Fiat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sadzik

Debiutant



Dołączył: 19 Kwi 2009
Posty: 49
Skąd jesteś (miejscowość / region): Czerwionka
Posiadane auto: STILO
Piwa: 1/3
Wysłany: Czw 22 Lip 2010, 19:44
Temat postu:

Ciagle dzialajacy wentylator


Witam! Jestem posiadaczem Stilona 1.9 JTD i mam problem od zeszlego roku..otoz nie dzialala mi klimatyzacja, pojechalem do "fachowca" i powiedzial ze wszystko ok tylko nie wlacza sie bo sterownik went. jest do wymiany, tak tez zrobilem wymienilem na uzywany ale sprawny, klima dalej nie dziala ale jeszcze nie sprawdzilem na 100% bo koles nie mial gazu, a w zeszlym roku mi nabijal i w mniej niz rok mi gaz uciekl.

Mimo ze nie mam klimy (kompresor wogole sie nie zalacza) to wentylator chodzi caly czas, a tem silnika jest caly czas stala, taka jaka powinna byc. Wiem ze jest blad czujnika cisnienia gazu w klimie, wie ktos jaka jest przyczyna dlaczego ten wentylator caly czas chodzi? Evil or Very Mad
Powrót do góry
archive_18

Auto Maniak



Dołączył: 16 Maj 2009
Posty: 15058


Piwa: 1623/642
Wysłany: Czw 22 Lip 2010, 19:50
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


Właśnie przez uszkodzony czujnik.Odepnij go i wentylator powinien się wyłaczyć.
Kompresor nie wystartuje bez gazu.
_________________
Pozdrawiam.
Powrót do góry
kerad

Debiutant



Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: Stilo 1.4 2004r Seat Leon 1.9 TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Nie 24 Lip 2011, 22:19
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


Mam podobny problem, wiatrak załącza się kiedy chce, na krócej na dłużej - nie ma reguły, również bez włączonej klimatyzacji. Mam pytanie - gdzie znajduje się w stilo przekaźnik (moduł) który załącza wentylator? I drugie- czy ktoś się orientuje w jaki sposób ECU steruje tym modułem, są 2 biegi (prędkości) czyli prawdopodobnie i 2 różne stany napięć?! Czy wentylator będzie pracował kiedy nastąpi np. przerwa (bądź zwiększona rezystancja) na kablu pomiędzy ECU a modułem?
Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
gadu-gadu
artoo12za

Stały Bywalec



Dołączył: 13 Wrz 2009
Posty: 156
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Stilo 1.9 JTD MW 2005
Piwa: 6/0
Wysłany: Nie 24 Lip 2011, 23:21
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


Witam. Jeśli mówimy o wentylatorze na chłodnicy to zasilany jest on z dwóch przekaźników : 1 bieg ( wolne obroty ) to przekaźnik T6 w którego obwodzie włączony jest rezystor 0,3 oma/50W, 2 bieg ( obroty szybkie ) obsługuje przekaźnik T7 który powoduje zwarcie rezystora 0,3 oma i tym samym podanie pełnych +12V na silnik wentylatora. Oba przekaźniki są sterowane z Body Computera ( podaje on masę na odpowiednie przekaźniki ). Body Computer dostaje sygnały o temperaturze i ciśnieniu ( czujnik liniowy ciśnienia zamontowany na chłodnicy ) w układzie chłodzącym i na ich podstawie obsługuje oba przekaźniki. T7 i T6 znajdują się w skrzynce bezpieczników w komorze silnika obok akumulatora.
Jeśli silnik wentylatora włącza się bez przyczyny ( temperatura w ukł. chłodzącym normalna, a zatem i ciśnienie w nim panujące OK ) to obstawiałbym raczej samoistne ( wilgoć, przebicie w skrzynce ) podawanie się masy na cewki przekaźników T6 i T7 lub fałszywą informację z czujnika ciśnienia w ukł. chłodzącym. Oczywiście nie można wykluczyć uszkodzena BC, ale dlaczego tylko w części odpowiadającej za obsługę wentylatora Rolling Eyes Pozdr. ART.
Powrót do góry
kerad

Debiutant



Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: Stilo 1.4 2004r Seat Leon 1.9 TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 25 Lip 2011, 09:19
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


Nie mam schematu stilo stąd kolejne pytanie - czy wentylator chłodnicy jest sterowany przekaźnikami czy modułem? Gdzieś wyczytałem (i znalazłem na allegro) moduł bodajże PWM jako sterownik wentylatora? Tak przy okazji - gdzie szukać schematu elektrycznego fiata stilo...kupić, znaleźć, bez różnicy Smile
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Pon 25 Lip 2011, 09:19
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
artoo12za

Stały Bywalec



Dołączył: 13 Wrz 2009
Posty: 156
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Stilo 1.9 JTD MW 2005
Piwa: 6/0
Wysłany: Pon 25 Lip 2011, 18:19
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


Witam. Kolego Kerad, napisałem post wcześniej, że silnik wentylatora chłodnicy jest załączany dwoma przekaźnikami ( w zależności od potrzebnych obrotów ). Przekaźniki zaś są sterowane z Body Computera ( BC ). Tak więc nie ma oddzielnego sterownika do silnika wentylatora. BC poza tym steruje "kupą" Embarassed innych funkcji w samochodzie. Nie mylić z ECU ( engine control unit ) co na nasze to mniej więcej sterownik silnika, odpowiedzialny za wszystko co wiąże się z sterowaniem silnika ( obroty, fazy, czas, kolejność, wielkość wtrysku paliwa i masa innych mało przyjemnych rzeczy ). Pozdr.ART.
Powrót do góry
jareq08

Auto Maniak



Dołączył: 08 Lut 2010
Posty: 1526
Skąd jesteś (miejscowość / region): swiętokrzyskie
Posiadane auto: panda, stilo, bravo, 500X-same diesle
Piwa: 97/3
Wysłany: Pon 25 Lip 2011, 22:11
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


kolego Kerad jest taki program " fiat elearn" tam sa opisy, schematy itd. Cos 3.5 Gb danych. Poszukaj na necie i sciagnij, moze na chomiku ktos ma itd.Gdybys chciał gotowe na płycie, pisz na PW, porozmawiamy.
_________________
Nie ma jak fiat, ciagle jest ...robota!
Powrót do góry
Stilonek

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 394
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Stilo 1.4 3D 2004
Piwa: 12/0
Wysłany: Wto 26 Lip 2011, 23:26
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


artoo12za napisał:
Witam. Kolego Kerad, napisałem post wcześniej, że silnik wentylatora chłodnicy jest załączany dwoma przekaźnikami. Przekaźniki zaś są sterowane z Body Computera ( BC ). Nie mylić z ECU ( engine control unit ) sterownik silnika.

Właśnie, ale jesteś w błędzie i mylisz się co do sterowania wentylatora.
BC nie ma nic do tego, wentylatorem steruje tylko i wyłącznie ECU, włącznie z chłodzeniem skraplacza klimy.

Edit: schemat Stilo 1.4
[img][/img]


Ostatnio zmieniony przez Stilonek dnia Sro 27 Lip 2011, 14:47, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
kerad

Debiutant



Dołączył: 10 Lip 2007
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): mazowieckie
Posiadane auto: Stilo 1.4 2004r Seat Leon 1.9 TDI
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 27 Lip 2011, 10:20
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


Dziękuję za informację i kawałek schematu Smile a drążąc temat dalej - kiedy ECU załącza wentylator na pierwszą prędkość a kiedy na drugą?
Powrót do góry
gadu-gadu
Stilonek

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 394
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Stilo 1.4 3D 2004
Piwa: 12/0
Wysłany: Sro 27 Lip 2011, 14:35
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


W skład zespołu chłodnicy silnika i skraplacza układu klimatyzacji wchodzi jeden elektrowentylator, włączany na dwie różne prędkości:

pierwsza prędkość włączana jest przez centralkę sterowania silnikiem odpowiednio po osiągnięciu pierwszego poziomu temperatury płynu chłodzącego silnik lub osiągnięciu określonego ciśnienia czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacji;
druga prędkość włączana jest odpowiednio po osiągnięciu określonej wyższej temperatury płynu chłodzącego lub wyższego ciśnienia w układzie klimatyzacji.
Uruchomienie elektrowentylatora następuje przy pomocy dwóch specjalnych przekaźników umieszczonych w centralce komory silnika.

Obwód zasilania elektrowentylatora zabezpieczony jest przez dwa odpowiednie bezpieczniki, umieszczone także w centralce komory silnika.

Elektrowentylator włącza się tylko przy kluczyku w pozycji MAR.
Powrót do góry
Stilonek

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 394
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Stilo 1.4 3D 2004
Piwa: 12/0
Wysłany: Sro 27 Lip 2011, 15:07
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


kerad napisał:
Gdzieś wyczytałem (i znalazłem na allegro) moduł bodajże PWM jako sterownik wentylatora?


W Stilo 2.4, 1.8 i zdaje się pierwsza produkcja 1.9. To widać na all....o w oferowanych skrzynkach bezp/przekażnikowych z komory silnika gdzie nie ma tego dużego przekaźnika od wentylatora(, ponieważ są w tym module.http://moto.allegro.pl/centralka-bezpiecznikow-przekaznikow-fiat-stilo-i1702179122.html
[img][/img]


Ostatnio zmieniony przez Stilonek dnia Sro 27 Lip 2011, 20:09, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
artoo12za

Stały Bywalec



Dołączył: 13 Wrz 2009
Posty: 156
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Stilo 1.9 JTD MW 2005
Piwa: 6/0
Wysłany: Sro 27 Lip 2011, 16:43
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


Witam. Mój jedyny błąd to pomylenie ECU z BD Embarassed . Nie zmienia to faktu, że działanie wentylatora opisałem dobrze. Pozdr. ART.
Powrót do góry
Stilonek

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 394
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Stilo 1.4 3D 2004
Piwa: 12/0
Wysłany: Sro 27 Lip 2011, 19:55
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


artoo12za napisał:
Witam. Mój jedyny błąd to pomylenie ECU z BD.

Przecież napisałeś wyraźnie "Nie mylić z ECU ( engine control unit ) co na nasze to mniej więcej sterownik silnika, odpowiedzialny za wszystko co wiąże się z sterowaniem silnika..."
To jest błąd ? Raczej nieznajomość tematu, co jest za co odpowiedzialne.
Jak już dajemy rady i wykłady to dobrze by było wiedzieć o czym piszemy.
Powrót do góry
maruder

Debiutant



Dołączył: 31 Maj 2009
Posty: 48
Skąd jesteś (miejscowość / region): suwałki
Posiadane auto: kia rio 1.5 crdi
Piwa: 0/23
Wysłany: Sro 23 Maj 2012, 20:03
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


Witajcie. Podepnę się pod temat Smile Gdzie znajdę ów moduł PWM o którym pisaliście? Bo w skrzynce z bezpiecznikami na akumulatorze nie mam przekaźników T06 i T07, nie mam też bezpiecznika do T07, jest tylko bezpiecznik do T06 czyli od wolnego biegu wentylatora. A mnie to bardzo interesuje bo nie działa u mnie 2. bieg wentylatora Wink
Powrót do góry
Stilonek

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 394
Skąd jesteś (miejscowość / region): Śląsk
Posiadane auto: Stilo 1.4 3D 2004
Piwa: 12/0
Wysłany: Sro 30 Maj 2012, 21:53
Temat postu:

Re: ( Fiat Stilo ) Ciagle dzialajacy wentylator


maruder napisał:
Gdzie znajdę ów moduł PWM o którym pisaliście?

Według schematu gdzieś nad chłodnicą. Moduł wentylatora wedłług eLearna miały tylko starsze roczniki do 06-2003r, a późniejsze wersje już przekaźniki.
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum FIAT Forum Strona Główna -> ( Fiat Stilo ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny. Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Fiat Stilo »

Opinie o samochodach Fiat Stilo - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Fiat Stilo ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ kierowniczy-układ jezdny.


FiatPanda

7 777

2004r.

164 800 km

śląskie

Fiat500

52 900

2019r.

32 000 km

kujawsko-pomorskie

FiatFreemont

58 900

2013r.

150 000 km

mazowieckie

FiatTipo

41 900

2018r.

56 000 km

mazowieckie

FiatBravo

19 900

2011r.

185 000 km

kujawsko-pomorskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Mały Fan Klub    Seicento Fanklub    Barchetta Club Polska   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System