zluzowania samoregulatora,sprężyny szczęk ściągają szczęki do środka,chyba jest to logiczne....? i wtedy można spkojnie ściągnąć bęben...!!!)..koniec mojego radzenia w tej sprawie...luzowanie samoregulatora to podstawa przy wymianie szczęk,ale radź sobie jak uważasz i jak umiesz...to są wasze wózki i wasze sprawy..kolego siwy 45 luzowanie linki hamulca ręcznego przydaje się przy demontażu końcówki linki z zaczepu przy szczęce.....pozdro Rolling Eyes
_________________
pomoc na forum,
mile widziana
i bardzo wskazana Smile
Powrót do góry
lsc

Debiutant



Dołączył: 03 Kwi 2009
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): Libiąż/Rzeszów
Posiadane auto: Fiat marea weekend 1,9 JTD,105 KM, 2000 r.
Piwa: 1/1
Wysłany: Pon 22 Lut 2010, 18:14
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


nikt widze nie pomyslał po co są otwory po szpilkach, bądz przeoczyłem to w ktryms poscie... otoz po sciagnieciu szpilek wkrecic wystarczy w te same otwory sóby o nieco innym gwincie większym podajze niewiele i innym skoku i wkrecajac je beben stopniowo równo z kazdej strony bedzie schodził,,, kolejnie jak juz pisal ktos poluzowac samoregulator i sprezyny sciagną szczeki... ja osobiscie mialem problem z zalozeniem spowrotem sprezyny by obie szczeki sie sciskaly lecz rozwiązalem ten problem sciskaczem... scisnąłem szczeki na maxa by przy ciagnieciu sprezyny zadna sie nie oddalała To to pomoglo...
jesli masz rowek w bebnach nie dawaj do walcowania ponownego nie oplaca sie, kup nowe...

pozdro 600
Powrót do góry
gadu-gadu komunikator tlen - status
qolejowy

Stały Bywalec



Dołączył: 29 Cze 2009
Posty: 242
Skąd jesteś (miejscowość / region): warmińsko-mazurskie
Posiadane auto: Marea Wekend 1.9 TD 75
Piwa: 12/0
Wysłany: Pon 22 Lut 2010, 21:36
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


Ha, ha, ha, Panowie jaki młotek i przecinak ??
tak jak pisał kolega "lsc" Zdejmujemy koło, wykręcamy z bębna te dwie cienkie szpilki i w te otwory wkręcamy śruby M-10. Wkręcane śruby opierają się o piastę i bęben bardzo ładnie się wysuwa.

gori napisał:
kolego jak w każdym naszym autku..(a w wielu modelach już się zajmowałem wymianą szczęk)...niestety ja nie mam takiego wózka jak ty...na tylnej szczęce jest mechanizm samoregulatora..nie rób niczego na siłę...trzeba będzie wziąść latarkę z ostrym światełkiem i przez otwór w śrubie oblukać i potem wkrętakiem poluzować samoregulator...wtedy szczęki zjadą się do środka i bęben sam ci zejdzie bez kłopotów..,a masz już może kupione nowe szczęki....jeśli tak to oblukaj na nowych szczękach,gdzie tam jest samoregulator,będziesz wiedział gdzie naciskac przez dziurę...pozdro.... Rolling Eyes


Kolego "gori" tu regulacją położenia szczęk steruje wykręcająca się śruba sterowana mechanizmem zapadkowym który obraca specjalnie nafrezowaną nakrętkę i on nie pozwala nakrętce się cofnąć, więc próba cofnięcia po omacku i wkrętakiem bez odgięcia zapadki najprawdopodobniej skończy się uszkodzeniem samej zapadki lub frezów nakrętki.

Samoregulator znajduje się tuż pod tłoczkiem hamulcowym, i nie znajdziesz tam żadnych otworów przez które można by taką operację przeprowadzić.
Powrót do góry
marcik9

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 07 Sty 2009
Posty: 300
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Marea Weekend ELX 1.8 16V'2000
Piwa: 28/1
Wysłany: Wto 23 Lut 2010, 00:17
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


... i najlepiej jeszcze jakby sie otwór w bębnie mijał z otworem w piaście.
(czyli obrócimy bębnem gdy piasta stoi w miejscu)
A co kiedy zapieczony jest bęben na piaście na amen?
...młot i przecinak.
Powrót do góry
omega1980

Stały Bywalec



Dołączył: 07 Lut 2010
Posty: 180
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa-Ochota
Posiadane auto: Fiat CC
Piwa: 3/2
Wysłany: Wto 23 Lut 2010, 09:47
Temat postu:

Re: ( Fiat Marea ) Wymiana szczęk hamulcowych


Właśnie wymieniałem u siebie...
I powiem tak:

1. w tarczy z tyłu prócz dziurek na zaczepy sprężyn niczego innego nie ma
2. bębna nie dało się normalnie zdjąć
3. podważenie z jednej strony przecinakiem a z drugiej wybijanie młotem
4. bęben na piaście zapieczony

I co mi po teorii z książki ??
Przez co miałem ściągnąć te szczęki do siebie?
jak tam na tarczy z tyłu nic nie ma... prócz 2 śrub trzymających cilinderek

Zacząłem się bawić tak jak koledzy tu piszą...
Po 20minutach nie przyniosło to jakiegokolwiek rezultatu...
Poszedł w ruch młotek... Po minucie było po wszystkim ... bęben zszedł

Przecinak trzeba wciskać młotkiem między tarczę a bęben tak, by trafił w sam środek szczęki... Z drugiej strony to samo...
Wbijając to, powodujemy że szczęki układają się pod kontem i lekko zsuwają ... powodując że bębęn odchodzi od tarczy... Kilka stuknięć raz w lewo, raz w prawo... i bęben sam spada...

Ciekawe co koledzy chcieli robić tu z tym samo regulatorem, jeśli trzeba było używać aż takiej siły do zbicia tego...

Tak jak myślałem...
Takie same problemy były w 126p, w Polonezie itp.
Nic się nie zmieniło...
Najprościej zmienia się klocki na przedzie...
a co do 126p to problem jest poczwórny, tam są 4 bębny i ta sama zabawa przy wszystkich kółkach

A co do tego rantu w miejscu ciernym bębna... to jeśli jego głębokość ma więcej jak 1,2mm... to na nowe szczęki trudno się zakłada taki bęben...
Koszt nowego w byłym FSO na Żeraniu w Warszawie to 48zł, nie opłaca się szlifować, bo za sam szlif zaśpiewali 30-35zł sztuka...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Marea ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Marea »

Opinie o samochodach Fiat Marea - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Marea ) Zawieszenie-uklad hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.


Fiat500

29 777

2013r.

86 000 km

pomorskie

FiatPanda

22 900

2008r.

169 000 km

wielkopolskie

FiatGrande Punto

15 900

2009r.

147 000 km

śląskie

FiatTipo

53 900

2020r.

75 000 km

wielkopolskie

FiatDoblo

41 900

2015r.

85 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System