Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukaszzz

Stały Bywalec



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Peugeot 508 2.0 HDI 150 KM 2014 rok
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 13 Cze 2010, 13:47
Temat postu:

Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Od ponad roku czasem słychać z tyłu taki metaliczny stukot. Nie dzieje się to zawsze, raz przejadę po dziurze, torach, progu zwalniającym i słychać, a innym razem nie.

Wymieniłem już z tyłu amortyzator i sprężyny, ale problem pozostał.
Kolega podejrzewa, że jest to tylny stabilizator (energicznie bujałem autem i było to słychać).

Jak go wymienić ? Wiem tylko tyle że trzeba ściągnąć bak i czasem śruby się urywają podczas odkręcania stabilizatora (może trzeba je podgrzać palnikiem i wtedy lepiej się odkręcą ?).

Nie orientowałem się jeszcze w sklepie jaki jest koszt tylnego stabilizatora.

Jeśli ktoś już go wymieniał proszę o odpowiedź.
Powrót do góry
adamcn

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 303
Skąd jesteś (miejscowość / region): Cieszyn.
Posiadane auto: Była Brava 1,4 97r-gaz-poszła do ludu;-)Audi A6 1,8
Piwa: 17/1
Wysłany: Nie 13 Cze 2010, 16:18
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Z tyłu stuka to http://moto.allegro.pl/item1050266929_zestaw_naprawczy_wahacza_tyl_fiat_brava_bravo.html nasze autka nie posiadają żadnego tylnego stabilizatora.Pozdrawiam
Powrót do góry
lukaszzz

Stały Bywalec



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Peugeot 508 2.0 HDI 150 KM 2014 rok
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 13 Cze 2010, 17:27
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Z tyłu jest stabilizator.
Link do aukcji, używany stabilizator -> http://moto.allegro.pl/item1077766877_stabilizator_tyl_fiat_bravo.html

Z tego linku możesz zobaczyć z czego składa się tylne zawieszenie -> http://www.sendspace.pl/file/fa570f5b576348e9632e1f2
Powrót do góry
adamcn

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 303
Skąd jesteś (miejscowość / region): Cieszyn.
Posiadane auto: Była Brava 1,4 97r-gaz-poszła do ludu;-)Audi A6 1,8
Piwa: 17/1
Wysłany: Nie 13 Cze 2010, 18:36
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Faktycznie jest! Very Happy Very Happy tego nie wiedziałem.Ale w moim to tego nie widziałem..hmm? Ale czy tam jest coś wymiennego? Zazwyczaj stukają wahacze.Ale kto wie Shocked
Powrót do góry
lukaszzz

Stały Bywalec



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Peugeot 508 2.0 HDI 150 KM 2014 rok
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 13 Cze 2010, 22:00
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Faktycznie może i wahacz mi stuka, wymienię stabilizator i okaże się, że nadał stuka Confused
Chyba przejadę się na profesjonalny kanał, niech sobie auto jeszcze poskacze, a diagnosta coś może usłyszy.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Nie 13 Cze 2010, 22:00
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Morf

Stały Bywalec



Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): kuj pom
Posiadane auto: Brava 1,4 12v podtlenek ziemniaka
Piwa: 3/5
Wysłany: Wto 15 Cze 2010, 12:01
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Również stawiam na wahacz, pewność będzie gdy kółka z tyłu się rozejdą Smile
Robota niemiła i na cały dzionek.
Powrót do góry
lukaszzz

Stały Bywalec



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Peugeot 508 2.0 HDI 150 KM 2014 rok
Piwa: 0/1
Wysłany: Sro 16 Cze 2010, 11:47
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Odkąd wymieniłem z tyłu amortyzatory i sprężyny, tylne koła były pochylone do zewnątrz (dół odszedł). Poniżej zdjęcia.



Wydało mi się to dziwne. Pojechałem na geometrię kół, aby ustawili zbieżność z przodu i sprawdzili kąt pochylenia tylnych kół. Powiedzieli, że z tyłu jest OK i mieści się w tolerancji.

A zatem czeka mnie regeneracja tylnych wahaczy, czytałem na forum że są problemy z odkręceniem śruby (będzie się trzeba pomęczyć). Mam nadzieję, że baku nie trzeba ściągać.
Znalazłem link z regeneracją tylnych wahaczy tyle, że od punto -> http://www.punto.org.pl/zrobtosam/model176czylimk1/42

Jaki kupić zestaw naprawczy ? Jakaś konkretna firma ?
Powrót do góry
Thalion

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 401
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrow Wielkopolski
Posiadane auto: Renault Vel Satis 3.5
Piwa: 10/7
Wysłany: Sro 16 Cze 2010, 19:12
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


ja kupowalem zestaw naprawczy wachaczy tylnych w ASO i placilem 44,50zl za strone. Poczatkowo chcialem kupic na allegro ale kiedys po drodze wstapilem do salonu fiata i taka cena to nie bylo sensu zamawiac i jeszcze za przesylke placic. Czy dobry nie powiem bo niedawno to robilem wiec moge jedynie stwierdzic ze pasuje. Nie wiem gdzie ty byles na ustawieniu geometri skoro powiedzieli ze stylu jest w granicach tolerancji bo gwarantuje ci ze nie jest ;p
Powrót do góry
lukaszzz

Stały Bywalec



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Peugeot 508 2.0 HDI 150 KM 2014 rok
Piwa: 0/1
Wysłany: Czw 17 Cze 2010, 10:08
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Ustawiałem w niby dobrej firmie Smile
Ale widocznie to partacze skoro mi nic nie powiedzieli.
Teraz wiem, że na bank mam do roboty regenerację tylnych wahaczy. Szkoda, że nie wiedziałem wcześniej, bo na takich kołach zrobiłem już kilka tysięcy kilometrów.

Thalion wymieniałeś sam czy u mechanika ?
Nie wiesz czy trzeba ściągać bak ?
Powrót do góry
Morf

Stały Bywalec



Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): kuj pom
Posiadane auto: Brava 1,4 12v podtlenek ziemniaka
Piwa: 3/5
Wysłany: Czw 17 Cze 2010, 11:42
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Słyszałem o bohaterach samodzielnie się za to zabierających. Ja robiłem u mechanika, cały dzionek i bak wyjmowany.
Powrót do góry
Thalion

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 401
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrow Wielkopolski
Posiadane auto: Renault Vel Satis 3.5
Piwa: 10/7
Wysłany: Czw 17 Cze 2010, 16:29
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


ja planowalem sam to zrobic ale nie mialem czasu, z 2 miesiace czesci lezaly i czekaly ale teraz znowu bym nie mial czasu bo sesja to wkoncu oddalem do mechanika. Zaplacilem 200zl i bak nie byl sciagany. Śrube na której trzyma sie wachacz sciagali za pomoca wlasnego sciagacza tzn przyspawali do niej druga srube podobna wymiarowo, nałożyli na to dosc gruba rure i na to 2 ogromne podkladki i nakretki. Nie wiem czy zrozumiesz o co mi chodzi ale lepiej napisac nie umiem w tej chwili. Z takim sciagaczem, młotkiem i sporą iloscia nafty zeby wyciagnac 1 srube męczyli sie z 2h na samo wyciagniecie jej. Na szczęscie z druga poszlo latwiej juz. Ogólnie z tego co widziałem zrobic to samemu to hardcore, ale stwierdzilem ze jesli bym mial kanal to bym dal rade ale minimum 2 dni roboty. Jesli nie umiesz zrobic takiego sciagania pozostaje zdjecie baku. Jeszcze dodam ze ja mialem łebki śrub na zewnatrz czyli wybijal bym je od strony środka auta. Żeby wybic lewa trzeba sciagac tlumik a zeby wybic prawa musisz zdjac bak bo nie wiem nawet czy bys tam młotek wcisnał o zamachu nie wspominajac juz. Ale szczerze powiem jeśli masz pieniadze to daj mechanikowi a jesli nie masz to zycze powodzenia. Zaopatrz sie w duza ilosc nafty/wd-40 lub czegos podobnego:D
Powrót do góry
lukaszzz

Stały Bywalec



Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): Małopolska
Posiadane auto: Peugeot 508 2.0 HDI 150 KM 2014 rok
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 22 Cze 2010, 20:25
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Faktycznie robota z tym to hardcore Smile
Zabrałem się za to w sobotę i bez pomysłu mojego ojca na pewno sam bym tego nie wyciągnął.

Na początku zacząłem rozkręcać stabilizator od wahacza - śruba boczna odkręciła się bez problemu za to 2 dolne urwały się i gwint został w wahaczu (mogłem pierwsze pobić młotkiem). Na szczęście potem nie było problemu z wywierceniem śruby.

Potem przewody hamulcowe, oczywiście nie dało się odkręcić od cylinderka, więc trzeba było ciąć Wink

Następnie odkręcenie amortyzatora, wyciągnięcie sprężyny, szczęk hamulcowych i linki ręcznego.

Z odkręceniem nakrętki od śruby wahacza nie było problemu, wystarczył dobry płaski klucz i kawałek rurki. Śruba w wahaczu była tak zapieczona w tulejce, że śrubę można było kręcić jedynie przez klucz i rurkę obok auta.

I zaczęło się wybijanie śruby Smile

Na szczęście nie ściągałem całego baku, a jedynie odkręciłem jedną śrubę, którą skręca się 2 opaski pod bakiem. Trochę pociągłem bak na dół i ładnie odszedł, był wtedy dostęp do śruby wahacza (wcześniej trzeba uwolnić z opasek baku linki ręcznego i przewody z paliwem).



Myślałem, że wystarczy kawałem grubego pręta i duży młotek, aby wyszła śruba z wahacza. Ojciec trzymał pręt na śrubie, a ja koło auta waliłem młotem przez kilka minut w pręt - śruba nawet nie drgnęła.

Potem biłem jeszcze w śrubę bezpośrednio młotkiem, a ojciec kręcił obok auta śrubą - nic nie drgnęło.

Wtedy ojciec wpadł na świetny pomysł. Użyliśmy podnośnika hydraulicznego i kawałka rurki, aby wypchać śrubę. Głowę podnośnika przyłożyłem do śruby, a z drugiej stronę rurę oparłem o drugi wahacz.





Gdy pompowałem podnośnik ojciec z drugiej strony bił śrubę młotem, było duże naprężenie i w końcu śruba puściła. Potem już tylko parę klepnięć i wyszła w całości.

Ciężka to była robota i tylko prawej strony. Ciekawe jak pójdzie z lewą. Mogłem robić też drugą stronę, ale potrzebowałem w poniedziałek auto do pracy.

Teraz już nie ma metalicznego stukania jak wcześniej, widać prawa strona była bardziej zużyta.
Powrót do góry
Morf

Stały Bywalec



Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 123
Skąd jesteś (miejscowość / region): kuj pom
Posiadane auto: Brava 1,4 12v podtlenek ziemniaka
Piwa: 3/5
Wysłany: Sro 23 Cze 2010, 20:17
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


Szacunek. Niby rozróżniam narzędzia i lewą od prawej ale po poczytaniu na forum nawet nie myślałem o handmake Shocked
Powrót do góry
Thalion

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 23 Sty 2009
Posty: 401
Skąd jesteś (miejscowość / region): Ostrow Wielkopolski
Posiadane auto: Renault Vel Satis 3.5
Piwa: 10/7
Wysłany: Czw 24 Cze 2010, 01:30
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


pomysl bardzo fajny:)
Powrót do góry
elo85

Debiutant



Dołączył: 10 Lut 2008
Posty: 43

Posiadane auto: fiat brava, '97; 1,4;12v
Piwa: 1/0
Wysłany: Nie 25 Lip 2010, 12:05
Temat postu:

Re: ( Fiat Brava ) Wymiana tylnego stabilizatora poprzecznego w Bravo 1.4 12V


witam,
ja też mam problem, czasami przy skrecania albo jeżdze po nierownym terenie słychać klekot albo coś w tym stylu, wydaje mi się zę dzwiek dochodzi z tyłu, a napewno z lewej strony od pasazera, co to może być z góry dzieki za pomoc
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Brava ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Brava »

Opinie o samochodach Fiat Brava - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Brava ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.


FiatCroma

23 700

2009r.

160 000 km

śląskie

FiatPanda

9 500

2011r.

219 000 km

pomorskie

Fiat500x

79 800

2021r.

29 000 km

wielkopolskie

Fiat500

29 777

2013r.

86 000 km

pomorskie

FiatTipo

48 900

2021r.

67 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System